Šumperk má nový orloj. Deset let ho tvořil muž se zlatýma rukama

ŠUMPERK – Šumperk je po Praze a Olomouci – podivný brněnský experiment nepočítaje – dalším městem, které se může pochlubit orlojem. Lidé ho najdou v Olomoucké ulici a jeho autorem je všeuměl Miroslav Nečas. Na konstrukci pracoval skoro deset let.

Miroslav Nečas přes svým orlojem v Olomoucké ulici v Šumperku. Foto: Jaroslav Kropáč

„Na místě, kde jsem orloj postavil, bývaly původně hodiny. A protože lidem chyběly, rozhodl jsem se, že místo nich udělám celý orloj,“ popisuje počátky nápadu zručný Šumperan. 

Celá konstrukce je vyrobena svépomocí, ale kvalitně a profesionálně, a to včetně samotné automatiky, která figurky na orloji pohání.

„Práce na orloji mi zabrala docela dost času, protože jsem toho měl na práci ještě mnohem víc. Nic se nemá uspěchat,“ tvrdí Miroslav Nečas.

Neměří jen čas

Šumperský chronometr nabízí kromě měření času a pohybu postaviček také přehled o stavu nebeských těles Sluneční soustavy. „Inspiroval jsem se pražským orlojem, takže ten šumperský má spoustu identických prvků. Na druhou stranu ale obsahuje symboly Moravy a Šumperka,“ vysvětluje Miroslav Nečas.

Lidé si odbíjení orloje mohou vyslechnout přímo z ulice každou hodinu mezi osmou ráno a šestou večerní.

INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
ZdeInzeruj Sumperk
INZERCE
TV Morava