Kultura

Výstava nahlíží do komiksového světa Jaromíra Švejdíka

ŠUMPERK - Od poloviny října si mohou příznivci výtvarna prohlédnout v Rytířském sále šumperského muzea tvorbu výtvarníka Jaromíra 99. Autor kultovní komiksové trilogie Alois Nebel zahájil výstavu osobně spolu se spisovatelem Jaroslavem Rudišem.

Výstava Jaromíra Švejdíka v šumperském muzeu potrvá do 7. listopadu. Foto: vm

Jaromír 99, vlastním jménem Jaromír Švejdík, se narodil 14. 10. 1963 v Jeseníku. Žije střídavě v Praze a v Rychlebských horách. Své tvůrčí aktivity dělí mezi svět výtvarného umění a svět hudby, ve kterém se proslavil jako textař, skladatel a člen skupin Priessnitz a Umakart. Spolu s Jaroslavem Rudišem stál u zrodu literárně-hudebního projektu Kafka Band. V současnosti příležitostně vystupuje s vlastním hudebním uskupením Letní kapela. Jako výtvarník se věnuje zejména komiksu, ale také ilustraci i volné tvorbě.  

Autor úspěšných komixů i písní

Komiksovou trilogii Alois Nebel Jaromír 99 a Jaroslav Rudiš vytvořili v letech 2003 až 2005. Podíleli se i na jejím filmovém zpracování, pro které Švejdík mimo jiné složil hit Půlnoční. Za autorský komiks Bomber Jaromír 99 získal cenu Muriel. Na zakázku britského vydavatelství SelfMadeHero a scenáristy Davida Zane Mairowitze do komiksové podoby převedl Kafkův román Zámek, za což se dočkal nominace na Cenu Willa Eisnera. Úspěšnou spolupráci navázal i se spisovatelem Janem Novákem, vzešla z ní už tři komiksová ztvárnění osudů klíčových osobností českých moderních dějin – Emila Zátopka, bratří Mašínů a Věry Čáslavské.

Náměty a inspiraci Jaromír 99 nachází zejména v důvěrně známých Sudetech – v Jeseníkách a Rychlebských horách. Rysy postav komiksového zpracování Zámku tak vycházejí z portrétních fotografií dochovaných na náhrobcích starého německého hřbitova v Branné, předlohou pro samotný zámek se stal Jánský Vrch v Javorníku. Švejdíkův originální vizuální styl vychází z experimentální techniky vystřihovaných vrstvených papírů kontrastních barev. V současnosti autor zpravidla pracuje s klasickou kresbou a počítačovou grafikou.

Tam odkud jsem

Výstava v šumperském muzeu spolu s tvorbou Jaroslava Rudiše a přiblížením spolupráce obou umělců na poli literatury, filmu i hudby představuje Jaromíra 99 jako oceňovaného autora komiksů Zámek, Zátopek a Zatím dobrý. Jádrem výstavy je cyklus tisků s motivy z Jesenicka, které Jaromír Švejdík nakreslil pro dokumentární film Jaromír 99 – tam odkud jsem. Zachycuje místa prvotní inspirace, která autora provázejí od dětství.

Milým překvapením pro fanoušky výpravčího Aloise Nebela je na výstavě výběr kreseb k prvnímu vydání této komiksové trilogie. Vybrané grafické listy Jaromíra 99 si návštěvníci mohou u pokladny muzea i zakoupit.

Výstava je v šumperském muzeu k vidění do 7. listopadu.


INZERCE
Remax reality Remax reality

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Staň se policistou Olomoucký kraj
INZERCE
Radio Haná