KULTURA

SkA\'N\'DaaL oživí Kotelnu v Šumperku

16. února 2005, 21:48, dark
Šumperk - Své kapelní narozeniny přijede příští týden do Šumperka oslavit skupina SkA'N'DaaL z Hradce Králova. Skupina hraje s prvky reggae, latine jazzu, rocku a dalších hudebních stylů.
Šumperk - Své kapelní narozeniny přijede příští týden do Šumperka oslavit skupina SkA'N'DaaL z Hradce Králova. Skupina hraje s prvky reggae, latine jazzu, rocku a dalších hudebních stylů.

Pokud stejně jako já do poslední chvíle neznáte tento hudební žánr, nezoufejte. I když je historie této hudby již pár let oprašována zarytými fanoušky, pro mnohé neznalé je to stále jen směsice karibských rytmů s čímsi jiným.

Historie tohoto hudebního stylu je úzce spjata s Jamajkou a jejími obyvateli z nichž většinu tvoří potomci bývalých černošských otroků. Mísila se tu hudba etnická spolu s evropskými styly, což přineslo za následek vznik řady nových rytmů i hudebních žánrů. Koncem padesátých let většina jamajských muzikantů je ovlivněna poslechem amerických rozhlasových šlágrů a tento fakt se zákonitě promítá v jejich následné tvorbě. Jamajčané skórují a přicházejí s něčím naprosto novým. Nový hudební styl je na světě a jmenuje se SKA.

Encyklopedie hudby i znalci udávají, že prvním, kdo vůbec kdy použil rymtu SKA byl Ernest Ranglin společně s Clue J & The Blue Bister. Někteří jedinci dokonce udávají, že to byl právě Ernest, kdo dal SKA jeho pojmenování. Boom SKA zažívá spolu se získáním nezávislosti Jamajky v roce 1962. Ska se na Jamajce stává nesmírně populární a hudební producenti se jej pokoušejí šířit do zbytku světa.

S nadsázkou můžeme říci, že SKA si prožilo tři velký vlny slávy. První při svém zrodu na Jamajce, druhou při boomu ve Velké Británii a třetí, již naprosto volně a rozmanitě mixující různé hudební styly a houfně se šířící po celé Evropě, Severní i Jižní Americe, ale i Asii a Austrálii.

Hudebmí skupina SkA'N'DaaL sama o sobě říká, že se snaží najít si vlastní cestu džunglí současné populární hudby. Inspirují se jak hudbou současnou, tak i třeba muzikou, která se hrála před padesáti lety. Přijďte si je poslechnout 25. února do klubu Kotelna.

  


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 16.2.2005 18:36
Titulek: A co Magma Hotel???
Autor: Hebda
30
A proč se nepíše o těch MagmaHotel? Ty jejich mp3 jsou teda progresivnější a bližší sirším vrstvám posluchačů. Rozhodně víc než tihle šumaři.
Reagovat
Datum: 16.2.2005 20:03
Titulek: RE: A co Magma Hotel???
Autor: Neser
51
Se jdi vycpat, ty tvoje hemzy už mi lezou krkem. Místo aby byli lidi rádi, že se tady nepíše jen o takových slátaninácha jako v obyčejných tištěných novinách, třeba jak tam MS mastí různé výstavy a takové ty akce na pytel, tak tady to jenom blbě okecávají. Docela jsem zvědavej na tuhle kapelu, konečně něco novýho, ne jak pořád ti Radečci a ostatní místní hudbení aktéři, kterých je už všude plno. Magma Hotel zase není nic tak extra, tohle je aspoň novinka.
Reagovat
Datum: 17.2.2005 08:59
Titulek: RE: RE: A co Magma Hotel???
Autor: Wendee
65
103
Vycpat se di ty. Magma Hotel bude hlavni hvezdou vecera za to dam ruku do ohne. Narozdil od crossoveru (nu-metalu) ska jen zivori mezi hudebnimi styly. Tim nechci nijak shazovat kapelu Skandaal, kazdej ma svuj styl a kazdej hraje to co se mu libi.
Reagovat
Datum: 18.2.2005 12:12
Titulek: RE: RE: RE: A co Magma Hotel??
Autor: Ruder tu
134
neser se do dyb když do nich nevidíš. Rock už je definitivně dead.
Reagovat
Datum: 18.2.2005 22:16
Titulek: RE: RE: RE: RE: A co Magma Hotel??
Autor: Wendee
99
hmm ty budes asi znalec co? :o)
Reagovat
Datum: 17.2.2005 09:03
Titulek: RE: RE: A co Magma Hotel???
Autor: Carlos
51
Doporucuji predevsim si koupit jejich CD, kde jsou tracku upraveny, narozdil od tech co jsou na netu....troufam si tvrdit,ze Magmahotel u me vzbudili opet nadseni, tak jako se to naposledy v Ceske muzice podarilo jen Jolly Joker, Shatter a Satisfucktion.....MAGMA HOTEL RULEEEEEEEEEEEZ
Reagovat
Datum: 17.2.2005 19:37
Titulek: RE: RE: A co Magma Hotel???
Autor: Hebda
33
Tak ty hemzy nečti hňupe. Poslouchal jsem mp3 od obou kapel a MH zněli rozhodně profesionálnějí než Skandaal. Nepočítám s tím, že znáš všechny místní kapely, ale protože chodím na většínu hudebnich akcí v Šumperku, tak můžu s čistým svědomím napsat, že znám alespoň 4 místní kapely, který by strčily Skandaal do kapsy.A nejde o styl.
Reagovat
Datum: 18.2.2005 12:16
Titulek: RE: RE: RE: A co Magma Hotel??
Autor: kajman
53
ve čtyřech lidech se naučí hrát každej blbeček... v osmi to bude trochu težší řekl bych, uvidíš a hlavně uslyšíš na místě ;)
Reagovat
Datum: 18.2.2005 22:17
Titulek: RE: RE: RE: RE: A co Magma Hotel??
Autor: Wendee
25
jasne a co treba takovej orchestr Karla Vlacha to je teprv terno
Reagovat
Datum: 18.2.2005 22:19
Titulek: RE: RE: RE: RE: RE: A co Magma
Autor: Enti
60
To je terno, takova cihelňa, tam musi byt taky lidi, vis co to je? A tamhle kostelik....
Reagovat
Datum: 22.2.2005 16:26
Titulek: RE: RE: RE: RE: RE: A co Magma
Autor: Kajman
34
žiješ v bludu. ve čtyřech nezahraješ třeba In the mood, pokud víš co to je. A Vlach to uměl. Když se člověk směje historii, je na nejlepší cestě opakovat její chyby. V bigbandu se neschová ani jeden chybně zahranej tón jednim člověkem. Pokud si myslí někdo že jo, asi je hluchej nebo nikdy něco podobnýho neslyšel.
Reagovat
Datum: 20.2.2005 14:47
Titulek: RE: RE: RE: RE: A co Magma Hotel??
Autor: martini
18
Muzes mi rict,kdes prisel na takovouhle kravinu?:-) Cim vic lidi v kapele, tim vic za ne muzes schovat to, ze neumis hrat. Ale je to hodne ovlivneny i hudebnim stylem. To, ze hrat v kapele o vic lidech je tezsi, je absolutni blbost. Osobne jsem zvedavej na obe dve kapely, ale i me prijdou Magma jako hlavni tahouni vecera.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.