ZPRÁVY

Horolezci Červinka a Srovnal budou besedovat v muzeu

28. července 2014, 18:00, hap
Horolezci Červinka a Srovnal budou besedovat v muzeu Šumperk - Besedu o historii československého expedičního lezení připravilo na toto úterý Vlastivědné muzeum v Šumperku. V přednáškovém sále vystoupí Jan Červinka a Otakar Srovnal. Beseda naváže na úspěšnou výstavu, kterou oba horolezci slavnostně otevírali v květnu.

Oba strávili většinu možného času na horách a horolezectví se stalo jejich životní vášní. Beseda nestorů československého lezeckého sportu začne v přednáškové místnosti muzea v úterý 29. července v sedmnáct hodin.

Srovnal s Červinkou se účastnili například v roce 1979 Krkonošské horolezecko-vědecké výpravy do Nepálu s výstupem na Manásulu. Společně s dalšími členy expedice uskutečnili prvovýstup severním hřebenem do výšky 7157 metrů nad mořem. Výprava začala v srpnu 1979 ve Vrchlabí a její účastníci tenkrát překonali jedenáct tisíc kilometrů dlouhou cestu přes Maďarsko, Jugoslávii, Turecko, Írán, Pákistán a Indii až do hlavního města nepálského království Káthmándú, aby zahájili úspěšný výstup na dosud nepokořený himálajský vrchol. Jejich výkon ohodnotil Český horolezecký svaz jako výstup roku.

Úterní beseda přinese zcela jistě spoustu zajímavých okamžiků právě ve dnech, kdy se dalšímu českému horolezci Radku Jarošovi podařilo zdolat obávanou K2 a stát se teprve patnáctým člověkem na světě, který vystoupil na všech čtrnáct osmitisícovek. Právě Jan Červinka mu už v květnu úspěch předpověděl. „Jestli se chcete dožít vyššího věku, musíte umět odhadnout, jestli jít dál, nebo couvnout. Vím, že Radek Jaroš teď chystá útok na další osmitisícovku a myslím, že třeba on snad v sobě ten odhad má,“ uvedl před dvěma měsíci čtyřiaosmdesátiletý horolezec.

Beseda o historii československého expedičního lezení bude bezesporu jednou z nejzajímavějších událostí letošního léta.


Foto: hap

Jan Červinka (vpravo) a Otakar Srovnal budou opět hosty šumperského muzea.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 31.7.2014 10:31
Titulek: Bez titulku
Autor: Templ
205
132
Borci.
Reagovat
Datum: 8.8.2014 08:06
Titulek: Horolezci Červinka a Srovnal budou besedovat v muzeu
Autor: Jindřich Solovský
157
111
Vážená redakce, proč v tomto čísle(31.7.-6.8.) uvádíte tuto výše uvedenou "MRTVOU INFORMACI", která se konala 29.7. ???? Nás, kteří si výkonu besedujících velmi váží a chtěli jsme se besedy zúčastnit, jste jen naštvali a již po několikáté přesvědčili, že u vás není uístěn jen tiskařský šotek.... díky za budoucí nápravu!
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).