„Pravděpodobně se nejedná o poslední pády lavin ve Velké kotlině. Jednalo se o takzvané základnové laviny, kdy po povrchu sjede celá vrstva sněhu,“ uvedl Radek Štencl z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Z pádů lavin mají ochránci přírody radost. Sesuvy totiž při svém pohybu vytvářejí podmínky, které vyhovují mnoha druhům rostlin a živočichů.
„Laviny s sebou strhávají velké množství hlíny a humusu. Na lavinových drahách tak vznikají narušená místa, která jsou důležitá pro růst mnoha konkurenčně slabších druhů rostlin. Humus se pak ukládá na dně Velké kotliny a hnojí tak na živiny náročné vysokobylinné a kapradinové nivy,“ vysvětlil Štencl.
Kromě lavina padaly i pokuty
Ukáznění turisté nemusí mít z pádů lavin ve Velké kotlině obavy – místo totiž leží mimo značené trasy a návštěvníci hor tam nemají co dělat. Potíž je s těmi, kteří návštěvní řád chráněné krajinné oblasti nerespektují.
„Naši strážci přírody návštěvníky rezervace stále upozorňují na nebezpečí, která jim při pohybu v lavinovém území hrozí. Do těchto míst národní přírodní rezervace je mimo vyznačené turistické trasy vstup zakázán a pokuty za porušení jsou vysoké. I letos v březnu jsme už jednu udělili,“ doplnil Vít Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.