KULTURA

Buty: „Na Džemfestu zahrajeme největší hity.“ROZHOVOR

19. října 2016, 12:00, Roman Tyčka
Buty: „Na Džemfestu zahrajeme největší hity.“ Šumperk - Ostravská skupina BUTY patří ke stálicím české rockpopové scény. Její zlidovělé písně si již brzy zazpívají návštěvníci festivalu Džemfest, který vypukne v pátek 21. října v Domě kultury Šumperk. Na otázky naší redakce odpovídal zpěvák Radek Pastrňák.

 Vystoupení na festivalu Džemfest definitivně zakončí vaši letošní festivalovou sezónu. Jaká byla?
Dlouhá a teplá a zase jsme se hodně bavili. Snad i lidi.

V repertoáru máte množství hitů, které z nich mají při živých koncertech největší ohlas?
Samozřejmě ty nejhitovější, jako jsou Tata, František, Mám jednu ruku dlouhou, Krtek, Jednou ráno, Nad stádem koní…

Chtějí lidé slyšet i vaše nové písničky, nebo si žádají pořád dokola staré pecky?
Lidé se nás občas ptají, kdy Buty vydají další cédéčko. Takový dotaz nás sice potěší, i když dnes je ten zájem víceméně falešný. Když totiž nová deska vyjde, tak si ji stejně nekoupí. A ani nestáhnou. Rádia ty nové desky nehrají nikomu, snad těm novým oblíbencům občas jo. Třeba Marie Rottrová natočila krásné album, ale v životě jí z toho v rádiích nezahráli ani píseň. Yvonne Přenosilová prohlásila rovnou, že na nové písně sere, lidi od ní chtějí slyšet ty desítky let staré. Ty rádia hrají.

Slavíte 30. výročí existence. Několikrát jste prohlásili, že jste nikdy s masovou popularitou nepočítali. Jak se tedy stalo, že si vaše písničky zpívá celá republika?
No, nabralo to obrátky s filmem Jízda od Jana Svěráka, kde jsem hrál jednu z hlavních rolí a taky ve filmu zněly naše písničky. Je to už stokrát odvykládané, takže jako by to nebyla už pravda. Tam bylo štěstí, že někdo na Radiožurnálu v Nočním proudu pustil písničku Píšťalka a náhodou to při cestě z kšeftu slyšel Karel Šíp a pozval nás do tehdejší Hitšarády, co měl s Jaroslavem Uhlířem. A ten televizní pořad viděl Zdeněk Svěrák a řekl o nás synovi Janovi, který se zrovna chystal točit Jízdu. Bylo to určitě štěstí. To natáčení šlo jaksi samo, při nás všech – co jsme v tom byli zaangažovaní - stály pomocné nebeské prapory. I ta hudba šla poměrně rychle, s ničím jsme se nemuseli moc párat. Ve studiu to bylo za čtrnáct dní hotové, i díky tomu, že jsem si během filmového natáčení dělal nějaké přípravy. A když byly hotové obrázky, celá ta partička byla s námi ve studiu při točení muziky. Do té muziky se to promítlo, že to šlo tak pěkně.

Jaký bude váš koncert na Džemfestu?
Letos slavíme třicet let, takže se snažíme na koncertech zahrát všechny hity, které si lidé nejvíc oblíbili. Doufáme, že v Šumperku bude nejlepší koncert letošního roku!


Foto: archiv

Skupina Buty vystoupí už tento pátek v Šumperku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.