KULTURA

Cibulková a Etzler přivezou Villona

11. března 2009, 10:48, rejdakce
Cibulková a Etzler přivezou Villona Zábřeh - Párek umouněných klaunů v dlouhých kabátech. Kdo by v nich hledal herecké hvězdy Vilmu Cibulkovou a Miroslava Etzlera? Více než půl tisíciletí staré balady „prokletého básníka“ Francoise Villona vytvářejí sugestivní příběh dvou tuláků putujících se světem a prostor pro herecký koncert obou protagonistů.
Cyklus Villonových balad přiveze do zábřežského kulturního domu pražské divadlo Ungelt. Představení s provokujícím názvem Všechno jen do putyk a ženským! režíroval Miroslav Krobot – jeden z nejvýznamnějších českých divadelních režisérů. V hlavní roli se v něm představí výjimeční herci: Vilma Cibulková, jež získala v roce 2006 nejprestižnější české divadelní ocenění Cenu Thálie, a Miroslav Etzler, který vytvořil na televizní obrazovce téměř padesát rolí a do povědomí diváků se dostal především díky jedné z hlavních rolí v úspěšném televizním seriálu Pojišťovna štěstí.

Jedinečnou možnost ocenit herecké umění obou hereckých i životních partnerů budou mít návštěvníci kulturního domu v Zábřehu ve středu 18. března od 19 hodin. Poslední vstupenky na představení lze zakoupit v zábřežském infocentru a kavárně kina Retro, mohelnické prodejně Darka a infocentru ve Štítech.


Obrozující vítr renesance vanoucí od azurově čistého středozemského moře provanul kdysi i do středověké Francie: rozvrácené stoletou válkou, svírané církví a bídou, na pařížské Sorbonně ovládané ještě tuhou středověkou scholastikou. Právě tento vítr ovanul největšího středověkého básníka, jenž předznamenal nový myšlenkový proud svým hlubokým osobním přízvukem.

François Villon se narodil v Paříži v roce 1431, zemřel někdy po roce 1463 neznámo kde. Vychoval ho příbuzný kanovník Guillaume Villon, po němž převzal i jméno a jehož zásluhou studoval na pařížské univerzitě.

I přes proklamované záškoláctví získává titul bakaláře a později mistra, zanedlouho však prchá z Paříže před trestem za to, co bychom dnes nejspíš označili jako nepřiměřenou sebeobranu. Uchyluje se na dvůr vévody Orleánského, milovníka umění a ochránce básníků, stává se jedním z jeho dvorních poetů. Postupně se ale zaplétá do dalších incidentů, šarvátek a loupeží, prchá po Francii, je několikrát vězněn, souzen a omilostněn.

V roce 1461 se vrací zpět do Paříže a jako teprve třicetiletý píše své stěžejní dílo – Velkou závěť. Podobně jako ve svých ostatních baladách se i v Závěti věčně otloukaný Villon vypořádává se životem, ukazuje marnost všeho – lásky, umění a zejména majetku.

V obrazech všeho, co je člověku blízké, otevírá pronikavý pohled do propasti lidské duše, jejích rozporů a bolestí. Výrazně se liší od svých současníků, formalistních dvorních veršotepců, obnaženou básnickou výpovědí, jež je srozumitelná každé generaci. Především pro zarážející schopnost postavit se všem ranám života fascinujícím ryze villonovským cynickým optimis
mem. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.