SPORT

JAK TO VIDÍM JÁ: Podruhé ve stejné řece, hokejové „farmaření“ se zase nedaří. Trubte na poplach!

11. listopadu 2015, 18:00, téma HOKEJ, Petr Fišer
JAK TO VIDÍM JÁ: Podruhé ve stejné řece, hokejové „farmaření“ se zase nedaří. Trubte na poplach! Šumperk - Monstrózní tisková konference, odvážné plány. Je to už šest let, co se hokejový Šumperk pustil do velkohubého „farmaření“ s třineckými Oceláři. Vzájemná provázanost dvou tradičních moravských bašt ale kýžený efekt nepřinesla. Často měněná sestava Draků se v první lize nezachránila a žlutomodří museli zpátky o patro níž. Zpackané období se dohrávalo s vydatnou pomocí mladých juniorů bez jakýchkoliv ohledů na výsledek. Pro rozmrzelého fanouška nejhorší možná věc.

 Rok 2015 pomalu vbíhá do závěrečného finiše a je to tu zase. Další úzká spolupráce s extraligovým gigantem, další trápení. Druhá nejvyšší soutěž v republice si v pondělí odkroutila jubilejní dvacáté kolo a šumperští hokejisté do něj naskakovali z posledního místa tabulky.
Klubovému prezidentovi Vladimíru Velčovskému se nelíbilo, jakým způsobem dopadla předchozí sezóna. Proto zvolil sázku na jednu kartu. Volná místa v rozprášeném kádru zaplnili až na drobné výjimky nováčci ze spřátelených Pardubic. Že to zatím neladí? Svým způsobem se nejedná o náhodu. Aspektů, které hrály proti, by se našlo hned několik.
Ať už se pod mohutný hráčský odliv podepsaly jakékoliv důvody, v prvé řadě lze považovat za chybu, že se nepodařilo udržet důležité pilíře několik let pracně stavěného mužstva. Přitom stačily drobné úpravy kosmetického rázu a při vhodném a citlivém doplnění mohl ustálený soubor zaútočit na play off. Tentokrát plnohodnotně. I když to v minulém ročníku neklaplo a historický milník v podobě postupu do vyřazovací části znovu nepadl, fandové si užili řadu povedených a útočně laděných soubojů s vítězným koncem.

TRUBTE NA POPLACH, LIGOVÝ VLAK UJÍŽDÍ

V létě se začalo vařit od znova. Tradičně bez přípravy na suchu a tentokrát s extrémně krkolomným soužitím na ledové ploše. Při hledání optimální sestavy se v nekoncepčním „kempu“ vystřídal rekordní počet adeptů, z nichž drtivá většina postrádala potřebnou výkonnostní úroveň. Takže se v podstatě nejednalo o nic jiného, než o zbytečné mrhání s drahocenným časem. Před ostrým startem ho zůstávalo jako šafránu.
Bylo zjevné, že se čeká na jediné. A sice, v jakém počtu a kvalitě budou k dispozici pardubičtí plejeři. Ač slavné Dynamo i přes své vlastní problémy spojené s hlemýždím rozjezdem zásobuje šumperského bratříčka docela vydatně, otázkou zůstává, jestli útočník či obránce na hraně čtvrté, páté nebo dokonce šesté lajny může stačit na prvoligové matadory a soupeře s letitými zkušenostmi. Zmínit je potřeba i to, že pokud dojde na lámání chleba, představitelé Východočechů budou vždycky myslet hlavně na zájmy a potřeby své organizace. A nikdo se jim nemůže divit.
Protože dosavadní průběh soutěže v plné nahotě odhalil, že týmová alchymie ovlivněná častými defenzivními přehmaty, individuálními hrubkami a nevýraznou útočnou fází funguje stejně nevalně jako v případě Havlíčkova Brodu z uplynulého ročníku, je na místě zvolat varovné: TRUBTE NA POPLACH! Speciálně proto, že se sestupuje přímo bez možnosti barážové nápravy a Draci marně nahání ujíždějící vlak.

ZACHRÁNCI, NEBO HROBNÍCI?

Na to, do jaké šlamastyky zabředli, panoval na Tyršově stadiónu povážlivý klid. Jako by ani na šéfovské židli neseděl „generál“ Velčovský. Nekompromisní a nesmlouvavý vůdce, jenž v minulosti bytostně nesnášel neúspěchy a nebál se kvůli nim dělat zásadní a razantní kroky. Že by tak výrazně slevil ze svých nároků a ambicí? Během reprezentační přestávky nebyly na obzoru žádné nové tváře ani nejjednodušší impuls vyvolaný obměnou realizačního týmu. Naopak, rezignace utrápeného Radka Kučery se před časem smetla ze stolu. Proč? Příčiny můžou být minimálně čtyři.
A) Najelo se na extrémně úsporný finanční režim a na angažování nového trenérského odborníka a případných posil odjinud nezbývají peníze.
B) Pozice hlavního kouče je neochvějně neotřesitelná i přes špatné výsledky a za všech okolností se upřednostňuje ekonomicky výhodnější „rodinné řízení firmy“. Není žádným tajemstvím, že Kučeru a Velčovského pojí švagrovské pouto.
C) Šumperská „periférie“ není lákavou destinací a dochází na slova asistenta Libora Pivka. Podle něj se přínosní hokejisté shánějí na dračí adresu velmi obtížně. Obzvlášť teď, kdy se soutěžní peloton ostudně uzavírá.
D) I nadále se bude spoléhat výhradně na pomoc z Pardubic. To je ovšem – i s ohledem na stávající tabulkový šlendrián – spíše sebevražedná varianta. Nešlo to doteď, proč by zničehonic mělo dojít k účinnému mávnutí kouzelným proutkem?
Šumperk bude mít pořádnou honičku. Zapeklitá situace se může nenávratně změnit v neřešitelný průšvih. Chce to co možná nejrychlejší odraz k lepším zítřkům, jinak bude zle. Vsázím pytlík zlaťáků na to, že pokud by se o první ligu přišlo, do kdysi hrdého hokejového města se jen tak nevrátí. Jestli vůbec někdy. Budou současní hráči zachránci jediného profesionálního sportovního seskupení na okresním území, nebo se stanou jeho hrobníky? Reálnou odpověď dají nadcházející týdny a měsíce.


Foto: Petr Fišer

V Šumperku zůstalo jen malé množství odchovanců. Jedním z nich je Tomáš Brunec.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 12.11.2015 09:30
Titulek: Bez titulku
Autor: Divák Divadelní
188
140
Pod článek bych se podepsal.
Reagovat
Datum: 12.11.2015 11:40
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Pavel
164
137
Hrajte na co máte a necpěte se tam kde vám dech a finance nestačí.To je jenom výkřik do tmy a dokazování si něčeho a vzpomeňte na má slov s odstupem času si řeknete proč jsme to tak megalomansky tahali za uši.Méně je někdy více hrajte hlavně pro radost.Přeju hodně zdaru
Reagovat
Datum: 12.11.2015 18:38
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Dušan Masár
135
129
Lední hokej je finančně nejnáročnější sport na světě. V regionu, ve městě peníze nejsou, a od toho vše odvíjí. Když je realná ekonomická rozvaha na provozování Škody Fabie, nebudu si kupovat BMW M5 jenom proto, abych si něco dokazoval.
Soudný člověk vidí v jakém stavu je zimní stadion, jací hračí jsou k dispozici, myslíte si, že hrát I. ligu v Šumperku za každou cenu je to nejdůležitější na světě? Není.
Reagovat
Datum: 12.11.2015 16:30
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: petr x
168
Časem se ze zábavy pánů Kučery a Velčovského stane komorní záležitost, na níž se zbylí fanoušci budou znát křestními jmény a domácí kotlík překřičí dvě škodovky fandů soupeře z Horního Benešova...
Reagovat
Datum: 14.11.2015 10:27
Titulek: -
Autor: Masochista
131
124
My se známe křestními jmény už teď, už nás tam moc nezbylo.
Reagovat
Datum: 14.11.2015 16:29
Titulek: 1*
Autor: Anonym
166
142
:-DDDDDDDD
Reagovat
Datum: 13.11.2015 17:45
Titulek: Po pondělním prohraném utkání s Přerovem
Autor: Anonym
106
148
dnes Kučera rezignoval!
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.