ADÁMKOVA PORADNA

Jak podnítit aktivitu seniorů

5. července 2018, 20:00, téma ADÁMKOVA PORADNA, redakce
Jak podnítit aktivitu seniorů Mám pětasedmdesátiletou maminku, která byla celý život velmi aktivní, a v poslední době mám pocit, že stráví hodiny u televizní obrazovky. Zhruba jedenkrát ročně jde na sraz se svými spolužáky ze střední školy, ale jinak moc kamarádek nemá. Existuje podle vás nějaká finta, jak ji přimět častěji vycházet z domu, aby trávila čas se svými vrstevníky? Alena, Šumperk

Na vaše dotazy odpovídá ředitel obecně prospěšné společnosti PONTIS Šumperk Miroslav Adámek.


Dobrý den, Aleno,

na vaši otázku nemohu dát jednoznačnou odpověď, protože vaši maminu neznám. Je přirozené, že s přibývajícím věkem lidé mění tempo a častěji odpočívají. Každý má právo zvolit si, jak a s kým bude trávit svůj čas. Osobně se setkávám s různými lidmi seniorského věku. Někteří si nastavují laťku stále vysoko, pravidelně sportují, scházejí se se svými přáteli, jsou ochotni se učit nové věci například v počítačových kurzech, dokonce vám řeknou, že nechtějí trávit čas se svými vrstevníky, protože se lépe cítí ve společnosti mladších lidí. Jiní jsou raději doma a přesně jak říkáte, sledují třeba oblíbené seriály. Ve vašem případě bych asi doporučil promluvit si s maminkou o tom, co by ji kromě sledování televize těšilo.

Je pravda, že v některých případech rodiče nechtějí tyto věci probírat se svými dětmi, a lépe zaúčinkuje, když to téma otevře třetí osoba, třeba jiný blízký příbuzný nebo známý, na kterého maminka dá. Konkrétně v Šumperku mají senioři opravdu mnoho příležitostí jak smysluplně naložit se svým časem. Doporučím třeba Univerzitu volného času, která nabízí spoustu aktivit nejen pro lidi seniorského věku. Její program na další měsíce najdete aktuálně na stránkách www.pontis.cz. Za zkoušku také stojí vyjít si s maminkou na některou z akcí v Kavárničce Lalala v Temenické ulici, kde probíhají vernisáže, besedy a různá setkání, na kterých může maminka potkat nové přátele. Tady vám zároveň mohou pomoci i sociální pracovníci, kteří se seniorům profesionálně věnují a často je dokážou nadchnout pro aktivity, ve kterých by si do té chvíle senioři sami sebe nedokázali představit.
Máte také dotaz ze sociální oblasti? Pošlete nám ho na e-mail: adamek.miroslav@pontis.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.