Společnost

Někteří si mysleli, že už se v životě nedostanou z domu. Díky otočné sedačce se teď senioři vozí do cukrárny i na hory

ŠUMPERK - Jako pokropeni živou vodou si připadají mnozí senioři využívající služeb šumperského Pontisu. Díky otočné sedačce, kterou obecně prospěšná společnost koupila, mohou pohodlně nastoupit do služebního tranzitu a nechat se odvézt do denního stacionáře, kde tráví čas se svými vrstevníky. „Někteří z nich si mysleli, že už se v životě nedostanou z domu. Teď mají nové přátele a navíc se s nimi dostanou třeba za kulturou nebo do přírody,“ popisuje přínos „kouzelné“ sedačky Petra Pospíšilová, vedoucí denního stacionáře Volba, který Pontis provozuje na okraji Šumperka.

Otočná sedačka některým seniorům doslova změnila život. Foto: -red-

Tranzit má také další úpravu, která výrazně usnadní život klientům i zaměstnancům stacionáře. „Pořídili jsme přídavný vysouvací schůdek, který zajistí bezpečné nastupování a vystupování. Někteří naši klienti jsou po operaci pánve a po zlomeninách nebo mají jiné zdravotní problémy a nezvládnou zvednout nohu tak vysoko, aby mohli do auta nastoupit. Takže nástup vozidla byl často v režii našich zaměstnanců, museli zapojit svou šikovnost a hlavně sílu. Bylo to vyčerpávající zejména pro ženy, které tvoří většinu našeho personálu,“ dodává Petra Pospíšilová. 

"Dělat radost je radost. A proto nás moc těší, kolik radosti otočná sedačka šumperským seniorům každý den dělá," uvedl Vladislav Sobol, mluvčí Nadace ČEZ, která na nákup zařízení přispěla sto tisíc korun.

Za kulturou i do cukrárny

Pontisová doprava slouží především ke každodennímu svážení klientů z jejich bydliště do denního stacionáře na Bohdíkovské ulici, kam to mají někteří ze vzdálenějších obcí až 30 kilometrů. Často se pak autem společně vypravují do společnosti, čímž se Pontis snaží zabránit jejich sociální izolaci.

„V předcovidových dobách jsme jezdili do města, naši klienti mají rádi kulturu i cukrárny,“ směje se Petra Pospíšilová a dodává, že největším zážitkem seniorů byla výprava na kopec. „Lesáci nám odstranili všechny bariéry, takže jsme mohli vyjet autem až úplně nahoru a před námi se rozprostřel úžasný výhled. Někteří lidé byli doslova dojatí a říkali, že něco podobného kvůli své omezené pohyblivosti nezažili třicet let.“

Pontis je největším poskytovatelem sociálních služeb v Šumperku. Zaměřuje se na široké spektrum klientů od nejmenších dětí až po seniory, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci a potřebují pomoc či podporu jiné osoby. Průměrný věk klientů denního stacionáře, kterým tranzit upravený díky podpoře energetiků slouží, je 84 let.


INZERCE
Remax reality Remax reality

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Pomáhej pohybem ČEZ
INZERCE
Radio Haná