KULTURA

Zemi i ČR zdobí tajemné linie a obrazce

9. února 2009, 10:00, rejdakce
Besedy a přednášky k tématu záhadných obrazců, které se objevují každý rok.
Kruhy, linie a obrazce se objevují po celé planetě Zemi od pradávna. Dle satelitních snímků jsou záhadné i tvary povrchu naší planety – linie a trojúhelníky pobřeží i jezer, geometrické tvary patrné pod hladinou oceánů. Jde snad o výsledek dávného planetárního inženýrství?

Stejně záhadné jsou obrazce, linie, kruhy a mandaly rozeseté po pouštích, planinách, horách i strmých skaliskách naší krásné planety. Zdobí planetu tisíce i miliony let, nové však neustále přibývají – v hlíně, písku, ve sněhu i ledu, na vodě a v různých zemědělských plodinách.

V ČR se v roce 2008 objevily v dubnu četné kruhy tvořící obrazce v trávě kolem obcí Bartoňov i Habartice na Šumpersku. Koncem června kruhy v zeleném obilí okolo obce Štěrbina u Teplic. Letní raritou, jež zaujala též televizi Primu, byly kruhy v řepě u Jaroměře vzniklé pozastaveným růstem plodiny.

V průběhu léta nahlásili občané výskyt 10 obrazců v obilí o průměrech 40 až 100 metrů:

Jítrava na Liberecku, medvídek u Hluku, 2 obrazce u plumlovské přehrady, propojené kruhy nad Rousínovem u Brna i pod zámkem Kunštát, obrazec z geometrických tvarů v podobě rébusu v Tasovicích u Znojma, obrovský agrosymbol u Českých Budějovic, nad městem Králíky trojramenná vrtule a na Turnovsku pentagram.


 
Kolik nádherných tvarů vzniká ročně po celé planetě?

ČR ozdobily záhadné tvary i v průběhu zimy. Nad městečkem Králíky u větrné elektrárny se vytvaroval obrazec vrtule opět v nové plodině již v prosinci. U Brna mezi obcemi Šlapanice a Bedřichovice se 16/1/2009 v čerstvě napadaném sněhu objevily 2 zvláštní kruhy s široce rozhozenou zeminou.
Fenomén kruhů a obrazců tedy létem nekončí, objeví se kdykoliv a kdekoliv vždy v novém a nečekaném provedení.

 

Přednášky o kruzích v obilí a záhadných jevech:

18. února 2009 v 19 hodin Dům kultury Šumperk, G-klub
24. února 2009 v 18 hodin Kulturní dům Hanušovice
2. března 2009 v 18 hodin Městský klub Litovel
Městské kulturní středisko Mohelnice
16. dubna 2009 v 17 hodin KINO Retro Zábřeh

Výstava Kruhy v obilí a záhadné jevy - v Šumperku od poloviny března.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.