„Pivovice má svoji specifickou chuť. Kvas je tvořen z chmelového odpadu, který vzniká při výrobě piva. Po fermentaci v sudech se pak musí velmi citlivě destilovat,“ vysvětluje Jiří Koukolský z pálenice v Obědné. Na Šumpersku vyrobená pivovice porotu oslovila – ve své kategorii získala skvělé druhé místo.
Samotná pivovice dnes patří mezi rarity. Hlavně v meziválečném období ji ale nabízely téměř všechny hospody a restaurace na Moravě. Hlavní surovina pro výrobu libinské pivovice není zdaleka – jako základ kvasu posloužil materiál z pivovaru Clock v Potštejně.
Na počátku byl rum
Z mnohem větší dálky pochází další surovina, kterou v Obědné hojně využívají. Cukrová třtina se do obce vozí přímo z Vietnamu. „Na těchto plantážích se pěstuje původní čistá kultura označená Académie de I Art Culinaire du Monde Creole. Ručně se sklízí, škrabe, čistí a oplachuje, čímž se už před lisováním zbaví nečistot,“ vysvětluje Koukolský.
Třtina se převáží ve zmraženém stavu. Až po jejím rozmrznutí se může dále zpracovávat na rum. „Několik dní jsme nespali a hlídali fermentaci. Hodně nás překvapil bouřlivý průběh kvašení a jeho rychlý závěr v pět hodin ráno. Asi nejhorší na celém procesu výroby bylo čekání, než jsme mohli ochutnat, co jsme vlastně vyrobili,“ vzpomíná na první várku libinského rumu lihovarník Koukolský.