DobREJ den - Zase menší zlo

Tak co, už víte, koho budete na konci týdne volit? Máte jasného favorita, někoho, kdo by si váš hlas opravu zasloužil a za koho byste strčili ruku do ohně? Pravděpodobně nemáte.

A dost možná, že jste vlastně ani nikdy neměli. Volby jsou mnoho posledních let jen volbou menšího zla. Což je strategie, která docela funguje, připustíme-li, že zlo se dá měřit podobně jako dobro. Říká se tomu utilitarismus, a to je hodně ošklivé slovo, které však označuje něco, co v normálním životě běžně děláme. Volíme menší zlo.

Potíž je, že menší zlo a větší dobro se v politice hledá těžko – každý ho vidí úplně někde jinde. Pro někoho je to pravice, pro jiného levice, další vyznává střed, jiný extrém.

A možná je to tak dobře, protože svět, kde by všichni volili jen jednu stranu, by volby ani nepotřeboval, a navíc by byl pěkná nuda. A to letošní volby ani to, co přijde po nich, rozhodně nebudou – ať už zvítězí kdokoli.INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
ZdeInzeruj Sumperk
INZERCE
TV Morava