Domy ve Vikýřovicích ochrání od prachu a hluku 61 nových stromů

VIKÝŘOVICE - Lidem ve Vikýřovicích na Šumpersku se bude dýchat zase o něco lépe, zejména těm, kteří bydlí podél frekventované Petrovské ulice protínající vesnici od severu na jih. Radní se rozhodli kolem silnice vysadit alej 61 stromů, které okolí ochrání od prachu i hluku a pomohou se zadržováním vody. Na výsadbu obci přispěla 99 tisíc korun Nadace ČEZ, další část nákladů zafinancovala obec ze svého rozpočtu a přispěl také Olomoucký kraj.

Odborná firma vysadila podél silnice 33 sazenic hlohu obecného a 28 sazenic střemchy obecné zakrslé. „Stromy jsme vybírali ve spolupráci se zahradníky, aby byly vhodné do našich klimatických i prostorových podmínek. Těším se, že budou nejen přirozenou zelenou bariérou, ale že zároveň dojde ke zlepšení vsakování srážkové vody a jejího zadržování v krajině,“ řekla místostarostka Pavla Dudková, která na slavnostní zahájení výsadby pozvala i malé školáky. „Těší mě, že viděli, kolik je za takovou výsadbou práce. Myslím, že to pro ně byla velmi praktická ukázka hned několika školních předmětů v praxi,“ dodala místostarostka. 

Nadace podpořila výsadbu 115 000 stromů a další přibudou

Grant Stromy Nadace ČEZ, který letos vstoupil do dvanáctého roku své existence, podpořil výsadbu už více než 115 000 stromů a dalších dřevin za více než 70 milionů korun. „Obě čísla opět narůstají, neboť právě probíhá podzimní výsadba. Zájem o grant Stromy je stále veliký – samosprávy, ale třeba i hasiči nebo další spolky, mohou na výsadbu zeleně získat až 150 000 korun. V přijatých žádostech stále převažují aleje a stromořadí, čím dál častěji se ovšem objevují i další nápady,“ podotkla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. 

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. "Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice," doplnil mluvčí energetiků Vladislav Sobol.
INZERCE
Mrkni na reality Mrkni na reality

VSTUP DO DISKUZEINZERCE
AZ Ekotherm
INZERCE
TV Morava