Mírná zima a vysoké teploty přály klíšťatům. Na Šumpersku je jich nejvíce

OKRES – K obezřetnosti při návštěvě přírody vyzývají hygienici. Mírná zima, vlhké a teplé jaro totiž přálo klíšťatům. Na Šumpersku a Jesenicku bývá výskyt pijáků každoročně nejvyšší. A letos začali pít krev o pár týdnů dříve.

Podle meteorologů, který aktivitu klíšťat sledují, se v dalších dnech bude parazitům dařit. Foto: rej

„V okresech Šumperk a Jeseník je vysoké riziko nákazy klíšťovou encefalitidou. Nebezpečí číhá hlavně v lesích Žulovské pahorkatiny i příslušné části Zlatohorské vrchoviny a dále ve všech níže položených lesích bezprostředně v blízkosti Šumperka,“ uvádí na svém webu krajská hygienická stanice v Olomouci. 

Šest případů boreliózy

Letos lékaři zaznamenali na Šumpersku šest případů nákazy boreliózou, mezi jejíž přenašeče patří právě klíšťata. Encefalitidu zatím doktoři nediagnostikovali. Lidé by se měli vyhýbat pobytu ve vysoké trávě nebo smíšených lesích, a hlavně chodit do přírody řádně oblečení – tedy s vysokými botami a ošacením pokrývajícím celé ruce i nohy.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu, který aktivitu klíšťat sleduje, se v dalších dnech bude parazitům dařit. „Doporučujeme použití repelentu, nesedat si a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin. Večer a ráno pak prohlídka těla, případně odstranění klíšťat,“ dodávají meteorologové.INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
ZdeInzeruj Sumperk
INZERCE
TV Morava