ADÁMKOVA PORADNA

Jak podnítit aktivitu seniorů

5. července 2018, 20:00, téma ADÁMKOVA PORADNA, redakce
Jak podnítit aktivitu seniorů Mám pětasedmdesátiletou maminku, která byla celý život velmi aktivní, a v poslední době mám pocit, že stráví hodiny u televizní obrazovky. Zhruba jedenkrát ročně jde na sraz se svými spolužáky ze střední školy, ale jinak moc kamarádek nemá. Existuje podle vás nějaká finta, jak ji přimět častěji vycházet z domu, aby trávila čas se svými vrstevníky? Alena, Šumperk

Na vaše dotazy odpovídá ředitel obecně prospěšné společnosti PONTIS Šumperk Miroslav Adámek.


Dobrý den, Aleno,

na vaši otázku nemohu dát jednoznačnou odpověď, protože vaši maminu neznám. Je přirozené, že s přibývajícím věkem lidé mění tempo a častěji odpočívají. Každý má právo zvolit si, jak a s kým bude trávit svůj čas. Osobně se setkávám s různými lidmi seniorského věku. Někteří si nastavují laťku stále vysoko, pravidelně sportují, scházejí se se svými přáteli, jsou ochotni se učit nové věci například v počítačových kurzech, dokonce vám řeknou, že nechtějí trávit čas se svými vrstevníky, protože se lépe cítí ve společnosti mladších lidí. Jiní jsou raději doma a přesně jak říkáte, sledují třeba oblíbené seriály. Ve vašem případě bych asi doporučil promluvit si s maminkou o tom, co by ji kromě sledování televize těšilo.

Je pravda, že v některých případech rodiče nechtějí tyto věci probírat se svými dětmi, a lépe zaúčinkuje, když to téma otevře třetí osoba, třeba jiný blízký příbuzný nebo známý, na kterého maminka dá. Konkrétně v Šumperku mají senioři opravdu mnoho příležitostí jak smysluplně naložit se svým časem. Doporučím třeba Univerzitu volného času, která nabízí spoustu aktivit nejen pro lidi seniorského věku. Její program na další měsíce najdete aktuálně na stránkách www.pontis.cz. Za zkoušku také stojí vyjít si s maminkou na některou z akcí v Kavárničce Lalala v Temenické ulici, kde probíhají vernisáže, besedy a různá setkání, na kterých může maminka potkat nové přátele. Tady vám zároveň mohou pomoci i sociální pracovníci, kteří se seniorům profesionálně věnují a často je dokážou nadchnout pro aktivity, ve kterých by si do té chvíle senioři sami sebe nedokázali představit.
Máte také dotaz ze sociální oblasti? Pošlete nám ho na e-mail: adamek.miroslav@pontis.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.