KULTURA

Celý Šumperk bude o adventu číst dětemVIDEO

23. listopadu 2011, 18:46, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Celý Šumperk bude o adventu číst dětem Šumperk - S nápadem uspořádat akci nazvanou „Celý Šumperk čte dětem, aneb věnujme advent našim dětem“ přišla nedávno vedoucí šumperské Pedagogicko-psychologické poradny Drahomíra Jansová. Adventní setkání s knihou, jež vychází z celonárodního projektu Celé Česko čte dětem, přitom budou probíhat pod záštitou starosty Zdeňka Brože na různých místech od úterý 29. listopadu až do 20. prosince.

„Ve své praxi se setkávám s dětmi, kterým rodiče od mala doma pravidelně čtou knihy, i s dětmi, které tuto zkušenost neznají a ještě nikdy ji nezažily,“ říká vedoucí Pedagogicko-psychologické poradny Drahomíra Jansová. Vzápětí dodává, že děti, kterým rodiče pravidelně čtou, jsou obvykle emocionálně vyrovnanější, mají lepší vztahy s rodiči, jsou ve škole lepší čtenáři a obecně mají ve škole větší všeobecný přehled a lepší prospěch. „Děti, které pravidelné čtení neznají, jsou obvykle celkově méně stimulované a mají také menší či větší emocionální, sociální či výchovné i výukové problémy,“
podotýká Jansová, která celostátní projekt Celé Česko čte dětem, jehož ústřední myšlenkou je pozitivní vliv pravidelného čtení rodičů dětem dvacet minut denně, velmi vítá.

Úroveň čtenářské gramotnosti zjišťovaly v minulých letech mezinárodní výzkumy, jichž se účastnila i Česká republika. Zatímco v roce 2000 prokázali čeští patnáctiletí žáci ve výzkumu PISA mírně podprůměrnou úroveň čtenářské gramotnosti, o devět let později již dosáhli pouze podprůměrných výsledků. Odborníci ze společnosti Scio navíc zveřejnili výzkum, z něhož vyplývá, že s věkem se postupně snižuje zájem dětí o četbu, neboť objevují kouzla audio-vizuální kultury a internetu. „Možná, že právě toto je moment, kdy by měl přijít impulz od rodičů nabídnout dítěti knihu jako náhradu za filmy a hry, které jejich potomek buď nechápe, anebo by je naopak chápat neměl. V důsledku toho dítě předčasně dospívá a v době, kdy se má vznášet v říší pohádek, střílí laserovými pistolemi,“ soudí vedoucí poradny.Právě nadcházející předvánoční čas je podle ní příležitostí pokusit se naplnit některé z myšlenek,
jak vzbudit v dětech zájem o čtení a chránit je tak před závislostmi na televizi a počítačových hrách.
„Připravili jsme proto adventní čtení, během něhož budou mít rodiče příležitost prožít si spolu s dětmi klidné okamžiky při četbě knihy,“ vysvětluje Jansová.

Do projektu „Celý Šumperk čte dětem, aneb věnujme advent našim dětem“ se navíc kromě dětí z místních mateřských a základních škol zapojí i jejich ředitelé, kteří budou knihy předčítat.

Slavnostní zahájení proběhne v úterý 29. listopadu v 15.30 hodin ve Vlastivědném muzeu za přítomnosti šumperského starosty Zdeňka Brože.

Na témže místě se bude číst i o týden později, tedy v úterý 6. prosince od 15.30 do 16.30 hodin.

Třetí čtení, jež bude mít komorní charakter, se odehraje v úterý 13. prosince od 15.30 hodin v prostorách Pedagogicko-psychologické poradny v Husitské ulici 12 a slavnostní ukončení projektu je naplánováno opět v muzeu na úterý 20. prosince od 15.30 hodin za přítomnosti starosty Zdeňka Brože, jenž nad projektem převzal záštitu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.