KULTURA

Legenda českého bigbítu rozzáří Music Machine

21. února 2005, 14:48, dark
Šumperk – Velkou „klubovou“ událost připravuje na středu hudební klub Music Machine v Šumperku. Pozvání na koncert přijala legenda českého bigbítu Vladimír Mišík spolu s kompletní sestavou ETC.
Šumperk – Velkou „klubovou“ událost připravuje na středu hudební klub Music Machine v Šumperku. Pozvání na koncert přijala legenda českého bigbítu Vladimír Mišík spolu s kompletní sestavou ETC.

Je tomu již více než třicet let, co Vláďa Mišík se svou kapelou ETC poprvé stanul na pódiu. Přesné datum si už nikdo nepamatuje, avšak pod značkou ETC tito muzikanti vystupují od roku 1974. Přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnost v 80. letech koncertují a vydávají desky dodnes (10 řadových a další kompilace). Poslední z nich vyšla na sklonku jara 2004 pod názvem "Umlkly stroje". O tomto albu mnozí kritici tvrdí, že se v něm navrací duch pravých ETC.

Vladimír Mišík se narodil v Praze dva roky po skončení 2. světové války. Svého otce, amerického důstojníka, do kterého se jeho matka zamilovala v Německu, nikdy nepoznal. Maminka ho vychovávala sama. Na základní škole hrával na kytaru po parcích písničky Elvise, ale hlavně písničky ze Semaforu. Hodně sportoval a chtěl se stát profesionálním basketbalistou. Po skončení základní školy dělal přijímací zkoušky na výtvarnou školu (bavilo ho kreslení), ale nevzali ho. A tak se šel učit na Barrandov do filmového studia truhlářem.

Zde založil spolu se spolužáky svoji první kapelu s názvem Uragán. Po skončení školy se Uragán rozpadl.Přes Mladý svět udělal konkurz jako zpěvák do skupiny Komety. Ke kapele ho však nevzali proto, že by byl obzvlášť dobrým zpěvákem, ale proto, aby jim udělal nové bedny. Když Radim Hladík odcházel od Komet do Fontány (později Matadors), šel Mišík s ním. Zde hráli hlavně převzaté věci skupina měla u publika velký ohlas.

V roce 1965 narukoval na tři měsíce na vojnu. Po návratu už na něho nezbylo v kapele místo a tak přijal angažmá v orchestru Karla Duby, kde rok zpíval. Putoval z kapely do kapely ( vlastní kapela New Force, kapela Petra Nováka George & Bethovens, Special Blue Effect, Flamengo, Formace, Energit) a vše nezadržitelně směřovalo k tomu, aby se postavil na vlastní nohy a sestavil si svoji vlastní kapelu, která ho s drobnými změnami, doprovází dodnes. Jmenuje se ETC.. . Mišík chtěl začít hrát moderně aranžovaný melodický bigbít.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.