ZPRÁVY

Horolezci Červinka a Srovnal budou besedovat v muzeu

28. července 2014, 18:00, hap
Horolezci Červinka a Srovnal budou besedovat v muzeu Šumperk - Besedu o historii československého expedičního lezení připravilo na toto úterý Vlastivědné muzeum v Šumperku. V přednáškovém sále vystoupí Jan Červinka a Otakar Srovnal. Beseda naváže na úspěšnou výstavu, kterou oba horolezci slavnostně otevírali v květnu.

Oba strávili většinu možného času na horách a horolezectví se stalo jejich životní vášní. Beseda nestorů československého lezeckého sportu začne v přednáškové místnosti muzea v úterý 29. července v sedmnáct hodin.

Srovnal s Červinkou se účastnili například v roce 1979 Krkonošské horolezecko-vědecké výpravy do Nepálu s výstupem na Manásulu. Společně s dalšími členy expedice uskutečnili prvovýstup severním hřebenem do výšky 7157 metrů nad mořem. Výprava začala v srpnu 1979 ve Vrchlabí a její účastníci tenkrát překonali jedenáct tisíc kilometrů dlouhou cestu přes Maďarsko, Jugoslávii, Turecko, Írán, Pákistán a Indii až do hlavního města nepálského království Káthmándú, aby zahájili úspěšný výstup na dosud nepokořený himálajský vrchol. Jejich výkon ohodnotil Český horolezecký svaz jako výstup roku.

Úterní beseda přinese zcela jistě spoustu zajímavých okamžiků právě ve dnech, kdy se dalšímu českému horolezci Radku Jarošovi podařilo zdolat obávanou K2 a stát se teprve patnáctým člověkem na světě, který vystoupil na všech čtrnáct osmitisícovek. Právě Jan Červinka mu už v květnu úspěch předpověděl. „Jestli se chcete dožít vyššího věku, musíte umět odhadnout, jestli jít dál, nebo couvnout. Vím, že Radek Jaroš teď chystá útok na další osmitisícovku a myslím, že třeba on snad v sobě ten odhad má,“ uvedl před dvěma měsíci čtyřiaosmdesátiletý horolezec.

Beseda o historii československého expedičního lezení bude bezesporu jednou z nejzajímavějších událostí letošního léta.


Foto: hap

Jan Červinka (vpravo) a Otakar Srovnal budou opět hosty šumperského muzea.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 31.7.2014 10:31
Titulek: Bez titulku
Autor: Templ
171
101
Borci.
Reagovat
Datum: 8.8.2014 08:06
Titulek: Horolezci Červinka a Srovnal budou besedovat v muzeu
Autor: Jindřich Solovský
126
Vážená redakce, proč v tomto čísle(31.7.-6.8.) uvádíte tuto výše uvedenou "MRTVOU INFORMACI", která se konala 29.7. ???? Nás, kteří si výkonu besedujících velmi váží a chtěli jsme se besedy zúčastnit, jste jen naštvali a již po několikáté přesvědčili, že u vás není uístěn jen tiskařský šotek.... díky za budoucí nápravu!
Reagovat

 

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert legendárního folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaká je původní profese písničkáře Vladimíra Merty?

A) strojvedoucí
B) architekt
C) pedagog

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na ŠUMPERSKÝ PLES, který se uskutečnil 9. února v DK Šumperk, vyhrál Václav Nováček z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhru jsme výherci předali před konáním Šumperského plesu.