ZPRÁVY

Hasiči varují před zvýšeným rizikem vzniku požárů

6. srpna 2013, 07:25, mošo
Okres – Před nebezpečím požárů kvůli extrémnímu suchu stále varují hasiči Olomouckého kraje. Situace je podle nich velmi vážná. Zatímco celoroční průměr likvidace požárů za den činí tři, v těchto dnech je to až sedm bojů s plameny denně. Lidé by měli dávat pozor při rozdělávání ohně ve volné přírodě, grilování i při kouření.
„Byť v posledních dnech zapršelo, vegetace je velmi vyschlá, zejména na polích a v lukách,“ uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého Kraje Vladimíra Hacsiková. Lidé by podle ní měli být bedliví také při pozorování toho, co se kolem děje. V posledních dnech pomohlo včasné nahlášení požáru uhasit plameny dříve, než se stihly dále rozšířit. „U Kopřivné objevila skupina turistů požár lesní hrabanky. V neděli se díky telefonátu občanů podařilo včas zastavit požár v lese u Nové Hradečné," upřesnila Hacsiková.

Teplé a suché počasí, které má panovat ještě celý týden, zvyšuje riziko vzniku požárů. „Oheň v přírodě se může velice snadno vymknout kontrole a napáchat značné majetkové a ekologické škody. Je proto nutné, aby občané při pohybu v přírodě dodržovali základní pravidla, která omezí riziko vzniku požárů," řekla Hasciková. V lesích je zakázáno kouřit, odhozená zápalka či nedohašený oharek cigarety může způsobit nesmírnou škodu. Důležité je dohlédnout, aby případný otevřený oheň byl řádně uhašený. Nesmí se přitom rozdělávat blíže než padesát metrů od okraje lesa a nikdy by neměl zůstat bez dozoru. Pokud nešťastnou náhodou dojde k tomu, že na někom vzplanou šaty, měl by se začít válet po zemi, aby oheň uhasil. Útěk může plameny ještě více rozdmýchat.

Požáry ovšem hrozí také v obytných zónách. I tady jsou problematické zapalovače, cigarety a manipulace s otevřeným ohněm, ovšem také domácí grily. „Jiskry, odlétající od uhlíků v grilu, můžou zapálit záclonu u souseda nebo sušící se prádlo," vysvětlila Hasciková. Při grilování je proto důležité najít vhodné místo a nenechávat gril bez dozoru. Nezbytné je také mít po ruce připravenou nádobu s vodou pro případné uhašení plamenů. „Požár může způsobi i rozžhavený výfuk automobilu, který parkuje blízko suché trávy. Pyrotechnika by v těchto dnes vůbec neměla být zapalována," dodala Hacsiková.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).