V bývalém „pracáku“ se chystá už třiadvacátá PechaKucha Night. Vystoupí zpěvák s parfémy i čerstvá držitelka Českého lva

ŠUMPERK - Už devět let pořádá Šumperský okrašlovací spolek oblíbené prezentační večery PechaKucha Night. V polovině března 2016 se tehdy se v Klášterním kostele představilo publiku prvních deset osobností. Další setkání se zajímavými lidmi se odehraje v sobotu 12. dubna.

O večery PechaKucha bývá v Šumperku velký zájem. Foto: šos

Dějištěm v pořadí 23. večera bude bývalý Úřad práce na Starobranské ulici. Útroby nyní opuštěné budovy, kterou čeká přestavba na byty, totiž skrývají zajímavé půdní prostory s výhledem na město. 

„Za těch devět let jsme se tedy posunuli od klášterního kostela jen asi o 150 metrů,“ komentuje lokalitu předseda okrašlovacího spolku Radovan Auer. Jinak se ale v průběhu let večer konal na mnoha netradičních místech a dal tak možnost do nich návštěvníkům nahlédnout. V robotárně, výškové budově „kovex“ nebo na zahradě kina.

To je specifikum několika českých PechaKucha Night, že se mění lokace a návštěvníci dostanou možnost se na ně podívat, ve světě se většinou drží nějakého osvědčeného klubu.

Pro neznalé – PechaKucha [pečakuča:] je celosvětový formát, který vymysleli a uvedli v život v roce 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham. Vytváří prostor pro setkávání architektů, designérů, výtvarných umělců, divadelníků, filmařů či muzikantů na jednom místě v jednom čase. Zkušenost s architektonickými přednáškami, které často trvají hodiny, vedla k hledání vhodného formátu. Ten dostal jméno „PechaKucha“, což je v japonštině ekvivalent pro české „blábláblá“. Každý mluvčí má pro svůj výstup 20 obrázků a každý z nich může komentovat na ploše 20 vteřin; 6 minut a 40 vteřin ho tak dělí od nástupu jeho následovníka. Pořádání projektu PechaKucha Night je vázáno licencí od majitelů práv. Každé město má svého licencovaného organizátora. Takových měst je po světě více než tisícovka.

Zpěvák, režisérka, developeři i sestry zubařky

„V Šumperku jsme portfólio účinkujících ještě více rozšířili, představujeme prostě osobnosti, které jsou inspirativní,“ říká Radovan Auer. Na dubnové „peče“ se tak představí třeba zpěvák Voxel, fotografka, duo sester zubařek, ale také čerstvá držitelka Českého lva Kristina Dufková, režisérka animovaného snímku Život k sežrání. Ten měl loni světovou premiéru na festivalu v Annecy, kde získal i cenu, dostal se i do nominací na Evropskou filmovou cenu. Šumperské kino Oko jej uvede o stejném víkendu v sobotu i v neděli v rámci Dnů evropského filmu, sobotní projekce se režisérka zúčastní. „Pozvali jsme ale i developery, kteří pracák budou přestavovat na byty, aby nám ukázali, co se v srdci Šumperka chystá,“ doplňuje Auer.

Nedílnou součástí akce je i afterparty, po sedmiminutových prezentacích si návštěvníci mohou účinkující, kteří je zaujali, odchytit a vyptat na podrobnosti. O občerstvení na ní se postará sousední podnik NA LOK, k tanci a poslechu zahraje DJ eMDot.

Lístky na šumperskou PechaKucha Night si mohou zájemci zakoupit na portálu SMSticket, detailní informace k akci najdou na facebookovém profilu Šumperského okrašlovacího spolku.





INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Radio Haná
INZERCE
CBA