SPORT

Mezinárodní mistrovství za humny vyhráli Švédové

24. srpna 2005, 22:00, Stanislava Marešová
Lesnice - Nedaleko města Zábřeh na Moravě se již patnáct let konají dostihové závody. Ojedinělý sport vytrvalostních dostihů si našel své příznivce teprve po přelomovém roce 1989, ale dnes se těší stále vzrůstající oblibě. Rodina Kyselých z Lesnice u Zábřeha zasvětila svůj život koním.
Lesnice - Nedaleko města Zábřeh na Moravě se již patnáct let konají dostihové závody. Ojedinělý sport vytrvalostních dostihů si našel své příznivce teprve po přelomovém roce 1989, ale dnes se těší stále vzrůstající oblibě. Rodina Kyselých z Lesnice u Zábřeha zasvětila svůj život koním.

„Dostali jsme se k plnokrevným koním už na státní statku, který byl tehdy jediný, kdo koně půjčoval obyčejným lidem. Já jsem byla celý život zootechnik a koně jsem dostala na starost. S plnokrevníky můžete buď dělat dostihy, na parkur se nehodí, do vozu je nikdy nezapřáhnete, voltyž se s nimi dělat nedá, tak jediné, na co se hodili a co pro ně zbylo byla vytrvalost. Pokud není plnokrevník dostatečně rychlý na dráze, je naopak velmi vytrvalý, a tak nás přirozeně napadl tento sport," vysvětluje prvopočátky vzniku vytrvalostního dostihu na Severní Moravě Vladimíra Kyselá.

Oba manželé celý život pracovali v zemědělství, před rokem 89 na státním statku, po revoluci u této práce zůstali.Dnes mají velkoobchod se sportovním zbožím pro koně a pořádají již patnáct let koňské vytrvalostní dostihy. V roce 2001 poprvé uspořádali mistrovství světa tohoto sportu a dodnes úspěšně připravili čtyři ročníky. K lásce k tomuto sportu vedou i obě své děti, Jakuba a Kateřinu. Jakub má na svém kontě více jak 52 odjetých závodů a několik vítězství, mimo jiné:1.místo na 65km s kobylou Voilou v Bratislavě roku 2004, 1.místo na mistrovství jihomoravské oblasti na 70km se stejnou kobylkou v témže roce 2004 a poslední 1.místo senior na 120km s kobylkou Lavinou v Polsku letos. Jeho sestra Kateřina za ním v ničem nezaostává, právě naopak. Pyšní se titulem 1.mistryně junioru ČR pro rok 2003 na 80km s Lavinou, 1.místem juniorů na 80km z Gottingenu v Německu z roku 2004, 1.místem juniorů na 120km z Polska také z roku 2004 a v tom samém roce vyhrála pořád s kobylkou Lavinou i další závod v Maďarsu - 1.místo junior na 2*80km. V neposlední řadě je i vlastníkem ceny Jezdec roku 2004 endurance.

„ Je to o štěstí. Letos ho nemám. Před dvěma měsíci jsem jela závod a moje kobylka v půlce okulhala. Nedávno jsem s ní pak spadla do potoka. Má díru na noze. Čeká jí plastika v Brně a pak se uvidí. Vypadalo to ale hrozivě, měla otevřenou ránu až na kost. Svalila se na mě, ještě štěstí, že se mi nic nestalo,“ říká Kateřina, která letošní závod nejela, protože neměla koně.Ve Sportovní stáji se letos odehrál již čtvrtý ročník Mezinárodních vytrvalostních dostihů s účastí z evropských zemí, ale i dalekého Izraele. I když vytrvalostní dostihy jako sport nejsou u nás tím nejrozšířenějším sportem, ukazuje se, že je to možnost sportovat aktivně celý život. Samotné ježdění má však svá pevná pravidla.

Letošní závod na dvakrát osmdesát kilometrů patří k těm náročnějším tratím a jezdí se dva dny. První den je 80km je rozděleno do několika etap. Po projetí každou etapou musí kůň splnit požadavky - tepová frekvence do povoleného maxima což je podle délky závodu, dehydratace, kapiláry, peristaltika,CRT, barva sliznice, bolest zad a svalů - to vše se hodnotí známkami od 1 -3 , kdy 3 je nejhorší. Až na konec se hodnotí chody koně, také známkami 1- 4. Dostane-li známku 4, znamená to, že kůň kulhá a ze závodu je vyřazen.

Druhý den před startem musí kůň projít další veterinární prohlídkou, ve které se zhodnotí jeho stav z předešlého dne a je-li vše v pořádku pokračuje dále v závodě a vše se opakuje. Vyhrává ten,kdo projede cílem po poslední etapě jako první.

Závody, které se jely od soboty, prověřily jezdce ve všech jejich možnostech. Zatím co sobotní počasí přálo, v neděli se po perném dopoledni spustil krátký, leč prudký liják a kroupami a zejména Izraelští závodníci koukali. Pro závodníky v juniorech i seniorech byly připraveny tři tratě ve směru na Třeštinu, Hrabovou a Brníčko,přičemž cesta vedla na ranč Háj mezi Bohuslavicemi a Mohelnicí, kam cesta trvala skoro hodinu.

"Letos ze států mimo Evropu přijeli jen Izraelci. Poslali jsme sice pozvánku do Kuvajtu a Kataru, protože to jsou tradičně země, kde se nejvíce na tento sport přispívá a očekávali jsme jejich příjezd, ale nakonec nedorazili," uvedl k absenci zahraničních hostů Milan Kyselý, který se již dnes však chystá se svou rodinou na závody do Bahrajnu.

Na víkendových závodech v Lesnici vyhráli loňští vítězové ze Švédska.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.