ZPRÁVY

Charita se postarala o turisty z havarovaného autobusu

25. května 2012, 08:49, mošo
Zábřeh – Nehoda polského autobusu mezi obcemi Rovensko a Postřelmůvek zaměstnala nejen záchranáře Olomouckého kraje, ale prověřila také připravenost místních neziskových organizací. Z dosud nevysvětlených příčin sjel kolem půl deváté ráno autobus s pětačtyřiceti polskými soudci, státními zástupci a advokáty z Wroclavi mimo silnici, kde se po několik metrech převrátil na bok. Cestující se vraceli ze čtrnáctidenního pobytu na Sicílii a domů jim chybělo již jen pár hodin cesty.
Ihned po obdržení informace o nehodě převezl tým pracovníků Charity turisty do Katolického domu, kde pro ně byly připraveny matrace, deky a teplá polévka. Dvě zdravotní sestry Charity Zábřeh se ujaly zraněných, jejichž stav nevyžadoval transport do nemocnice. Na místě pomáhal doktor Jan Jurásek, který posoudil některá zranění a doporučil následný převoz k ošetření do šumperské nemocnice či na tamní polikliniku. Transporty i vyzvednutí zavazadel zajistila a financovala Charita.
„Pro snadnější domluvu s postiženými jsme zajistili dva tlumočníky. Neformální komunikace měla postiženým pomoci zapomenout na prodělané trauma. Vděčným tématem bylo nadcházející Euro 2012, kde nás Polsko hostí přímo ve Wroclavi,“ řekl ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger. Později dorazili z Ostravy i zástupci polského velvyslanectví. Tlumočili výslechy cestujících Policii ČR a byli svým občanům k dispozici až do odjezdu náhradního autobusu.
„Postižení oceňovali, v jak krátké době a v jaké kvalitě jsme zajistili následnou pomoc. Dokonce mezi sebou spontánně vyhlásili finanční sbírku na pomoc našim neziskovým organizacím a na krytí nákladů, které nám takto vznikly. Celkem tři tisíce šest set korun jsme rozdělili mezi Katolický dům a Charitu,“ dodal Karger. „Tato mimořádná událost ukázala, že Katolický dům funguje nejen jako centrum setkávání, sportovních a kulturních aktivit, ale že je připraven nabídnout zázemí i pro pomoc v nenadálých situacích,“ řekl ředitel Katolického domu Josef Klimek.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na společný koncert kapel UDG, O5 a RADEČEK a písničkáře POKÁČE, který se uskuteční v pátek 1. prosince v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje společné turné UDG, O5 a Radeček a Pokáče?

A) Kamarádi tour
B) Rivalové tour
C) Parťáci na turné

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na nový film MILADA, který promítá kino OKO v Šumperku 27. listopadu, vyhráli Šárka Siblová ze Šumperka, Vilma Sadilová z Libiny a Renda Šmíd z Kolšova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina.