KULTURA

ZTePilí muži pochodují za dobrou věc

25. srpna 2014, 16:46, Jan Kratochvíl
ZTePilí muži pochodují za dobrou věc Šumperk - Dva mladí muži, dvě neurologická onemocnění, 269 kilometrů pěší chůze a především odhodlání pomoci dobré věci. Tak zní podtitul akce, která má seznámit veřejnost s výzkumem a využitím kmenových buněk. Pochod dvou hendikepovaných dobrodruhů napříč Moravou potrvá od 25. srpna do 12. září.

 „Jak už grafická podoba názvu projektu napovídá, oba aktéři jsou majiteli průkazu zdravotně postižených ZTP,“ vysvětluje pořadatel akce Ondřej Polák. David Szotkowski, kterému je 21 let, trpí spinální svalovou atrofií III. typu. Nemoc se projevuje ochabováním svalstva celého těla, potížemi s chůzí do schodů či zvedáním se z nižších poloh. Nemocí trpí od svých 12 let a má stále zhoršující se průběh.
Miroslavu Večeřovi je 22 let a má rozštěp páteře. Od šesti let je upoután na invalidní vozík. Ani tato nemoc mu však nebránila, aby se v letech 2012 a 2013 stal mistrem Vozíčkářské florbalové ligy.

„Pokud jste upoutáni na vozík, máte dvě možnosti, jak dál žít.“

„Chceme ujít dvě stě šedesát devět kilometrů. Začínáme v nejsevernější obci ve Slezsku v Bílé Vodě a po devatenácti dnech dojdeme do nejjižnější vesnice Lanžhotu,“ popisuje Miroslav Večeřa.
„Pokud trpíte nevyléčitelnou chorobou nebo jste upoutáni na vozík, máte dvě možnosti, jak dál žít. Můžete to vzdát a přežívat ze dne na den, nebo jít a udělat něco pro to, aby i těm ostatním, kteří jsou nemocní, mohl jednoho dne někdo říct: máme pro vás lék, který vás vyléčí,“ řiká David Szotkowski.
„Během své cesty uspořádají besedy se širokou veřejností o problematice kmenových buněk. V šumperském kulturáku se zastaví v pondělí 1. září. Beseda se uskuteční v G-klubu od půl sedmé večer a vstupné je symbolických třicet korun,“ dodává organizátor Ondřej Polák.

David a Mirek putují napříč Moravou. Do Šumperka dorazí první zářijový den. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.