Společnost

Rekordní rok pro sokoly. V Jeseníkách vyvedli desítky mladých dravců

JESENÍKY – Zatím nejúspěšnější hnízdící sezónu mají za sebou sokoli v Jeseníkách. Podle ochránců přírody tam letos zahnízdilo 21 párů, které vyvedly 41 mláďat. To je o deset více než v dosud nejúspěšnějším roce 2014.

Nejvyšší moravské hory patří mezi nejvýznamnější hnízdiště sokolů v Česku. Foto: archiv

„Vedle rekordu v počtu mláďat byla letošní sezóna specifická také tím, že byla velmi dlouhá. Rozdíly ve stáří mláďat byly až jeden měsíc. Pravděpodobně se na tom podepsalo i chladné a deštivé jarní počasí,“ uvedl Petr Šaj z CHKO Jeseníky. 

Nejvyšší moravské hory patří mezi nejvýznamnější hnízdiště sokolů v Česku. Ptáci si vybírají odlehlá místa stranou turistického ruchu. Jejich příbytky střeží moderní fotokamery. Právě díky nim mají ochranáři o populaci sokolů dokonalý přehled.

Sokoli potřebují hlavně klid

„Víme, že vedle přirozených faktorů snižujících pravděpodobnost zdárného vyvedení mláďat je velmi důležitým až limitním faktorem zabezpečení klidného průběhu hnízdění ze strany člověka, ať už jde o lesního hospodáře nebo návštěvníka hor,“ zdůraznil Šaj.


INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radek Auer Spolu
INZERCE
Ostrov realit