Zprávy

Porovnali jsme ceny poplatků, na které mají přímý vliv místní radnice. Šumperk má nejdražší vodu i svoz odpadů. Jak jsou na tom Mohelnice a Zábřeh?

OKRES – Redakce Šumperského Reje porovnala ceny vodného, stočného i dalších služeb, které lidé platí v největších sídlech okresu – v Šumperku, Zábřehu a v Mohelnici. V případě vodného a stočného jsme srovnávali s celým krajem, protože šumperská společnost VHZ dodává vodu do všech tří zmiňovaných měst za jednotnou cenu.

Cena vody dál roste. Na Šumpersku je nejdražší v celém kraji. Foto: archiv

Voda nejdražší v Olomouckém kraji 

„Zvyšujeme cenu o nutné minimum. Ostatní vodohospodářské společnosti na tom budou ohledně zdražování výrazně hůře,“ uvedl před pár dny v rozhovoru pro Deník předseda představenstva Vodohospodářských zařízení Šumperk (VHZ) Martin Hoždora. Komentoval tak šestiprocentní zdražení vodného a stočného, které se v součtu přiblížilo hranici téměř 98 korun za kubík. Tím se náš region dostal na čelo žebříčku míst s nejdražším vodným a stočným v celém Olomouckém kraji. Například na Přerovsku platí lidé 85 korun a na Jesenicku 91 korun. 

Navzdory tvrzení šumperského radního a šéfa VHZ Hoždory je skutečnost opačná. Na Šumpersku vyrostla cena vody nejvíce v celém kraji. A to přesto, že vodohospodářskou společnost získali od zahraničních vlastníků do svých rukou místní politici, kteří původně slibovali snížení růstu cen. VHZ nedodává vodu jen do Šumperka, Zábřehu a Mohelnice, ale i do mnoha dalších menších obcí v okrese.  

Poplatky za psy - rozdíly v řádech stokorun

Poplatky za psy, které jsou zcela v gesci místních radnic, se v regionu liší o stokoruny. Šumperk je nejdražší. Lidé zde zaplatí za prvního psa v bytě tisíc korun a za každého dalšího patnáct set korun. V Mohelnici je to 500 respektive 750 korun. Zábřežské pejsakře vyjde první zvíře v bytovém domě také na tisíc korun, ale další na třináct set. Poplatky za psy v rodinných domech jsou nižší, důchodci mají slevy.

Vývoz popelnic. Nejlevnější Zábřeh

Také v případě poplatku za odpad jsou mezi porovnávanými městy rozdíly. První místo, co do výše poplatku, opět zaujal Šumperk, kde lidé letos zaplatí 840 korun. Radnice zdražuje lidem pravidelně od roku 2019, předtím cena několik let nerostla a v letech 2016 až 2019 se držela na 612 korunách.

Rovněž v Mohelnici si letos lidé připlatí. Cena za svoz odpadu je zde 792 koruny. Je to o stovku více než v roce 2020, kdy zastupitelstvo města s cenou hýbalo naposledy.

I v Zábřeze letos lidé sáhnou hlouběji do kapsy. „Namísto dosavadních pěti set korun ročně budou obyvatelé města platit o stokorunu víc, tedy šest set korun. K navýšení poplatku dochází po šestnácti letech,“ dodala mluvčí radnice Lucie Mahdalová.


INZERCE
Remax reality Remax reality

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná