ZPRÁVY

Život ve stínu

11. srpna 2015, 00:00, téma ÚVODNÍK, Jaroslav Kropáč
Už roky jsem si brousil zuby i řetěz motorové pily na dva ořešáky, které nám na podzim pravidelně zanáší zahradu metráky listí. Teď jsem rád, že je máme a že jsem si čas na jejich skácení nenašel. Stín a chládek zelených velikánů nám v tropických vedrech závidí všichni sousedé, kteří staré stromy vyměnili za moderní zakrslé túje.

Podobné je to i v Šumperku a ostatních městech regionu, kde kvůli dotacím na obnovu zeleně vykáceli téměř každý strom starší třiceti let. Co na tom, že místo nich radnice vysadily dvojnásobek nových keřů a keříčků. Než vyrostou, budeme mezi paneláky a na pěších zónách hledat stín leda tak pod reklamními cedulemi.
Nápad vysadit nové stromky vedle starých a ty skácet až poté, co mladé dospějí, na většině městských úřadů neuspěl. Prý by to nefungovalo. O tom, že mladí i staří dokážou vedle sebe docela slušně žít a navzájem si prospívat, vás ale přesvědčí další rozhovor Hany Pískové v tomto vydání Týdne na severu. Pokud to funguje u lidí, u stromů by mohlo taky…


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 11.8.2015 17:28
Titulek: Konečně rozumný článek,
Autor: Jirka
256
197
který ťal do živého a má i vysvětlení proč se potýkáme s vedry dnešních dní.Úbytek zeleně ve městech přispívá k suchu a Ti blbečci co sedí na radnicích v klimatizovaných prostorách se ještě chlubí kolik stovek stromů pokáceli a obyčejný občan kterému to alespoň trochu myslí a bojuje proti těm zhovadilostem vůbec nic nenadělá.Na radnici v Zábřehu jsou v tomto oboru-likvidace zeleně- snad největší diletanti z celého kraje podhůří Jeseníků.Včele jim stojí starosta John,ten se pyšní několika tituly ale rozumu moc nepobral.A jeho podřízení jsou na tom asi stejně.Kdyby bylo na mě,nechal bych je stíhat za škody které provedly se zelení města a vrátit dotace které na to berou z vlastních kapes.Ze všeho si dělají byznys a dohazuj kšefty kamarádíčkům a jejich firmám.Je to hnus co se zde děje,ty zdechlinky co sázejí nebudou prospívat lidem ani za dvacet let.Děkuji p.Kropáčovi že našel odvahu a článek zveřejnil.
Reagovat
Datum: 11.8.2015 18:32
Titulek: Ořešáky:)
Autor: tvoja matka
240
205
Od dětství si pamatuju na naší zahradě taky dva vzrostlé ořešáky, ale mám jiný příběh. Každej rok ohnutý záda ze sbírání ořechů, následováno nekonečným hrabáním listí, který ani nemůžete dát na kompost. To vše v tradičním podzimním hnusu. Pak ten strom přeroste přes plot, sousedům ten bordel na zahradě začne vadit, kořeny vám začnou hýbat chodníkem a nakonec i garáží. Tak co s nima - skácet. První strom se kácel týden s vysokozdvižnou plošinou, ze zahrady byl tankodrom a stálo to skoro třicet litrů. Druhý strom měl zhruba stejný časový harmonogram, jen s o fous lepší cenou. Dva pařezy nádále straší na zahradě. Dostat tak do ruky toho blba, co tam ty zatracený stromy vysadil...
Reagovat
Datum: 11.8.2015 21:57
Titulek: Ořešáky se dřív sázely k domům a chalupám,
Autor: Myšák
211
205
protože kořeny sají silně vodu a zdivo domu potom nevlhne, víš. Předkové to měli promyšlené.
Reagovat
Datum: 12.8.2015 10:51
Titulek: Re: Ořešáky:)
Autor: Karel
223
218
Tady vůbec nejde o ořešáky,nepochopil jsi podstatu věci.Jde o zeleň všeobecně.O tom Zábřehu z předešlého příspěvku je to pravdaa plně ji podpořím.Když už jsi naznačil práci s listím na podzim Zábřeh zase v tomto vévodí,kácí smrky a borovice po kterých nemusí uklízet nic a vysazuje místo nich lípy,listnaté keře a japonské třešně které dělají binec i v létě.Názorné foto ve fotokoutku.
Reagovat
Datum: 13.8.2015 06:58
Titulek: Kácení?
Autor: Templ
220
143
O zeleň se v minulosti moc nepečovalo - nahodilé neodborné úpravy stromů způsobily špatný zdravotní stav dřevin. Takže se kácení nevyhneme.
Reagovat
Datum: 13.8.2015 07:02
Titulek: Re: Kácení?
Autor: Karel
222
222
Tou minulostí doufám máš na mysli posledních 26 let.
Reagovat
Datum: 13.8.2015 11:26
Titulek: Zábřežský starosta John,
Autor: Zdenka
232
251
myslí si jaký je manekýn ale té krásy moc nepobral zrovna tak jako rozumu.To co se děje nyní ve městě je zarážející.Doufám že kanalizace se nestihne v termínu a dotace budou v čudu,radní za tu svoji namáhavou a zodpovědnou práci berou dost a tak by to mohli zacálovat ze svého za pomoci jejich sponzorů.
Reagovat
Datum: 13.8.2015 11:34
Titulek: Re: Zábřežský starosta John,
Autor: milan
210
192
Co tě nemá,budou se na to sbírat víčka v kostele a panbíčkáři co jej volili budou přispívat do kasičky.
Reagovat
Datum: 13.8.2015 17:00
Titulek: ... volové
Autor: tvoja matka
231
213
Kulový leda, zaplatí to každej jeden z nás, vy...
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.