KULTURA

37. Šumperské Preludium

3. února 2010, 00:00, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Šumperk - Festival mladých umělců „Šumperské Preludium“, který v roce 1974 založil Alois Motýl, se letos bude konat již po sedmatřicáté.
Festival, který má v šumperském kulturním životě své neotřesitelné místo, zaznamená v letošním roce další výraznou změnu. Loňský ročník mohl naznačit, kam by mohl festival směrovat. Blíže k divákovi, nabídnout mladé špičkové laureáty soutěží, nenabízet koncerty v brzkém sledu za sebou a spojit své síly s projektem Klasika Viva. Vše se letos promítne do dramaturgie a organizace měrou vrchovatou. Šumperské Preludium se stává letos součástí Klasiky Viva. Snaha organizátorů spojit síly a zajistit krásný festival dosáhla tímto patrně svého vrcholu. Věříme, že si i letos festival najde své posluchače, kteří přijdou naše hudební mládí podpořit do koncertních síní.

Zahajovací koncert Šumperského Preludia bude také prvním koncertem Klasika Viva této desáté sezóny a záštitu nad koncertem převzal zakladatel festivalu Alois Motýl. Koncert se uskuteční ve středu 10. února 2010 od 19 hodin v klášterním kostele v Šumperku a vystoupí na něm vokální soubor GENTLEMEN SINGERS, jediný soubor svého druhu u nás. Soubor, jehož hudební kritika nazvala živou vodou české vokálního umění, za dobu své krátké existence procestoval téměř celou Evropu, vystupoval v Tunisku, Rusku a v USA. Je laureátem prestižního soutěžního festivalu Tolosa Choral Contest (2008), na svém kontě má řadu CD. Na programu zazní evropská hudba 20. století, úpravy českých a světových lidových písní a popové písně.

Druhý koncert proběhne ve středu 24. března 2009 od 19 hodin v klášterním kostele v Šumperku a přivítáme mladé umělce houslistu ŠIMONA MATOUŠE a klavíristu LUKÁŠE KLÁNSKÉHO. Šimon Matouš je laureátem Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí a laureátem mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga a řady dalších soutěží. Tento sedmnáctiletý mladík má před sebou hvězdnou kariéru, v současnosti studuje Pražskou konzervatoř. Šimon vystoupil s recitály v USA, Irsku, Itálii, Rakousku, Polsku a Slovensku. Lukáš Klánský studuje klavír a dirigování na Pražské konzervatoři. Během posledních jedenácti let se zúčastnil téměř dvaceti národních i mezinárodních klavírních soutěží, na nichž získal převážně první ceny. Je laureátem Mezinárodní soutěže „Karl Drechsel Foerderpreis“ v Norimberku a soutěže „Beethovenův Hradec“ v Hradci u Opavy. Program koncertu nabídne skladby W. A. Mozarta, N. Paganiniho, E. Ysaye, F. chopina, L. van Beethovena a P. de Sarasateho. Záštitu nad tímto koncertem převzal starosta města Šumperk, Mgr. Zdeněk Brož.

Třetí koncert festivalu nabídne varhanní recitál. Ve středu 9. března 2010 od 19 hodin v klášterním kostele vystoupí laureát Mezinárodní soutěže mladých varhaníků v Opavě, laureát Petr Eben International Organ Competition a Mezinárodní interpretační soutěže Brno, varhaník PAVEL SVOBODA. Tento mladý umělec studuje na AMU v Praze, koncertuje po celé Evropě a od roku 2004 je stálým členem souboru Barocco sempre giovane. Pro koncert v Šumperku si Pavel Svoboda vybral skladby J. S. Bacha, J. Pachelbela, J. J. Fuxe, D. Buxtehudeho a R. Schumanna. Záštitu nad koncertem převzal starosta Rapotína, Ing. Vladimír Mikulec.

Závěrečný koncert Šumperského Preludia 24. března 2010 od 19 hodin v klášterním kostele v Šumperku bude ve znamení jednoho z nejstarších a přitom i nejmladších smyčcových kvartet – DOLEŽALOVA KVARTETA. Doležalovo kvarteto patří již řadu let mezi špičkové soubory reprezentující českou kvartetní školu. Soubor byl založen roku 1972 violistou Karlem Doležalem a patří tedy svou tradicí k nejstarším ansámblům v Čechách. Kvarteto má za sebou nesčetná ocenění na mezinárodních soutěžích, festivalech a prestižních pódiích. Je laureátem soutěže Pražského jara 1975, na soutěži ve francouzském Bordeaux obdržel stříbrnou medaili, v roce 1989 získal Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii. Roku 2003 se prof. Karel Doležal rozhodl oslovit talentované mladé, ale přesto již velmi zkušené interprety, kterým jméno kvarteta předal. Soubor již nahrával pro Českou televizi, úspěšně reprezentoval Českou republiku na mezinárodní soutěži v Osace, kam bylo na základě nahrávky vybráno pouze 10 kvartetů z celého světa a Doležalovci se dostali do semifinále mezi nejlepších 7 souborů. Soubor hraje ve složení Václav Dvořák a Ondřej Pustějovský housle, Martin Stupka viola a Jan Zvěřina violoncello. Na programu závěrečného koncertu uslyšíme skladby J. Haydna, L. van Beethovena, L. Janáčka a M. Regera. Záštitu nad tímto koncertem převzal starosta Loučné nad Desnou, Ing. Pavel Martínek.

Věříme, že si i letošní 37. ročník Šumperského Preludia najde své příznivce a upevní si své postavení v barevné mozaice šumperského kulturního života. Pořadatelé pro to udělají maximum.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.