Šumperk vloni pohřbil dvě desítky opuštěných lidí

ŠUMPERK – Dvaadvacet takzvaných sociálních pohřbů vloni podle zjištění Šumperského Reje vypravilo město Šumperk. Jde o případy, kdy o pohřbení těl neprojeví zájem rodiny ani nikdo jiný. Často jde o zcela opuštěné lidi.

V loňském roce utratila šumperská radnice za sociální pohřby zhruba 370 tisíc korun. Městu peníze poté vrátil stát. Foto: FB

„V roce 2021 bylo těchto pohřbů třicet a o rok dříve sedmnáct. Cena za sociální pohřeb vychází ze zákona a činí téměř sedmnáct tisíc korun,“ uvedla Soňa Singerová, mluvčí šumperské radnice. 

Uvedenou částku musí za každý pohřeb zaplatit město, tomu pak stejnou částku vrátí stát. Vloni šlo v případě Šumperka o zhruba 370 tisíc korun.  

Nejen osoby bez domova 

Sociální pohřeb se často týká lidí, kteří žijí na ulici, ale také těch, jež si pohřeb nemohou dovolit. O tom, kdo nebožtíka pohřbí a na čí náklady obřad proběhne, se musí podle zákona rozhodnout do 96 hodin. Náklady na pohřeb mohou obce vymáhat i v dědickém řízení.  

 
INZERCE
ČEZ ČEZ

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
TV Morava
INZERCE
Džemfest Festival zdraví