Chybí rybí pobertové a na náměstí překvapila mihule. Výzkumníci zjišťovali, co rybám způsobila povodeň

OKRES – Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny zjišťovali, jak se ničivé zářijové povodně promítly do stavu rybí populace v divoké přírodě. Dobrá zpráva je, že zatím nijak zásadně. A špatná, že mihule, pstruzi ani vranky ještě nemají vyhráno. Ryby přišly o mladou populaci a chybí jim odplavená potrava.

Odborníci zjišťovali, jak s říčním ekosystémem zamávala letošní povodeň. Náměstí do Jeseníku se dostala i mihule. Foto: aopk

„V prvních hodinách po povodni jsme viděli ležet ještě živé pstruhy, vranky, a dokonce jednu mihuli přímo v ulicích v centru Jeseníku. Přirozeně nás zajímalo, jaký dopad měly tyto zdrcující povodně na celý říční ekosystém,“ vysvětluje Vít Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.   

Výzkumníci neprováděli plošný, ale bodový průzkum řečišť. Stav rybí populace je podle nich relativně dobrý. Problémem je, že velká voda odnesla hlavně menší ryby a generace rybích teenagerů může příští rok chybět.

Bagr jako pohroma i spása

Negativně se mohou do stavu rybí populace propsat také úpravy koryt po povodních. Bagry, které teď řeky čistí a opravují, totiž dokážou dokonale zničit úkryty, kde se ryby schovávají – jak před predátory, tak před dravou vodou.

„Když se to ale umí, může naopak těžká technika řece a rybám pomáhat. Klíčové je využití vědeckých poznatků a spolupráce mezi odbornými institucemi,“ říká Miroslav Kubín, specialista na ochranu vodních toků.




INZERCE
Maple Bear Maple Bear

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Radio Haná
INZERCE
CBA