KULTURA

Celý Šumperk bude o adventu číst dětemVIDEO

23. listopadu 2011, 18:46, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Celý Šumperk bude o adventu číst dětem Šumperk - S nápadem uspořádat akci nazvanou „Celý Šumperk čte dětem, aneb věnujme advent našim dětem“ přišla nedávno vedoucí šumperské Pedagogicko-psychologické poradny Drahomíra Jansová. Adventní setkání s knihou, jež vychází z celonárodního projektu Celé Česko čte dětem, přitom budou probíhat pod záštitou starosty Zdeňka Brože na různých místech od úterý 29. listopadu až do 20. prosince.

„Ve své praxi se setkávám s dětmi, kterým rodiče od mala doma pravidelně čtou knihy, i s dětmi, které tuto zkušenost neznají a ještě nikdy ji nezažily,“ říká vedoucí Pedagogicko-psychologické poradny Drahomíra Jansová. Vzápětí dodává, že děti, kterým rodiče pravidelně čtou, jsou obvykle emocionálně vyrovnanější, mají lepší vztahy s rodiči, jsou ve škole lepší čtenáři a obecně mají ve škole větší všeobecný přehled a lepší prospěch. „Děti, které pravidelné čtení neznají, jsou obvykle celkově méně stimulované a mají také menší či větší emocionální, sociální či výchovné i výukové problémy,“
podotýká Jansová, která celostátní projekt Celé Česko čte dětem, jehož ústřední myšlenkou je pozitivní vliv pravidelného čtení rodičů dětem dvacet minut denně, velmi vítá.

Úroveň čtenářské gramotnosti zjišťovaly v minulých letech mezinárodní výzkumy, jichž se účastnila i Česká republika. Zatímco v roce 2000 prokázali čeští patnáctiletí žáci ve výzkumu PISA mírně podprůměrnou úroveň čtenářské gramotnosti, o devět let později již dosáhli pouze podprůměrných výsledků. Odborníci ze společnosti Scio navíc zveřejnili výzkum, z něhož vyplývá, že s věkem se postupně snižuje zájem dětí o četbu, neboť objevují kouzla audio-vizuální kultury a internetu. „Možná, že právě toto je moment, kdy by měl přijít impulz od rodičů nabídnout dítěti knihu jako náhradu za filmy a hry, které jejich potomek buď nechápe, anebo by je naopak chápat neměl. V důsledku toho dítě předčasně dospívá a v době, kdy se má vznášet v říší pohádek, střílí laserovými pistolemi,“ soudí vedoucí poradny.Právě nadcházející předvánoční čas je podle ní příležitostí pokusit se naplnit některé z myšlenek,
jak vzbudit v dětech zájem o čtení a chránit je tak před závislostmi na televizi a počítačových hrách.
„Připravili jsme proto adventní čtení, během něhož budou mít rodiče příležitost prožít si spolu s dětmi klidné okamžiky při četbě knihy,“ vysvětluje Jansová.

Do projektu „Celý Šumperk čte dětem, aneb věnujme advent našim dětem“ se navíc kromě dětí z místních mateřských a základních škol zapojí i jejich ředitelé, kteří budou knihy předčítat.

Slavnostní zahájení proběhne v úterý 29. listopadu v 15.30 hodin ve Vlastivědném muzeu za přítomnosti šumperského starosty Zdeňka Brože.

Na témže místě se bude číst i o týden později, tedy v úterý 6. prosince od 15.30 do 16.30 hodin.

Třetí čtení, jež bude mít komorní charakter, se odehraje v úterý 13. prosince od 15.30 hodin v prostorách Pedagogicko-psychologické poradny v Husitské ulici 12 a slavnostní ukončení projektu je naplánováno opět v muzeu na úterý 20. prosince od 15.30 hodin za přítomnosti starosty Zdeňka Brože, jenž nad projektem převzal záštitu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.