ZPRAVODAJSTVÍ

Hrad, který téměř zmizel, čeká oprava

14. června 2016, 14:00, Vladimíra Bartoňová
Hrad, který téměř zmizel, čeká oprava Hoštejn - Výrazný krok udělal Hoštejn ke zviditelnění dominanty obce, kterou je kopec s památným jehlanem a zbytky hradu. Zatímco se poslední dva roky věnoval odlesnění místa, letos ho chce ještě více zpřístupnit turistům. Obec proto pořídí nové informační tabule, opravou projdou zbytky zříceniny i turistické chodníky. Na rekonstrukci se podstatnou měrou podílí zdejší občané. Finančně pak projekt podpořil Olomoucký kraj a ministerstvo kultury.

 „Z původní čtyř desítek lidí, které se pro záměr podařilo získat, zůstalo zhruba patnáct, kteří se zároveň začali zajímat o hrad a jeho původní podobu. Část z toho, co všechno se nám podařilo zjistit, zprostředkujeme návštěvníkům na informačních panelech a v připravované brožuře o historii hradu,“ uvedl místostarosta obce Luděk Diblík.
Kopec se zříceninou je dnes díky ovcím udržovaný a vidět například i z nedaleké cyklostezky, což láká k návštěvě místa stále více lidí. A právě bezpečnost návštěvníků měli Hoštejnští na mysli, když žádali o peníze na opravu. „Chtěli bychom udělat schody podobně jako na hradě Brníčko. Od památkářů máme dovoleno propojit zbytky zdiva a vytáhnout je ze země. Návštěvník tak získá představu o velikosti hradu i rozmístění místností,“ konkretizuje Diblík seznam nutných prací. Oprava by měla probíhat po etapách, z nichž první má začít ještě letos.

Zástupy turistů


V sezóně navštíví hrad až sto turistů týdně. Podle místostarosty obce tomu nejsou uzpůsobeny přístupové cesty, ani zbytky zdiva, které nenechávají v klidu hlavně děti. Sanace je proto jediná možná cesta, jak tuto významnou památku zachránit. Památný jehlan umístěný poblíž zříceniny připomíná otevření zdejší železniční trati v roce 1847.


Fotomontáž: Radim Vrla, Vlastimil Moravec

I když se k původní podobě hoštejnského hradu nezachovaly žádné dokumenty, podařilo se památkářům nakreslit, jak mohl v první polovině patnáctého století vypadat.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 20.6.2016 07:24
Titulek: Hoštejnský hrad
Autor: Milana Blaháčková-Souralová
183
159
I já pocházím z Hoštejna,prožila jsem tam krásné dětství a jsou tam pohřbeni mojí rodiče a i já tam chci vedle nich zůstávat.Moc vám hoštejňáčci fandím a přeji hodně zdaru při vašem rozhodnutí. Ta nová generace / našich dětí a vnoučat/ z Hoštejna je fantastická!!! Děkuji za všechny rodáky.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).