KULTURA

Exkluzivně: úryvek autobiografie EMIGRACE PRIMITIVA

9. září 2002, 05:27, TO + rej
Exkluzivně: úryvek autobiografie EMIGRACE PRIMITIVA   ŠUMPERK - V souvislosti s připravovanou knihou Ivana Hajniše EMIGRACE PRIMITIVA proběhne v sobotu 21. září v prostorách Severomoravského divadla Šumperk bezprostředně po premiéře Shakespearova "Krále Leara" RECITÁL IVANA HAJNIŠE. Během recitálu bude z knihy přečteno několik ukázek ...
  ŠUMPERK - V souvislosti s připravovanou knihou Ivana Hajniše EMIGRACE PRIMITIVA proběhne v sobotu 21. září v prostorách Severomoravského divadla Šumperk bezprostředně po premiéře Shakespearova "Krále Leara" RECITÁL IVANA HAJNIŠE. Během recitálu bude z knihy přečteno několik ukázek, které budou prokládány hudebními vstupy samotného autora i jeho kapely Dr. Tom‘s Blues Cabin, posílené o mimořádně významného hudebního hosta – Lestera Jackmana, vynikajícího karibsko–amerického zpěváka a hráče na steel drums.

   Šumperskému vystoupení bude v pátek 20. září předcházet také koncert této hudební formace v Jeseníku – Adolfovicích v sále restaurace LAMA, a to společně s jesenickým bandem LOS PŮDOS.

   Exkluzivně vám přinášíme úryvek z připravované autobiografie EMIGRACE PRIMITIVA, v níž frontman legendární kapely THE PRIMITIVES GROUP Ivan Hajniš vzpomíná na "báječná léta pod psa" v Československu 60. let i pozdější dobu v emigraci, k níž se uchýlil po sovětské okupaci. Kniha také přináší mnoho zážitků, které reflektují Hajnišovy četné návraty po Sametové revoluci.

   .......Jednoho březnovýho dne roku 1969 jsem nasedl na náměstí Bratří Synků v Nuslích do tramvaje a s Eugenem Fialou jsme jeli na Hlavní nádraží. Měl jsem pas a vízum do Francie přes Rakousko, plánoval jsem, že vystoupím ve Vídni. Ostatní kluci z Primitivů mi slíbili, že za mnou přijedou a že začneme hrát v zahraničí. Eugen a náš rekvizitář a kamarád Jirka Kubík mi zamávali na cestu, když rychlík do Paříže opouštěl perón pražskýho Hlavního nádraží.

   Přejezd hranic proběhl bez problémů, ale než jsme tu česko–rakouskou hranici přejeli, panovalo v našem kupé ticho a napjatá atmosféra. Nějaký křivý slovíčko o komunistech nebo o ruských silách u nás se nikdo z cestujících neodvážil ani zašeptat, natož vyslovit. Celní kontrola proběhla bez problémů a my všichni jsme si hluboce oddechli, když vlak opouštěl poslední stanici na československé straně. Hned za čárou se všichni najednou rozpovídali a už to tu bylo:

"Zkurvený bolševici!"
"Svině ruský!"
"Otroci zasraní, zničili nám život, zaprodali naši vlast, postřílet tu havěť!"
Všichni najednou nadávali a já hned věděl, že nazpět jich moc nepojede.

   Rozdíl mezi Východem a Západem byl poznat okamžitě. Za okny vlaku jsme viděli čistý udržovaný domy bez padající omítky, žádnej bordel okolo statku, žádný červený hvězdy a transparenty "Se Sovětským svazem na věčné časy". Na autobusech byly reklamy, taxíky mercedesy, čistý, usměvaví a voňaví lidi, ne jako u nás doma, každej otrávenej, nevrlej a vošuntělej. Zkrátka jsem se najednou octl v jiným světě, a přitom to bylo jen pár kilometrů od nás. Jenom mě zklamalo vídeňský nádraží, čekal jsem něco moderního, ale tohle mi připadlo jako z dob Marie Terezie. Když jsem z něj ale vystrčil nos, bylo to hned o něčem jiným.

   Ale co teď? Co dál? Byl jsem omámen jako v Jiříkově vidění. Šel jsem jako v krásným snu prosluněnou Vídní, kde propukalo jaro v květech. Byl jsem na Západě, na svobodě! Všechno mi připadalo tak krásný, v tu dobu tam zrovna měli volby, a tak všude byly obrovský barevný transparenty s portréty vůdců různejch politickejch stran, který chtěli získat hlasy voličů. Šel jsem tím ruchem velkoměsta zalitýho sluncem a vůní jara.......

   Strany Ivana Hajniše naleznete zde.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.