Zprávy

Zámek Třemešek znovu žije. O víkendu si ho můžete prohlédnout

DOLNÍ STUDÉNKY - Nový domov pro mladé i seniory, ženy s dětmi z azylových domů nebo hendikepované občany. K tomu sociální kavárna, mateřské centrum a sdílená sociální pracovnice pro šestnáct obcí z celého regionu. To vše od teď nabízí zámek Třemešek, v pátek 23. a v sobotu 24. července se o tom mohou lidé přesvědčit na vlastní oči.

Slavnostní otevření zámku Třemešek se uskutečnilo ve středu 21. července. O víkendu zde proběhne den otevřených dveří. Foto: -ds-

"Přijďte si prohlédnout prostory nově zrekonstruovaného zámku, okusit aktivity, které budou tvořit jeho nový život, a ochutnat něco dobrého v nově otevřené kavárně. Den otevřených dveří pořádáme v pátek od 12 do 20 hodin a druhý den od osmi ráno do oběda," uvedl Radim Sršeň.

Právě starosta Dolních Studének má na rekonstrukci zámku lví podíl. Zdevastovanou historickou budovu, kterou navíc v červenci roku 2018 poničil rozsáhlý požár, získala obec v roce 2009 za symbolickou korunu od Olomouckého kraje. Podmínkou převodu bylo, že nemovitá národní kulturní památka po opravě poslouží jako sociální zařízení určené široké veřejnosti. 

Zámek se dočkal opravy po 100 letech

„Jsme rádi, že se podařilo dokončit tento náročný projekt. Vdechnout zámku nový život a udělat z něj po téměř sto letech opět centrum dění bylo od počátku naší hlavní motivací,“ dodal starosta obce Radim Sršeň.  

Celkové náklady na rekonstrukci zámku i úpravy jeho přilehlého okolí dosáhly sedmdesáti miliónů korun. Na realizaci finančně náročné akce se kromě obce a Evropské unie podílelo také ministerstvo financí a Olomoucký kraj. Zázemí najde v objektu i několik organizací, které jinak působí mimo Dolní Studénky – jde například o šumperský Pontis nebo centrum Vikýrek. 

Unikátní park na záchranu čeká

Součástí areálu byl v minulosti přilehlý park, který dosud na revitalizaci čeká. Obec se ho v minulosti pokoušela získat, ale neúspěšně. Jde přitom o státem uznanou a chráněnou památku. „Park je v současné době v soukromém majetku, každopádně na jeho revitalizaci máme zájem a budeme se o ni v dalších letech snažit,“ slíbil starosta Sršeň.

INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Self promo Urbášek
INZERCE
Radio Haná