SPORT

Cykloturistika se na Šumpersku a Jesenicku stále rozvíjí

3. května 2010, 00:00, Stanislava Marešová
Zábřeh, Šumperk, Mohelnice, Vápenná - Za dva roky by možná mohly být stávající cykostezky posíleny o další úseky, které nabídnou rozmanitosti nadšeným cykloturistům. K rekonstrukci je nachystán úsek v horských oblastech, kde se vyřádí milovníci terénní cyklistiky. Po letech se dočká realizace úsek bývalé historické dráhy, která by ve své nové podobě cyklostezky mohla propojit dva kraje. A díky lidské vytrvalosti se dočkají krátkého, leč důležitého úseku cyklostezky i lidé, kteří tráví svou cestu do práce na kole.
Jesenicko a Rychlebsko plánuje terénní trasy pro cyklisty

Jesenická rozvojová pomáhá v budování dalších nových cyklostezek. V Rychlebských horách Rychlebské stezky jsou stezky pro horská kola v okolí Černé Vody. "Kličkují mezi stromy a obrovskými žulovými balvany, přejíždějí suťová pole, klikatí se kolem kaskád horského potoka. Povedou vás kolem dávno opuštěných lomů a nabídnou vám odpočinek s výhledem do kraje," říkají aktivisté, kteří tyto stezky obnovují. Někde vedou jen jemným zářezem v hlinité půdě, jindy jsou umně vyskládány z opracovaných kamenů. Jsou to trasy pro zkušené jezdiče, kteří si chtějí užívat technickou jízdu. V posledních týdnech obnovili plán na realizaci  další části až desítek kilometrů stezek.  
 
První úsek již otevřených částí cyklostezky si cyklisté budou moci  projet již tuto sobotu 1. května u příležitosti Česko-polského festivalu terénní cyklistiky. Začátek cyklovýletu je v Černé Vodě, postupně projedete krásné okolí měst Vidnava, Vápenná a Lázně Jeseník. Část stezky je ještě z roku 1938 a nese jméno  Dr. Weissnera, který byl členem sudetoněmeckého loveckého spolku. Právě spolek v předválečných a válečných letech lovecké stezky zakládal. Dnes se z pomalu zapomenutých lesních silniček stávají jen zarostlé pěšiny, které čekají na své objevení.
 
Foto z internetových stránek http://www.rychlebskestezky.cz
 
Myšlenka Rychlebských stezek se zrodila na jaře roku 2008. Nápad vytvořit síť stezek pro terénní cyklistiku přišel z Walesu, kde už 15 let budují obdobné traily. Chtěli jsme využít jedinečný terén masivu Sokolího vrchu, který tvoří hlavní panoráma Černé Vody. A je na spojnici do Lázní Jeseník.
 

Zábřeh obnoví starou železniční dráhu jako cyklostezku

 Šest let trvalo, než se zábřežští radní dohodli s krajem a železnicí, že promění již léta nevyužitý úsek bývalé trati Lupěná - Hněvkov v novou cyklostezku. Kraj tomuto plánu dokonce podává  pomocnou ruku a Zábřeh by si mohl sáhnout na dotaci vyšší jak dva miliony. Již před více jak rokem dokonce Zábřežáci plánovali, že by cyklostezka mohla propojit dva kraje. Našli totiž možnost napojení plánované cyklostezky na trasu, která by pokračovala až do Chocně v Pardubickém kraji. Cyklostezka na opuštěném tělese trati by se tím stala dokonce součástí trasy nadregionálního významu.

Město Zábřeh oznámilo již před měsícem možnost požádat  na stavbu cyklostezky Hněvkov – Lupěné  Státní fond dopravní infrastruktury (dále „SFDI“), kde by mohlo získat  potřebné finanční prostředky.  Předpokládané náklady na stavbu jsou ve výši  18 milionů.

V Mohelnici stezku chtějí, územní plán s ní ale nepočítá

Za cyklostezku, která by propojila Mohelnici a okrajovou část Újezd, bojují cyklisté peticí. Již před lety žádali na svých zastupitelích, aby podpořili plán cyklostezky. Odmítli dokonce plánovanou rekonstrukci chodníků. Více jak sto dvacet podpisů pak stačilo k tomu, aby se nad změnou územního plánu sklonilo zastupitelstvo. Podle všeho vyslyší přání obyvatel Újezdu a změnu do územního plánu, která by umožnila realizaci cyklostezky, zařadí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.5.2010 06:00
Titulek: cyklotrasa Lupěné – Hněvkov
Autor: Miroslav1
49
KOukám že se díky dotacím opět někdo pěkně napase. Jiný důvod stavby cyklostezky nevidím.
Proč stavět cyklostezku když kousek od bývalé trati vede pěkná klidná cesta z Lupěného do Hněvkova a dále na Hoštejn, co je to za nesmysl a jaký to má účel? Byl bych moc rád kdyby mi to někdo vysvětlil.
Reagovat
Datum: 3.5.2010 11:06
Titulek: Re: cyklotrasa Lupěné – Hněvkov
Autor: Alenka
60
Přesně tak,ještě nekopli a už vědí kolik milionů to bude stát.Zbytečné a nehorázné ostatně tak jako mnoho věcí v Zábřehu.
Reagovat
Datum: 3.5.2010 12:14
Titulek: Re: cyklotrasa Lupěné – Hněvkov
Autor: Tomáš 2
69
No to by bylo špatné, kdyby začali "kopat" a teprve potom se zajímali o cenu, nemyslíte??? Nebo vy se snad zajímáte o cenu až v poslední řadě?
Reagovat
Datum: 3.5.2010 18:23
Titulek: Re: cyklotrasa Lupěné – Hněvkov
Autor: aNONYM
46
Alenka si nejspíš v Lidlu napřed naháže věci do vozejku a až u pokladny zjišťuje, kolik má v tobolce peněz :-)
Reagovat
Datum: 4.5.2010 08:26
Titulek: Re: cyklotrasa Lupěné – Hněvkov
Autor: Alenka
51
Ty chudáčku,tak to vůbec nebylo myšleno,cena bude známa až bude projekt,dříve se o ní nedá hovořit.Projekt není a miliony lítají vzduchem u zcela zbytečné věci a přitom nemají peníze na rozvrtaný bazén.
Reagovat
Datum: 4.5.2010 08:33
Titulek: Re: cyklotrasa Lupěné – Hněvkov
Autor: Karel
42
Přesně tak,musí být výběrové řízení na na realizátora stavby a dle ceny se vybírá.Tady přímo podsouvají případným zájemcům cenu a to je špatné.Prostě Zábřeh.
Reagovat
Datum: 4.5.2010 09:26
Titulek: Re: cyklotrasa Lupěné – Hněvkov
Autor: Tomáš 2
51
No možná to tak nebylo myšleno, ale rozhodně to tak bylo napsáno. A Vaše oslovení "ty chudáčku" o Vaší úrovni a úrovni Vašeho vyjadřování hodně vypovídá! Je úplně normální, že před vypsáním výběrového řízení alespoň tušíte, kolik bude celá akce stát. A pokud je uvedeno, že PŘEDPOKLÁDANÉ náklady budou 18 mil. korun, tak co je na tom proboha divného??? Vždyť přece musí vědět, kolik to zhruba bude stát! Nebo by vypsali výběrové řízení a potom řekli: ,,Jééé, ono to bude stát 30 mil., na to nemáme" a výsledky by anulovali a projekt zrušili??? Když něčemu nerozumíte, tak o tom prosím nepište!
Reagovat
Datum: 4.5.2010 18:07
Titulek: Re: cyklotrasa Lupěné – Hněvkov
Autor: Miroslav1
35
No jen tak mezi námi 18 milionů za vyasfaltování několika kilometrů není zrovna malá částka. Zpevněné podloží je pozůstatkem po trati, stačí jen asfaltovat.

Reagovat
Datum: 4.5.2010 16:08
Titulek: Re: cyklotrasa Lupěné – Hněvkov
Autor: aNONYM
51
Co ti mám na to napsat? Tak se prostě nauč vyjadřovat. To je svět, neumí to sepsat vlastní myšlenku a ještě se to vzteká.
Reagovat
Datum: 4.5.2010 10:57
Titulek: Pro Tomáše 2
Autor: Zdenka
43
Nestudoval jsi náhodou v Plzni?
Reagovat
Datum: 4.5.2010 11:40
Titulek: Re: Pro Tomáše 2
Autor: Tomáš 2
57
V Plzni ne, ale v Brně ano. Proč?
Reagovat
Datum: 4.5.2010 15:45
Titulek: Re: Pro Tomáše 2
Autor: Zdenka
94
Jelikož Tvoje názory odpovídají tzv." Rychlokvašce".
Reagovat
Datum: 4.5.2010 15:54
Titulek: Re: Pro Tomáše 2
Autor: petr
53
A to mě zajímá!!! Co je rychlokvasného na tom že někdo vypíše řízení s daným limitem? Nebude-li to nad rámec Vašich vyjadřovacích schopností, prosím o vysvětlení! Každopádně nás neopouštějte, vypadá to, že se tady můžemě něčemu přiučit...a zasmát...
Reagovat
Datum: 4.5.2010 16:11
Titulek: Re: Pro Tomáše 2
Autor: aNONYM
48
Předběhl jsi mě, Petře, taky bych si rád od paní Zdenky přečetl konkrétní důkaz rychlokvašnosti Tomáše. Co myslíš, dočkáme se?
Reagovat
Datum: 4.5.2010 16:10
Titulek: Re: Pro Tomáše 2
Autor: Tomáš 2
61
Aha, takže Vás, Zdenko, použiju v názorném příkladu: Vy byste si nechala udělat např. projekt na dům, pak za něj dala řekněme 80 000,- a až by byl projekt hotový, tak byste teprve začala počítat s nějakou cenou za realizaci, kde byste zjistila, že na dům nemáte??? Říkají Vám něco slova jako "rozvaha", "předběžný odhad" atd.?
A jaké "rychlokvašce"? Já nikoho takového osobně neznám, tak by mě zajímalo, komu jsou mé názory podobné, popř. proč Vás předběžný odhad ceny stezky tak pobuřuje! Předem děkuji za odpověď.
Reagovat
Datum: 4.5.2010 17:39
Titulek: Paní Zdenko nebo slečno?
Autor: Milan
52
Pěkně Vám tou svojí otázkou naběhl na smeč.To hovoří za vše.Už jej nechejte být,chvíli mu to bude trvat než to stráví ale přežije to.
Reagovat
Datum: 4.5.2010 17:48
Titulek: Re: Paní Zdenko nebo slečno?
Autor: Tomáš 2
62
Vidím, že to je reakce na moji otázku, moc nevím, čím jsem si naběhl nebo co "hovoří za vše"? Milerád zapolemizuji i s Vámi... A prosím neodrazujte Zdenku od odpovědi, která má být adresovaná mě, navíc nejsem evidentně sám, koho odpověď zajímá! Děkuji.
Reagovat
Datum: 5.5.2010 08:05
Titulek: Re: Paní Zdenko nebo slečno?
Autor: petr
79
Vypadá to, že se Zdenkou vedete paralelní rozhovor, jehož část veřejnosti uniká...pěkně si plkáte mimo mísu a máte z toho radostný dojem, jak to ostatním natřete. Nějak Vaše nadšení pro Zdenčiny glosy nechápu a asi nejsem sám. Nechcete se s námi rychlokvasnými nevzdělanci podělit o nějaký třeskutě objevný závěr?
Reagovat
Datum: 5.5.2010 10:26
Titulek: Re: Paní Zdenko nebo slečno?
Autor: aNONYM
99
Obávám se, že problém těchto „křiklounů“ je v tom, že si nejsou schopni obhájit své názory. Něco z nich vypadne a když je člověk požádá o argument dokazující jejich tvrzení, zklapnou nebo začnou nesmyslně napadat a urážet.
Reagovat
Datum: 10.5.2010 17:34
Titulek: Re: Paní Zdenko nebo slečno?
Autor: Tomáš 2
72
Tak dle očekávání žádná odpověď místních remcalů, kteří nedokáží svůj hloupý názor obhájit... Jak výstižné!
Reagovat
Datum: 10.5.2010 18:31
Titulek: Re: Paní Zdenko nebo slečno?
Autor: aNONYM
41
A čekal jsi něco jiného?
Reagovat
Datum: 10.5.2010 18:43
Titulek: Re: Paní Zdenko nebo slečno?
Autor: Tomáš 2
77
No po pravdě ani moc ne...
Reagovat
Datum: 9.5.2010 12:27
Titulek: Lupěné - Hněvkov
Autor: Honza
57
Mosty za dobu nepoužívání rozebrány do sběru. Stačí 2 značky na omezení
dopravy auty na trase Hněvkov - Hoštejn a ušetříme 18 melounů.
Vedle cyklostezky budovat novou?
Reagovat
Datum: 27.5.2010 20:21
Titulek: cyklostezka ??
Autor: Miloš
42
Důležitější by bylo vybudovat cyklostezku Zábřeh - Leština a Zábřeh - Rovensko. Na těchto silnicích je velký provoz a hlavně šílení řidiči kteří jezdí i kolem 120 až 150 km/h. Povoleno pouze 90 km. Stalo se tam už hodně havárií.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).