„U nás zatím na otravu uhynuli tři psi. Chování člověka, která otrávené návnady rozmísťuje, je mimo moje chápání,“ řekl Šumperskému Reji starosta Štítů Jiří Vogel.
Za dopadení pachatele odměna 50 tisíc
K otravám dochází ve větší míře od listopadu. První případy se objevily v Pardubickém kraji, odkud se přesunují dál na východ směrem k Šumperku. Zvířata hynou po pozření otrávených návnad, které pachatel klade na veřejně přístupná místa nebo je lidem hází na pozemky. V Červené Vodě travič rozmístil jed po celé vesnici. Tamní obecní úřad už vypsal padesátitisícovou odměnu za poskytnutí informace, které k dopadení pachatele povede.
Případy otrávených zvířat se zbývá oddělení hospodářské kriminality ze Šumperka. „Majitelé psů by neměli svá zvířata nechat běhat na volno a měli by dohlédnout, aby nesežrala otrávenou návnadu – ta může mít podobu klobásy nebo salámu,“ uvedla šumperská kriminálka.
Jed působí rychle, psa může zachránit zvracení
Rozhodující při otravě psa je podle veterinářů rychlost reakce chovatele. Jed působí okamžitě a zvíře dokáže zabít během několika minut.
„Důležité je zavolat veterinárního lékaře a u psa vyvolat zvracení. Dnes jsou na trhu dostupné kapky, které se zvířeti nakapou do oka a zvracení způsobí. Dobrou prevencí je náhubek, aby pes otrávenou návnadu nepozřel,“ doporučuje Katarína Havlíček Beracková, zvěrolékařka ze Štítecka.