KULTURA

"Graffiti ve škole" chce přiblížit kulturu graffiti a street artu

22. října 2009, 07:05, Stanislava Marešová
Šumperk - Zcela ojedinělou akci naplánovalo na tento pátek a sobotu občanské sdružení PORTA VIVA. V rámci projektu Street Art uspořádá dvoudenní odpolední akci nazvanou GRAFFITI DO ŠKOLY, kdy chce doslova přívést mezi žáky II. stupně základní školy pouliční sprejery a ukázat, jak se dá kultura graffiti a street artu pojmout umělecky a legálně.
"Akce "Graffiti ve škole" chce přiblížit subkulturu graffiti a street artu, ukázat, že graffiti není jen čmárání na nově natřené fasády domů, ale že jde svým způsobem o sebevyjádření se mladých lidí, z nichž mnozí mají nesporný umělecký talent," říká Ludmila Zajíčková, spoluorganizátorka akce.

Dvou denní odpolední akce je svým způsobem koncipována jako tzv. bombing, tedy pokus o vytvoření mnohočetného díla skupiny autorů v jednom prostoru. Tím prostorem se stane část koridoru II. stupně základní školy Schola Viva a boční zeď směrem k marketu Albert.

Dvoudenní akce začne již v pátek 23.10. ráno pásmem besed pro žáky základní školy Schola Viva, které navštíví i studenti 1. ročníku Střední průmyslové školy Šumperk oboru grafický design. Besedy na téma graffiti, legální a nelegální plochy, život na ulici a jiné tématicky blízké okruhy povedou policie Šumperk, sdružení RES-SEF a student AVU Praha  Michal Ožibko. Besedy budou doplněny autentickými fotografiemi, videem i popisem zážitků z tvorby graffiti. 

 Pro veřejnost je pak připraveno páteční a sobotní odpoledne vžfy od 14 do 17 hodin, kdy budou příchozí zájemci po instruktáži vybaveni tryskami a spreji a budou se moci zařadit mezi ostatní sprejery, kteří nastříkají zdi venkovního koridoru. Pro účastníky akce bude připraveno občerstvení za symbolické ceny, teplý čaj a provizorní oddychové a relaxační místnosti v přízemí školy, kde si budou moci promyslet a naskicovat svou část graffiti. Ti nejmladší a nejnezkušenější zájemci budou moci využít plochu chodníků a přilehlých parkovišť před budovou školy a zacvičit se zde ve svých graffiti začátcích.
 

Akce je součástí  aktivit občanského sdružení PORTA VIVA, které pro letošní rok získalo na projekt STREET ART finanční podporu města Šumperka.


Bližší informace
MÍSTO KONÁNÍ:  Schola Viva - budova E /vchod bránou od kotelny za marketem Albert/
DATUM KONÁNÍ: 23. a 24. října
ČAS KONÁNÍ: 14:00 - 17:00
VSTUP: po zapsání přezdívky do připravené "knihy hostů "a zaplacení symbolických 10,- /poslouží na financování další jarní části akce/
PODMÍNKA: respektování pravidel určených pořadatelem
DOPORUČENÍ: pokud máte, doneste si  vlastní spreje, nezaručujeme, že se pro případný velký zájem dostane na každého příchozího. Stejně tak doporučujeme donést si ochranné rukavice. 
 
Na akci je zakázáno nosit alkoholické nápoje a v prostorách školy kouřit. Účastníci akce se zavazují, že upustí pro tyto dny od sprejování vulgárních nápisů a obrázků a budou brát ohled na skutečnost, že koridor je využíván i žáky I. stupně a mateřské školy a že výsledný graffiti obraz bude sloužit spíše k vyzdobení než zničení stěny.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.