Manželku jednoho z papírníků upálili jako čarodějnici. Teď má papírna šanci stát se první památkou UNESCO na Šumpersku

VELKÉ LOSINY - Celkem osm signatářů, včetně města Šumperka nebo zástupců Svazku obcí údolí Desné, podepsalo ve středu 7. srpna ve Velkých Losinách memorandum, jehož cílem je dostat na seznam památek UNESCO soubor šesti historických papíren v Evropě. A jednou z papíren mezi nimi je právě i velkolosinská manufaktura, kde se papír ručně vyrábí déle než 420 let. Budova schoulená pod hřebenem Jeseníků si zachovává kromě tradičního řemesla i zvláštní atmosféru – manželka jednoho z papírníků patřila v roce 1680 mezi první oběti čarodějnických procesů.

Získá Šumpersko první zapsanou památku UNESCO? Foto: Ruční papírna Velké Losiny

"Jsem rád, že mnohaleté úsilí dostat velkolosinskou papírnu na seznam památek UNESCO začíná mít reálné obrysy. Podpis memoranda je velmi důležitým krokem. Už dnes je papírna jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů na Šumpersku a má i mezinárodní význam,“ uvedl starosta Šumperka Miroslav Adámek.

Kromě města Šumperka připojili k memorandu svůj podpis také zástupci Olomouckého kraje, Svazku obcí údolí Desné, obce Velké Losiny, Ruční papírny Velké Losiny, MAS Šumperský venkov, dále Univerzita Palackého v Olomouci a Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM. Všichni teď budou společně pracovat na tom, aby se velkolosinská papírna, ale i další historické papírny v Polsku, Německu, Itálii a Španělsku co nejdříve dostaly na Seznam světového dědictví UNESCO.

„Velkolosinská papírna se o zápis do seznamu UNESCO pokoušela už v minulosti a já věřím, že tentokrát bude úspěšná. Její význam z historického hlediska narůstá, tentokrát má navíc za sebou i řadu zahraničních partnerů a mezinárodní podporu,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.

Lídrem ve snaze o zapsání historických papíren na seznam UNESCO jsou Poláci. Jejich Muzeum papírnictví Duszniky Zdroj také poskytlo experty, kteří po historických papírnách v Evropě pátrali, a to i v nejzapadlejších koutech starého kontinentu. Nakonec to byli právě oni, kdo vypracoval seznam papíren, které si zápis do UNESCO nejvíce zaslouží.

Ruční papírna byla na velkolosinském panství významného moravského rodu pánů ze Žerotína založena na sklonku 16. století. Papírenskou manufakturu dal vybudovat v místech bývalého obilního mlýna Jan mladší ze Žerotína. Podle svědectví pramenů zahájila papírna výrobu jako jeden z podniků rozvíjejícího se vrchnostenského hospodářství někdy v rozmezí let 1591 – 1596. V letech 1978 až 1696 postihlo region Losin šílenství čarodějnických procesů. Životem na něj doplatila i manželka jednoho z tehdejších papírníků. 

Memorandum navrhuje společný zápis na seznam UNESCO těchto papíren:

  • Ruční papírna Velké Losiny (Česká republika)
  • Muzeum papírnictví Duszniky Zdroj (Polsko)
  • Papírna Homburg (Německo)
  • Papírna Zwonitz (Německo)
  • Papírna Pietrabuona (Itálie)
  • Papírna Capellades (Španělsko)




INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Radio Haná
INZERCE
CBA