Sport

Sobotín má unikátní varhany. Chátrají a část si jich můžete adoptovat

SOBOTÍN – Unikátní varhany v sobotínském kostele čeká náročná rekonstrukce. Peníze na její uskutečnění může zčásti pokrýt charitativní sbírka. Jednotlivé píšťaly si mohou dárci pomocí webové aplikace adoptovat a přispět tak na jejich záchranu.

Varhany v sobotínském kostele stále hrají, nutně však potřebují rekonstrukci. Foto: rej

„Varhany v kostele svatého Vavřince v Sobotíně jsou cenným pseudobarokním nástrojem z konce 19. století, který postavila významná moravská varhanářská firma bratří Braunerů z Uničova. Jsou zachované téměř v původním stavu, který už ale kvůli celkovému opotřebení a napadení dřevokazným hmyzem naléhavě vyžaduje rekonstrukci,“ uvedl Karel Hron, který se na záchraně unikátního hudebního nástroje podílí. 

Oprava přijde na milión

Rekonstrukce varhan má vyjít zhruba na jeden milión korun. Nástroj je nutné rozebrat a odvézt do restaurátorské dílny. To by se mělo uskutečnit letos na jaře. Pokud se na opravu vybere dost peněz, mohly by se varhany do Sobotína vrátit v roce 2024.

Na webu kostel-sobotin.cz si lidé mohou jednotlivé píšťaly adoptovat a přispět na jejich obnovu. „Jestliže místo odpočinku našich předků bude vypadat hezky, nejenom na pohled, ale že se to dotkne i našich uší, tak je známkou toho, že jsme trochu pochopili, co to je kulturní a duchovní dědictví,“ shrnul Milan Palkovič, farář sobotínského kostela.


INZERCE
Remax reality Remax reality

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
TV Morava
INZERCE
Kariéra Radio Haná