KULTURA

SkA\'N\'DaaL oživí Kotelnu v Šumperku

16. února 2005, 21:48, dark
Šumperk - Své kapelní narozeniny přijede příští týden do Šumperka oslavit skupina SkA'N'DaaL z Hradce Králova. Skupina hraje s prvky reggae, latine jazzu, rocku a dalších hudebních stylů.
Šumperk - Své kapelní narozeniny přijede příští týden do Šumperka oslavit skupina SkA'N'DaaL z Hradce Králova. Skupina hraje s prvky reggae, latine jazzu, rocku a dalších hudebních stylů.

Pokud stejně jako já do poslední chvíle neznáte tento hudební žánr, nezoufejte. I když je historie této hudby již pár let oprašována zarytými fanoušky, pro mnohé neznalé je to stále jen směsice karibských rytmů s čímsi jiným.

Historie tohoto hudebního stylu je úzce spjata s Jamajkou a jejími obyvateli z nichž většinu tvoří potomci bývalých černošských otroků. Mísila se tu hudba etnická spolu s evropskými styly, což přineslo za následek vznik řady nových rytmů i hudebních žánrů. Koncem padesátých let většina jamajských muzikantů je ovlivněna poslechem amerických rozhlasových šlágrů a tento fakt se zákonitě promítá v jejich následné tvorbě. Jamajčané skórují a přicházejí s něčím naprosto novým. Nový hudební styl je na světě a jmenuje se SKA.

Encyklopedie hudby i znalci udávají, že prvním, kdo vůbec kdy použil rymtu SKA byl Ernest Ranglin společně s Clue J & The Blue Bister. Někteří jedinci dokonce udávají, že to byl právě Ernest, kdo dal SKA jeho pojmenování. Boom SKA zažívá spolu se získáním nezávislosti Jamajky v roce 1962. Ska se na Jamajce stává nesmírně populární a hudební producenti se jej pokoušejí šířit do zbytku světa.

S nadsázkou můžeme říci, že SKA si prožilo tři velký vlny slávy. První při svém zrodu na Jamajce, druhou při boomu ve Velké Británii a třetí, již naprosto volně a rozmanitě mixující různé hudební styly a houfně se šířící po celé Evropě, Severní i Jižní Americe, ale i Asii a Austrálii.

Hudebmí skupina SkA'N'DaaL sama o sobě říká, že se snaží najít si vlastní cestu džunglí současné populární hudby. Inspirují se jak hudbou současnou, tak i třeba muzikou, která se hrála před padesáti lety. Přijďte si je poslechnout 25. února do klubu Kotelna.

  


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 16.2.2005 18:36
Titulek: A co Magma Hotel???
Autor: Hebda
35
A proč se nepíše o těch MagmaHotel? Ty jejich mp3 jsou teda progresivnější a bližší sirším vrstvám posluchačů. Rozhodně víc než tihle šumaři.
Reagovat
Datum: 16.2.2005 20:03
Titulek: RE: A co Magma Hotel???
Autor: Neser
84
Se jdi vycpat, ty tvoje hemzy už mi lezou krkem. Místo aby byli lidi rádi, že se tady nepíše jen o takových slátaninácha jako v obyčejných tištěných novinách, třeba jak tam MS mastí různé výstavy a takové ty akce na pytel, tak tady to jenom blbě okecávají. Docela jsem zvědavej na tuhle kapelu, konečně něco novýho, ne jak pořád ti Radečci a ostatní místní hudbení aktéři, kterých je už všude plno. Magma Hotel zase není nic tak extra, tohle je aspoň novinka.
Reagovat
Datum: 17.2.2005 08:59
Titulek: RE: RE: A co Magma Hotel???
Autor: Wendee
99
126
Vycpat se di ty. Magma Hotel bude hlavni hvezdou vecera za to dam ruku do ohne. Narozdil od crossoveru (nu-metalu) ska jen zivori mezi hudebnimi styly. Tim nechci nijak shazovat kapelu Skandaal, kazdej ma svuj styl a kazdej hraje to co se mu libi.
Reagovat
Datum: 18.2.2005 12:12
Titulek: RE: RE: RE: A co Magma Hotel??
Autor: Ruder tu
140
neser se do dyb když do nich nevidíš. Rock už je definitivně dead.
Reagovat
Datum: 18.2.2005 22:16
Titulek: RE: RE: RE: RE: A co Magma Hotel??
Autor: Wendee
106
hmm ty budes asi znalec co? :o)
Reagovat
Datum: 17.2.2005 09:03
Titulek: RE: RE: A co Magma Hotel???
Autor: Carlos
56
Doporucuji predevsim si koupit jejich CD, kde jsou tracku upraveny, narozdil od tech co jsou na netu....troufam si tvrdit,ze Magmahotel u me vzbudili opet nadseni, tak jako se to naposledy v Ceske muzice podarilo jen Jolly Joker, Shatter a Satisfucktion.....MAGMA HOTEL RULEEEEEEEEEEEZ
Reagovat
Datum: 17.2.2005 19:37
Titulek: RE: RE: A co Magma Hotel???
Autor: Hebda
64
Tak ty hemzy nečti hňupe. Poslouchal jsem mp3 od obou kapel a MH zněli rozhodně profesionálnějí než Skandaal. Nepočítám s tím, že znáš všechny místní kapely, ale protože chodím na většínu hudebnich akcí v Šumperku, tak můžu s čistým svědomím napsat, že znám alespoň 4 místní kapely, který by strčily Skandaal do kapsy.A nejde o styl.
Reagovat
Datum: 18.2.2005 12:16
Titulek: RE: RE: RE: A co Magma Hotel??
Autor: kajman
84
ve čtyřech lidech se naučí hrát každej blbeček... v osmi to bude trochu težší řekl bych, uvidíš a hlavně uslyšíš na místě ;)
Reagovat
Datum: 18.2.2005 22:17
Titulek: RE: RE: RE: RE: A co Magma Hotel??
Autor: Wendee
62
111
jasne a co treba takovej orchestr Karla Vlacha to je teprv terno
Reagovat
Datum: 18.2.2005 22:19
Titulek: RE: RE: RE: RE: RE: A co Magma
Autor: Enti
66
To je terno, takova cihelňa, tam musi byt taky lidi, vis co to je? A tamhle kostelik....
Reagovat
Datum: 22.2.2005 16:26
Titulek: RE: RE: RE: RE: RE: A co Magma
Autor: Kajman
60
žiješ v bludu. ve čtyřech nezahraješ třeba In the mood, pokud víš co to je. A Vlach to uměl. Když se člověk směje historii, je na nejlepší cestě opakovat její chyby. V bigbandu se neschová ani jeden chybně zahranej tón jednim člověkem. Pokud si myslí někdo že jo, asi je hluchej nebo nikdy něco podobnýho neslyšel.
Reagovat
Datum: 20.2.2005 14:47
Titulek: RE: RE: RE: RE: A co Magma Hotel??
Autor: martini
38
Muzes mi rict,kdes prisel na takovouhle kravinu?:-) Cim vic lidi v kapele, tim vic za ne muzes schovat to, ze neumis hrat. Ale je to hodne ovlivneny i hudebnim stylem. To, ze hrat v kapele o vic lidech je tezsi, je absolutni blbost. Osobne jsem zvedavej na obe dve kapely, ale i me prijdou Magma jako hlavni tahouni vecera.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.