- Červený kostel byl zbudován v prostoru zbořených hradeb barokní bastionové pevnosti, a to jako jedna z dominant nové tzv. okružní třídy. Už ve svém regulačním plánu města jej navrhl světoznámý architekt a urbanista Camillo Sitte. V místě lomení třídy se počítalo se zvlášť důležitým objektem a tím se stal právě novogotický evangelický kostel.
- Osud Červeného kostela zpečetil 1. květen roku 1959, který připadl na neděli. Oslavy Svátku práce na tehdejší Lidické třídě „narušili“ věřící odcházející z kostela, což vedlo tehdejší komunistický režim k rozhodnutí kostel evangelické církvi odebrat.
- Z původního vybavení Červeného kostela zůstala pouze kazatelna. Varhany byly převezeny do husitského kostela v Chudobíně, zdobené lavice byly zřejmě rozřezány a spáleny.
- V původním projektu rekonstrukce Červeného kostela se nepočítalo se zachováním bočních ochozů. Na základě dohody mezi Olomouckým krajem a Národním památkovým ústavem budou nakonec boční ochozy zrestaurovány a rozšíří tak kapacitu přednáškového sálu o další prostory. I když boční chóry nebyly součástí původní projektové dokumentace a byly osazeny o něco později, avšak s nevelkým časovým odstupem od hlavního chóru nad vstupem, jejich řemeslné provedení je shodné s detaily hlavního chóru.
- Už brzy budou hodiny na hlavní věži kostela ukazovat správný čas. Původní ciferníky z bílého skla byly zachovány a očištěny, rafiky jsou nové, byly vytvořeny tak, aby se co nejvíce vzhledově blížily původním. Za ciferníky jsou rafiky ovládány původním ručkovým soukolím. Na toto soukolí bude u každého číselníku nově napojen podružný motorový hodinový stroj a tyto podružné hodinové stroje budou ovládány novými hlavními elektronickými hodinami.
- Každá vitráž v Červeném kostele je opatřena zadržovací nádržkou na kondenzovanou vodu, která po vitráži stéká.
- Na zrekonstruovaném prostranství před kostelem a novým foyer budou mít čtenáři k dispozici dva biblioboxy, namísto současného jednoho.
- Součástí „poselství pro budoucí generace“, umístěného v makovici Červeného kostela, je i pozdrav zaměstnanců VKOL opatřený pečetí. Společně s dalšími předměty ze současnosti (např. aktuální tiskoviny, KROK, fotografie zaměstnanců VKOL z roku 2021, publikace Olomoucký kraj v příbězích atd.) doplnil pozdrav původní obsah schránky.
- Uprostřed kříže na hlavní věži je umístěn téměř tříkilový surový křišťál vytažený přímo ze země. Kříž pochází, stejně jako ostatní „šperky“ umístěné na střeše kostela, z dílny olomouckého sochaře Jana Dostála.
Z původního vybavení Červeného kostela zůstala pouze kazatelna. Zdroj: VKOL
Vizualizace budoucího přednáškového sálu bez ochozů. Zdroj: atelier-r
V současnosti prochází ochozy rekonstrukcí. Zdroj: VKOL
Původní ručkové soukolí na ovládání hodin v hlavní věži kostela. Zdroj: VKOL
Nádržka na kondenzovanou vodu stékající po vitráži. Zdroj: VKOL
Podružný motorový hodinový stroj v hlavní věži kostela. Zdroj: VKOL
Pozdrav budoucím generacím s pečetí VKOL. Zdroj: VKOL
O AUTORCE
RNDr. Bc. Iveta Tichá se narodila v Olomouci, kde také vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého, obor fyzika–matematika. Dále absolvovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor veřejná správa. Během svého profesního života působila na řadě vedoucích pozicích, mimo jiné zastávala post vedoucí odboru kultury a památkové péče v Bruntále nebo vedoucí odboru kultury a památkové péče na Krajském úřadě Zlínského a posléze Olomouckého kraje. Od podzimu roku 2019 je ředitelkou Vědecké knihovny v Olomouci. Její celoživotní koníček, kultura, se tak stal i její prací.
O VĚDECKÉ KNIHOVNĚ V OLOMOUCI
Vědecká knihovna v Olomouci (VKOL) je krajskou knihovnou Olomouckého kraje a dle počtu uchovaných dokumentů je třetí největší knihovnou v České republice. Historie knihovny sahá do roku 1566, takže je druhou nejstarší knihovnou v ČR. Od roku 1807 disponuje právem povinného výtisku a v současné době zpřístupňuje kompletní knižní a časopiseckou produkci z území celé republiky.
VKOL ve svých fondech uchovává rovněž cizojazyčnou literaturu, stejně jako rozsáhlou sbírku norem, patentů, zvukových CD a dalších multimédií. Samostatnou skupinu tvoří historické fondy s unikátními rukopisy, prvotisky, starými tisky a mapami. Registrovaným čtenářům poskytuje VKOL knihovní a informační služby. Vedle absenčních výpůjček a výpůjček do studoven fungují také meziknihovní výpůjční služby, které umožňují získat potřebné tituly i z jiných knihoven. Součástí služeb je zajištění přístupu k elektronickým informačním zdrojům, mezi nimiž jsou například databáze odborných článků i archiv denního tisku. Na internetu si mohou zájemci také prohlížet neustále doplňované digitální knihovny s naskenovanými fondy. Pro veřejnost pořádá knihovna pravidelné výstavy, přednášky, promítání, autorská čtení a další akce.
DALŠÍ ČLÁNKY:
O Červeném kostele: Rekonstrukce promění chrám v moderní kulturní stánek
O Červeném kostele: Historie chrámu se začala psát před 120 lety