ZPRAVODAJSTVÍ

Zločin v plné nahotě

14. února 2017, 07:00, téma PMŠ, Jaroslav Kropáč
Zločin v plné nahotě Šumperk - První jednání šumperského okresního soudu, který rozplétá čtyřmiliónovou zpronevěru v Podnicích města Šumperka (PMŠ), minulý týden rozsudek nepřineslo. Poskytlo ale informace o tom, jaké vztahy v městské firmě panovaly. Z krádeže peněz v pokladně PMŠ je obžalovaná bývalá zaměstnankyně Martina Vařáková. Za měsíc bude u soudu vypovídat jako svědek její partner a někdejší ředitel PMŠ Luděk Šperlich. Toho vloni uznal stejný soud vinným z porušení povinností při správě cizího majetku, když Šperlich nevymáhal dlužné faktury a způsobil tak PMŠ a potažmo městu škodu za 14 miliónů.

 „Já nevím, kde ty peníze jsou,“ reagovala podrážděně Martina Vařáková na otázku soudkyně Jany Švaňhalové, která se snažila dopátrat osudu bankovek, které Vařáková na základě příjmových pokladních dokladů prokazatelně převzala od soukromých osob i firem, ale do pokladny Podniků je nikdy neodvedla.
Státní žalobce Zdeněk Wiesner staví obžalobu Vařákové na takzvaných dvojitých platbách. Vařáková měla firmám platit za jejich služby převodem z účtu PMŠ a stejné částky si pak pro sebe vybírala z pokladny firmy. Nešlo však o jediný fígl, jak PMŠ pouštěla žilou. „Druhým způsobem bylo to, že kauce firem, které se obžalované do ruky dostávaly přímo v hotovosti, vůbec do pokladny společnosti neodvedla,“ uvedl Wiesner.
Obhajoba dnes už bývalé pokladní PMŠ se naopak snažila dokázat, že za finanční toky odpovídala účetní firmy, nikoli pokladní. Přístup k hotovosti a účtu firmy však měla kromě ředitele pouze Vařáková, navíc za stav pokladny podepsala hmotnou odpovědnost.
Nové vedení, nové pořádky
Na trestnou činnost v PMŠ narazilo až nové vedení společnosti, které vzešlo z posledních komunálních voleb. Do té doby firma navenek fungovala pod dohledem radnice bez problémů. Už samotné přebírání podniku novými lidmi ale neslo prvky thrilleru. Aby se například dostali do Vařákovou spravované pokladny, museli k jejímu otevření povolat policii a hasiče. „O otevření pokladny jsem ji žádal telefonickým hovorem, protože ona jediná měla klíče. Paní Vařáková mi sdělila, že je u lékaře a hovor ukončila,“ vypověděl u soudu současný ředitel PMŠ Tomáš Patrik Pavlíček. Ještě předtím, než dostala výpověď, měla obžalovaná v kanceláři PMŠ skartovat některé důležité dokumenty.
Soud se pozastavil také nad tím, že v pokladně firmy neexistovaly žádné hotovostní finanční limity a běžně se v ní povalovaly statisíce korun. Desetitisícovou kauci od firmy, která se starala o údržbu městských hřbitovů, neinkasovala Martina Vařáková v kanceláři PMŠ, nýbrž v hospodě U Jelena. Na práci pokladní přitom dohlížel její životní partner Luděk Šperlich, u kterého také údajně skončil dopis finanční auditorky, která už v roce 2005 na možné dvojité platby v účetnictví upozorňovala dozorčí orgány městské firmy.


Foto: jak

Poměry, které léta panovaly v PMŠ, neměly s řádným vedením společnosti nic společného.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.2.2017 09:17
Titulek: Starosta Brož se stále usmívá
Autor: Tomáš
254
204
A starosta Brož, v té době předseda představenstva, v jednom zasedání ZM: "Dokažte mi, že jsem ukradl jedinou korunu".Možná on neukradl, ale jako "šéf" nese zodpovědnost za své podřízené. To , že bezmezně věřil Šperlichovi (a jeho přítelkyni Vařákové) ho neomlouvá a zodpovědnosti za to co se odehrávalo v PMŠ. Už je nejvyšší čas, aby si to starosta Brož spolu s ostatním tehdejším předsednictvem a dozorčí radou přiznali a vyvodili důsledky. Odstupte z funkcí!
Reagovat
Datum: 14.2.2017 17:07
Titulek: Re: Starosta Brož se stále usmívá
Autor: aNONYM
205
240
On (možná) nekradl, ale nechal krást. Měl dohlížet a nedohlížel. Sliboval, jak bude stíhat funkce a prokazatelně nestíhal. Peníze za dozorovaní nevrátí, byl tedy vlastně placen za přehlížení zlodějiny. Bravo. Čekat, že se chytí za nos a uzná zcela očividné pochybení, je marné.
Reagovat
Datum: 14.2.2017 09:17
Titulek: PMŠ
Autor: laďa
200
226
Hospodaření zdejších PMŠ je odrazem práce místní radnice vedené Mgr.,Bc.Brožem. Je to prostě děs a hrůza. Tady opravdu plati, co jsme si zvolili, to máme. Proč je to slovo spojené s výběrem kandidáta dost podobné názvu zvířátka? Teď už vím.
Reagovat
Datum: 15.2.2017 13:39
Titulek: Re: PMŠ
Autor: Olda
191
208
laďo, kdybys tam byl ty, pravděpodobně by to dopadlo hůře....jen vůl se domnívá, že mezi kandidáty do politiky se najdou lidé, kterým je lhostejný vlastní prospěch. Proto je nutné dávat na misky vah nejen mínusy, ale i plusy. Věř tomu, že Šumperk ve srovnání s jinými městy z toho vychází ještě moc dobře.
Reagovat
Datum: 15.2.2017 12:45
Titulek: moje stará babička
Autor: pavel
162
194
Věřím tomu, že fyzicky pan učitel, bakalář, magistr, starosta, člen bůh ví jakých spolků a senátor nic neukradl. Takoví kteří pevnou rukou vládnou dvacet let, to nemají zapotřebí, protože všichni ti, kteří využívají jeho blahosklonosti mu zařídí vše k jeho spokojenosti. Navíc jeho blahorodí neustále ujišťují jak je úžasný a jak není nad něj a tím mu roste sebevědomí a pocit vlastní vyjímečnosti a nenahraditelnosti. Nabírá si funkce, posiluje svůj vliv. Vyrostl nám v Šumperku Goliáš. Každý Goliáš má svého Davida. Je nejvyšší čas ,aby se mu do toho oka trefil. A abych se vrátil k moji staré babičce - měla těžký život, neuměla číst a ani psát a přesto mi předala několik životních moudrostí. Jedna z nich je - Z kudly anděla neuděláš.
Reagovat
Datum: 15.2.2017 13:34
Titulek: Re: moje stará babička
Autor: Olda
199
210
Vždycky, když čtu podobná moudra, tak si musím zatlačit slzu dojetím......takoví skvělí, čestní, moudří a jistě navěky poctiví diskutéři zde marní čas, zatímco mohli léta řídit naše krásné město. Jak je ten svět nespravedlivý!
Reagovat
Datum: 15.2.2017 13:41
Titulek: Re: moje stará babička
Autor: Petr
173
217
Milý Oline, nechci věřit tomu, že bys byl SÁM Brož. Asi budeš jeden z těch kteří u něj a nebo na radnici uklízejí drobty na WC. Patrně nechceš a nebo opravdu nevíš kde všade náš velký Goliáš prolezl. A mnohdy to byly otvory malé. Ale to už se asi zeptáš.
Reagovat
Datum: 15.2.2017 20:29
Titulek: Re: moje stará babička
Autor: Olda
192
162
No zeptej se babičky, třeba mě jako Brože pozná.....Nikdo není dokonalý a bezchybný, Zdenek Brož samozřejmě jako lidské stvoření není výjimkou. Kdybys byl Peťošu zvolen v celošumperském hlasování jako nejvhodnější kandidát na starostu (a k tomuto máš Peťošu Goliáši nekonečně daleko), tak bys bezpochyby prolézal otvory ještě užšími....
Reagovat
Datum: 15.2.2017 21:23
Titulek: Re: moje stará babička
Autor: Jarin
185
148
Fuj, takhle hajit Broža.
Reagovat
Datum: 15.2.2017 16:59
Titulek: zatímco mohli léta řídit...
Autor: Dušan Masár
129
171
Svět je spravedlivý, každý se má jak si zaslouží.
Reagovat
Datum: 17.2.2017 15:16
Titulek: Ani hovno pane Masár
Autor: Nanosekunda ®
143
209
Běž to vykládat třeba politickejm vězňům, původním americkejm indiánům a nebo židům...
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Pokračujerme v soutěžní vánoční nabídce. Dnes hrajeme o volné vstupenky na koncert legendární skupiny Olympic a koncert Tomáše Kočko s orchestrem. Volňásky získáte, pokud pošlete správnou odpověď a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Odpovědi je potřeba posílat pod číslem i písmenem otázky!

Soutěžní otázka č. 1: ( sk. Olympic, 13. 12., 19.00, Dům kultury Šumperk, 2 vstupenky)
Jaký byl původní název skupiny Olympic?
1a) Kašpárek
1b) Karkulka
1c) Krteček


Otázka č. 2: (Tomáš Kočko & orchestr, 19.12., 19.00, KKC Rapotín, 2x2 vstupenky)
Jaké hudební prvky se mísí ve tvorbě Tomáše Kočka?
2a) rocku, folku a jazzu
2b) bluegrassu, hip hopu, diska
2c) metalu. rapu, reggae

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:

Pro některý z 11 originálních dárků k filmu Ledové království 2 do šumperského kina OKO zamíří: S. Sittová, Zábřeh; Z. Galiszová, Bludov; B. Smrčková, Postřelmov; D. Jílková, Vikýřovice; J. Kupčíková, Libina; J. Kouřilová, Hrabenov a H. Hudosová, L. Čermáková, J. Růžičková, L. Zachová, J. Haramia ze Šumperka. Blahopřejeme!

Tři volné vstupenky na diashow s cestovatelem J. Kolbabou, konanou v KD Zábřeh 5. prosince, vyhrávají: Z. Trhalová ze Zábřeha, A. Sadilová z Dlouhomilova a P. Brachtlová z Libiny. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně KD.