KULTURA

Folkorní festival trvá už čtvrt století

12. srpna 2015, 14:00, Ondřej Polák, Zuzana Kvapilová
Folkorní festival trvá už čtvrt století Šumperk - Již čtvrt století ožívá v polovině srpna město Šumperk folklorem. Jeho ulicemi budou kromě češtiny a slovenštiny znít i španělština, maorština, indonéština, rumunština, italština nebo portugalština.

 Na jubilejním pětadvacátém ročníku Mezinárodního folklorního festivalu v Šumperku se představí dvě desítky souborů. Jedna z nejznámějších folklorních přehlídek v republice letos proběhne od středy 12. do pondělí 17. srpna. Svoji kulturu, zvyky a tradice lidem přiblíží na pět stovek tanečníků, zpěváků a muzikantů.
„Prostřednictvím lidových písní, hudby, tanců a lidových her si tímto způsobem připomínáme zvyky a obyčeje našich předků. A u zahraničních souborů se snažíme, aby lidé poznali jednotlivé země jinak, než jak je vidí například v televizi,“ říká ředitelka festivalu Libuše Drtilová ze Sdružení přátel folkloru Severní Hané.

Zatančí i exotičtí Maorové

„Letos se nám přihlásila téměř stovka souborů ze zahraničí a řada souborů z tuzemska. Výběr nebyl vůbec jednoduchý,“ podotýká Drtilová.
Na pěší zóně, v parku „U sovy“ a na pódiu v Pavlínině dvoře tak budou moci diváci obdivovat soubory z Itálie, Rumunska, Slovenska, Srbska, Peru, Kostariky, Ameriky, Indonésie a Nového Zélandu.
Z českých a moravských souborů se představí ty z jižní Moravy, Valašska, Hané, Lašska, západních Čech a samozřejmě domácí Senioři, Cimbálová muzika Zbyňka Hrdličky, postřelmovská Markovice a Markovička.

Úvod patří dožínkám

Vlastní srpnový folklorní maraton odstartují ve středu 12. srpna v 15.30 hodin na malé scéně „U sovy“ tuzemské folklorní soubory, v 17 hodin se pak dostane ke slovu Cimbálová muzika Zbyňka Hrdličky. Čtvrtek 13. srpna se již tradičně ponese v duchu oblastních dožínek. Těm bude, stejně jako loni, předcházet soutěž o nejchutnější kotlíkový guláš, během níž budou moci ukázat svůj kuchařský um i zájemci z řad veřejnosti. Stačí se jen včas zaregistrovat na oddělení kultury šumperské radnice.
Dožínkový průvod se vydá pěší zónou na velkou scénu v Pavlínině dvoře ve 14.30 hodin a po přivítání hostů se dostanou ke slovu folklorní soubory. Celý čtvrteční program zakončí o půl páté setkání slovenských folklorních souborů.

Nebe rozzáří ohňostroj

První hlavní koncert zahraničních hostů nazvaný Vítejte u nás se odehraje v pátek od 17 hodin na nádvoří Pavlínina dvora. O půl hodiny později obsadí tyto prostory praporečníci z Itálie a v 18 hodin zde budou k vidění ukázky historického šermu. Tradiční koncert zahraničních folklorních souborů začne v 18.30 hodin a závěrečnou tečkou za pátečním programem bude ve 22 hodin slavnostní ohňostroj.

Festival vrcholí v sobotu

Nejbohatší program nabídnou pořadatelé v sobotu 15. srpna. Kolem půl jedenácté se šumperská pěší zóna promění v „Roztančenou ulici“, kterou zaplaví tradičně tisíce přihlížejících lidí. Tanečníci a muzikanti mezi nimi procházejí a ukazují na několika místech své umění. „Na půl třetí odpolední jsme naplánovali Den srbské kultury s přehlídkou lidových krojů. Odehraje se na malé scéně U sovy,“ nahlíží do programu Libuše Drtilová.
Úderem páté odpolední se festivalové dění přesune do areálu Pavlínina dvora, který bude hostit hlavní sobotní festivalový pořad. Na něj naváže od deváté večerní tradiční veselice pod širým nebem v Pavlínině dvoře „pod kaštanem“. Její součástí bude i výuka lidových tanců.

Neděli zahájí mše svatá


Folklorem ožijí sady 1. máje a Pavlínin dvůr také v neděli 16. srpna. „Zahájíme ji v devět hodin dopoledne mší svatou v Pavlínině dvoře. Zúčastní se jí samozřejmě i folklorní soubory,“ prozrazuje ředitelka festivalu. O čtyři a půl hodiny později nabídnou v Pavlínině dvoře tuzemské soubory společné vystoupení, v 15.30 hodin bude stejný prostor patřit dětským zpěváčkům lidových písní a od 16.30 hodin pak scénu zaplní účastníci festivalu při závěrečnému pořadu „Leť písničko, leť“. Ten bude definitivní tečkou za festivalovým děním ve městě.

Zahraniční soubory se představí i mimo Šumperk

Na pondělí 17. srpna jsou naplánována pouze vystoupení mimo Šumperk. Vybrané soubory zavítají do Jeseníku, Loučné nad Desnou, Zábřeha, Velkých Losin, Postřelmova, Libiny, Loštic a polské Nysy.
Více informací, podrobný program a přehled satelitních vystoupení najdou zájemci na internetových stránkách festivalsumperk.cz.Foto: Ondřej Polák

Ulice Šumperka zaplní stovky exotických tanečníků a hudebníků.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 12.8.2015 20:11
Titulek: kolik to stojí
Autor: Petr
73
122
Prosím Vás, na kolik ta akce přijde městskou kasu a kolik peněz to městu přinese?
Reagovat
Datum: 12.8.2015 20:35
Titulek: Re: kolik to stojí
Autor: Mart.ini
56
Prachy nejsou všechno ;-)
Reagovat
Datum: 12.8.2015 20:51
Titulek: Ale ale!
Autor: Kája
61
Jaká mše svatá v Pavlínině dvoře v neděli v 9 hodin? Česká republika je jednou z nejateističtějších zemí světa a mše svatá může být urážlivá též pro pozvané soubory z Nového Zélandu (maorské náboženství), Indonésie (většinu obyvatelstva tvoří muslimové), Peru (jezuitská kolonizace). Mám schovaný program jubilejního XX. folklorního festivalu 2010 v Šumperku a tehdy žádná mše nebyla!
Reagovat
Datum: 13.8.2015 09:32
Titulek: Obsah nedělního kázání
Autor: paad
93
Milé ovečky, tady v okolí nám patří všechny kopečky a voda se nám proměnila ve víno. Když říkám nám, myslím tím církev svatou, to je ta co teď je obalena vatou a vy budete zas tak trochu mimo. Dnes se již rozejděte domů, však uslyšíc zvuk zvonů rychle si zas pospěšte pro kázání prospěšné.
Reagovat
Datum: 13.8.2015 10:52
Titulek: Nechcete křesťanství?
Autor: Grgopotič
51
Naimigrujeme vám néco ostřejšího. Konec černoprdelníkům. Konec vepřovým bůčkům a nástup
opékaných beranů. Konec knihoven, knížek a četby vůbec. Jedna kniha do každé domácnosti.
Reagovat
Datum: 13.8.2015 12:26
Titulek: A co takhle konec náboženství?
Autor: paad
souhlas
32
nesouhlas
71
Vyhnat ten úchylný koníček z veřejného prostoru.
Reagovat
Datum: 13.8.2015 16:50
Titulek: Folkorní festival trvá už čtvrt století
Autor: Tomáš
64
Folklórní festival trvá už čtvrt století" Zavádějící a nepravdivý titulek. Už před rokem 1990 se v Šumperku v tutéž dobu konaly folklórní slavnosti, ale pod jiným názvem. Asi skromnější, ale ty založily současnou tradici. Jenom paní Drtilová tenkrát lezla do zádele jiným mocným.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.