Kultura

Výstava připomíná poslední hrnčíře v Lošticích

LOŠTICE - Památník Adolfa Kašpara v Lošticích zahájil novou výstavu, která je věnována hrnčířskému řemeslu na území hanáckého městečka. Expozice potrvá až do poloviny června a je zatím prezentována pouze on-line.

Hrnčíř Richard Špička z Loštic. Foto: vm

Hrnčířské řemeslo má v Lošticích dlouholetou tradici. Největší slávy dosáhli zdejší mistři v 15. a 16. století unikátní keramikou se specifickými puchýřky. Přestože věhlas loštických hrnčířů později upadal, keramická produkce pokračovala až do první třetiny 20. století.

"S posledními hrnčíři a kamnáři se seznámíte v krátkých medailoncích a prohlédnete si i některé jejich výrobky. Výstava je připravena ze sbírek Havelkova muzea v Lošticích a doplňuje tak novou expozici věnovanou loštickým pohárům a zdejšímu hrnčířství," uvedli autoři výstavy. 

Expozice je k vidění zatím on-line na webových stránkách Vlastivědného muzea v Šumperku. Jakmile skončí vládní opatření kvůli nemoci covid-19, bude výstava zpřístupněna široké veřejnosti.


INZERCE
Remax reality Remax reality

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Pomáhej pohybem ČEZ
INZERCE
Radio Haná