ZPRAVODAJSTVÍ

Začal boj o pošty

15. listopadu 2016, 07:00, Hana Písková, Jaroslav Kropáč
Začal boj o pošty Okres - Petrov nad Desnou se stane další obcí v okrese, která bude sama provozovat poštu. Zapojí se tak do akce Pošta Partner, jejímž cílem je postupně převést většinu poštovních poboček právě pod obecní úřady. Pokud vesnice na podmínky České pošty nepřistoupí, budou se muset smířit s razantním omezením listovních služeb. Projekt má mnoho kritiků a už dnes je jasné, že pro malé vesnice bude ztrátový. Například obec se třemi stovkami obyvatel může přijít provoz pošty na 200 tisíc korun ročně.

 „Změny, ke kterým přistoupil státní podnik Česká pošta, se dotknou i naší obce. Zastupitelstvo se proto rozhodlo, že vstoupíme do projektu Pošta Partner, protože snadnou dostupnost poštovních služeb chceme pro naše lidi zachovat,“ řekl Týdnu starosta Petrova nad Desnou Jan Vaníček. Obec počítá s tím, že ekonomika zmiňovaného projektu pro ni bude zejména zpočátku prodělečná. „Ztrátovost mohu potvrdit. Přesto musím říct, že naše zkušenost je zatím dobrá. Poštovní služby pro lidi se dokonce zkvalitnily,“ říká starosta Moravičan Antonín Pospíšil, jehož obec provozuje poštovní služby od letošního dubna.

Co zbude na stát?

Současná politika státu, který stále více svých povinností převádí na obce, se starostům na Šumpersku začíná zajídat. Nejde jen o rušení pošt a převod jejich povinností na obecní úřady, ale například i o omezenou činnost policie. Kvůli malému počtu státních policistů si musí vlastní strážníky platit Hanušovice nebo Postřelmov, příští rok je zavede i Rapotín. „Čím dál tím méně se spoléháme na stát. Po zrušení pošty bychom tak mohli začít uvažovat třeba o zrušení školy a takové kroky pak vedou k tomu, že obec přestává žít běžným životem a stane se z ní skanzen,“ dodává starosta Moravičan.


Foto: jak

Velké pošty ve městech se o svůj osud bát nemusí, jejich menší pobočky na vesnicích ano.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 15.11.2016 15:13
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
92
114
ano, otevřete v 8,30 hod,zavřete v 11 - polední přestávka, otevřete ve 14, zavřete v 15,30 hod.,pracuji od 8,00 do 16 hod., pro mne nepřijatelné, tak kdy si vyzvednout doporučený dopis ?
Reagovat
Datum: 15.11.2016 15:48
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Nanosekunda ®
94
to nevyzvedávej, to budou fizli, soud, nebo podobná havěť
Reagovat
Datum: 17.11.2016 07:48
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Pavel
86
Pozor, jenže je schválený zákon, že určitý druh pošty se po oznámení a uplynutí příslušného počtu dnů, se považuje za doručenou. Takže se může dotyčný po letech divit, že nezaplatil nějakou pokutu a je vedena proti němu exekuce. A ten exekutor za ním už dojde domů, kdy bude mít po práci. Takže nechávat nedoručenou poštu na poště není nejlepší nápad.
Reagovat
Datum: 20.11.2016 10:15
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Mart.ini
113
§ 24 Zákon č. 500/2004 Sb. neboli správní řád
Reagovat
Datum: 15.11.2016 16:14
Titulek: Bez titulku
Autor: Stella
110
Stále se zdražující služby, a pošty jsou neustále ztrátové. Jak je to možné? Kudy ty peníze utíkají? Ve městech bude stále dostatečný počet poboček, ale na vesnicích se zruší. "Výborně"! :-/
Reagovat
Datum: 15.11.2016 19:16
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
69
112
Pošty, především ty vesnické, jsou ztrátové protože:
a) mají ze zákona povinnost poskytovat služby, které nevydělávají (tzv. lehká pošta)
b) mají malé obraty, protože jejich služby na vesnici používá méně lidí než ve městě
c) jde stále o socialistický moloch se stylem řízení jako za bolševika
Reagovat
Datum: 16.11.2016 06:27
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: ZCUNU
116
Poštu a jednu poštovní schránku nechat jen v Praze. Všechno ostatní všude zrušit. Ale nechat ředitelství pošty s 1000 zaměstnanci.
Reagovat
Datum: 16.11.2016 11:17
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
107
Ano, tak nějak socialisticky dodnes přemýšlí v tomto socmolochu.
Reagovat
Datum: 16.11.2016 07:51
Titulek: Moravičany
Autor: Anonym
80
110
Moravičany super.Otvíračka mizerná.Půpku věcí neumějí a tak se jezdí do Loštic a Mohelnice.A ta paní co tam sedí má snadcšpatné všechny dny.Tat tomu říkám zkvalitnění služeb.Pene starosto vy jste ale šprýmař.
Reagovat
Datum: 17.11.2016 08:43
Titulek: pošty
Autor: Radka
116
Faktem je to, že Česká pošta už se cenově vyšplhala tak vysoko, že raději posílám balíčky pomocí PPL, což je u nás nejlevnější doručovatelská služba. Nakonec té naší Poště zbyde jen to veliké generální ředitelství v Praze. To uživit, dá zabrat. Jinak tento nový systém funguje i v jiných zemích. Jde snad jen o to, jak si to která radnice, či obecní úřad udělá. Můžeme očekávat, že na dalším místě bude i pronájem radarů v obcích, aby se neudřela státní policie. To funguje třeba v Rakousku. Až pak přijdou na řadu skleněné záchody jako v minulosti, aby bylo vidět, zada člověk nes... na stranu, tedy momentálně vládnoucí.
Reagovat
Datum: 17.11.2016 09:17
Titulek: Posametová devastace menších obcí.
Autor: Tuval
121
101
Totální devastece státu. Na menších obcích zrušené školy, školky, zdravotní střediska, obchody, pošty, hospody, osekané spojení autobusy, vlaky, státní statky, družstva, možnosti zaměstnání v místě, atd. Menší obce jsou neobyvatelné. To je výsledek posametového blouznění a slibů. Likvidace obcí stále pokračuje a příbírá už větší obce. Ještě zbývá neudržovat cesty do obcí a zavézt je hnojem. Přesto někteří blbové stále jásají jak po sametu naše země zkrásněla.
Reagovat
Datum: 17.11.2016 09:24
Titulek: Re: Posametová devastace menších obcí.
Autor: Mílan
96
121
http://1url.cz/ztqKm
Něco pro zasmání.
Reagovat
Datum: 18.11.2016 06:06
Titulek: A co pozitiva?
Autor: Málek
106
Třeba kontrola komínů, kotlů atd.?
Reagovat
Datum: 18.11.2016 12:21
Titulek: Re: Posametové blouznění?
Autor: Grifit
96
To je výsledek toho, že nechodíš k volbám.
Reagovat
Datum: 20.11.2016 14:16
Titulek: Re: Posametové blouznění?
Autor: Darak
88
Ještě nemám vyzkoušené Okamurovce u vesla. Žádná doposud fungující vládní strana se neosvědčila. Chce to pokus-omyl.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).