„Jednou z příčin vyššího počtu úrazů jsou právě různé parky a centra, která se v létě zaměřují na cyklisty. Dalším důvodem je vysoký počet návštěvníků hor,“ uvedl Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.
V úvodu zmiňovaný počet úrazů se týká období od 1. května do poloviny září. Pokud jde o nehody cyklistů, v Krkonoších řešili záchranáři za stejnou dobu 30 úrazů, na Šumavě 165 a v Krušných horách 180.
„Tohle ale zdaleka není bilancování sezóny. Podzimní počasí ve spojení s prodlouženými víkendy a státními svátky nejenom u nás, ale i v okolních zemích, přiláká do hor v průběhu září a října ještě mnoho dalších návštěvníků,“ dodal Marek Fryš, mluvčí Horské služby ČR.
Není to jak na silnici
„Velkou chybou je nepřipravenost cyklistů na jízdu v horách. Aniž by měli nějaké předchozí zkušenosti, klidně si v bikeparku půjčí kolo, lanovkou se vyvezou nahoru a pak se pustí po svahu dolů. Na něco takového nejsou lidé často připraveni fyzicky ani technicky,“ upozorňuje Roman Mojzyszek z bikové školy u Rychlebských stezek, kde cyklisty na bezpečnou jízdu připravují.
Většina úrazů cyklistů se neodehraje na klasických cyklostezkách, cyklotrasách nebo trailech, ale právě v bikeparcích. „Dá se říci, že bikeparky se na statistice našich zásahů podílí v některých případech až z devadesáti procent. Počet úrazů v Jeseníkách souvisí právě s počtem a velikostí tamních bikeparků,“ dodal Fryš.