V úvodním článku Severní Morava spolu se známým historikem umění Leošem Mlčákem zamíří do Mohelnice a na Mírov a představí umělce a umělecké řemeslníky působící zde v 17. až 19. století. S muzejními archeology se podívá na raně středověké hradiště u Moravičan a také do Dubicka, kde se podařil unikátní nález: byly objeveny stopy po pravěkém zpracování luxusní jantarové suroviny.
Obsah dvou příspěvků K. Lipenské bude řadě čtenářů možná povědomý, články připomenou jednak šumperské kořeny Maxe Benirschka, předního secesního designéra, jednak sté výročí narození výtvarníka Mirko Hanáka, tedy témata, která se v roce 2021 objevila na výstavách pořádaných v Muzeu Šumperk.
Vzpomínka na Magdu Zmrhalovou
Také exponát, jemuž se věnuje článek M. Kudelové, nebude čtenářům neznámý – je jím orchestrion Diana, jehož tóny se po náročné rekonstrukci nedávno opět rozléhaly muzeem. Návštěvníci muzea jistě zaregistrovali i nový obraz instalovaný ve foyer výstavní síně. Kdo malbu vytvořil a jak se do foyer dostala, to objasní text L. Müllerové.
Stranou zájmu Severní Moravy nezůstalo ani Lošticko. Dvojice autorů L. Hlubek a P. Janíčková představí zajímavou kamnářskou formu dochovanou ve sbírkách Havelkova muzea v Lošticích.
Na čtenáře čeká ještě několik dalších článků, recenzí a zpráv. Mezi nimi i obsáhlý vzpomínkový text věnovaný bryologické legendě šumperského muzea a vzácnému člověku, loni zesnulé Magdě Zmrhalové.
Sborník si mohou zájemci zakoupit ve všech pobočkách Vlastivědného muzea v Šumperku a ve vybraných šumperských knihkupectvích. Také je možné jej pohodlně objednat na e-mailové adrese ivana.knoppova@muzeum-sumperk.cz.