„Výtěžek chceme poslat na konto Paměti národa. Jeho zástupci se u nás na PechaKucha opakovaně prezentovali, třeba Mikuláš Kroupa. Nyní tato organizace od prvních dní války pomáhá velmi efektivně Ukrajině. Mimo jiné je schopna pomoc dopravit rychle až na frontu i vojenské vybavení,“ popisuje Radovan Auer, předseda Šumperského okrašlovacího spolku, který akci pořádá.
Organizátoři věnují na pomoc Ukrajině kromě vstupného také příjem z charitativní večeře. "Nějaké občerstvení připraví účinkující, třeba Minimlékárna Klimešovi nebo Centrum sociálních služeb Pomněnka, další může přinést kdokoliv z návštěvníků. Ukrajinské recepty jsou vítány. Občerstvení se bude na místě prodávat a veškerý příjem z něj půjde na sbírku,“ doplnil Auer.
Do Šumperka zavítá také ambasador nezávislé běloruské kultury Sjarhej Smatryčenka
V rámci sobotního večera se divákům představí kromě výše zmíněných také zakladatelka první soukromé školy v Šumperku Zuzana Stonová. Dále paní Jordanová, která dokumentuje lovecké chaty v Jeseníkách nebo kulturní organizátorka Barbora Pragerová. Publiku se představí olomoucké Divadlo na cucky či akademický malíř Adam Kašpar. Dorazí také velvyslanec – ambasador nezávislé běloruské kultury Sjarhej Smatryčenka. Pan Kostka tentokrát nepředstaví své populární koloběžky, ale projekt dostupných družstevních bytů.
„Jednotlivé prezentace budou krátké, jejich účelem je posluchače navnadit. Ti pak mohou využít pauzu nebo následný večírek a s přednášejícími si popovídat osobně. A co se u toho sní a vypije, pomůže dobré věci,“ uzavírá Radovan Auer.
Co je to PechaKucha?
Projekt vymysleli a uvedli v život v roce 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham. Dnes je do něj zapojeno více než 1000 měst na celém světě. Akce vytváří prostor pro setkávání architektů, designérů, grafiků, výtvarných umělců, divadelníků, filmařů a muzikantů na jednom místě v jednom čase. Zkušenost s architektonickými přednáškami, které často trvají hodiny, vedla zakladatele k hledání vhodného formátu. Ten dostal jméno PechaKucha: každý mluvčí má pro svůj výstup 20 obrázků a každý z nich může komentovat na ploše 20 vteřin; 6 minut a 40 vteřin ho tak dělí od nástupu dalšího z přednášejících.
Pořádání projektu PechaKucha Night je vázáno licencí od majitelů práv. Každé město má svého licencovaného organizátora. PechaKucha Night Šumperk pořádá Šumperský okrašlovací spolek. Ve své dramaturgii se řídí jediným kritériem, a tím je INSPIRACE. Často tak zve i osobnosti mimo kreativní průmysly - sportovce, podnikatele, zemědělce, komunitní projekty, což akci dodává na pestrosti.