KULTURA

Zábřežský dechový orchestr slaví dvacetiny

5. dubna 2017, 12:00, Ondřej Polák
Zábřežský dechový orchestr slaví dvacetiny Šumperk - Jedno z nejúspěšnějších hudebních těles v našem regionu slaví 20. výročí. Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh si připomene uplynulé dvě dekády činnosti slavnostním koncertem v rámci festivalu Špek v Domě kultury v Šumperku. Koncertní lahůdku si mohou dopřát hudební fajnšmekři v neděli 9. dubna od 15 hodin.

Dechový orchestr Základní umělecké školy Zábřeh založil v dubnu 1997 učitel žesťových nástrojů Lubomír Vepřek, který jej vede do dnes, a právě on stojí za mimořádnými úspěchy souboru. „Začínali jsme v sedmnáctičlenné sestavě, ale už za dva roky jsme měli pětačtyřicet členů. V současnosti tvoří orchestr sedmdesát hráčů,“ říká se svým typickým úsměvem sympatický dirigent.

Daleká cesta do Číny

Orchestru hraje v klasickém nástrojovém obsazení repertoár se širokým žánrovým záběrem. Zpočátku se soustředil na klasické české pochodové skladby, které v současnosti vystřídaly náročnější skladby koncertního charakteru jak od českých, tak zahraničních autorů. Úspěch u publika sklízí i filmové nebo populární melodie, soubor však zcela nezanevřel ani na tradiční českou dechovku. Hudebníci také dlouhodobě spolupracují se skupinami mažoretek ZUŠ Zábřeh.
Vepřkovi svěřenci koncertovali v Norsku, Slovensku, Polsku, Slovinsku nebo v Kalábrii. Vystoupili také v Paříži při příležitosti státního svátku dobytí Bastily a v roce 2015 se vydali na cestu nejdelší, když dostali pozvánku na prestižní festival Shanghai Baoshan International v Číně.

Jeden úspěch za druhým

Nedílnou součást života dechového orchestru tvoří i soutěžní přehlídky. První výrazný úspěch orchestr zaznamenal v roce 2004, kdy jej porota v soutěži orchestrů základních uměleckých škol vyhodnotila jako nejlepší těleso v kraji. V letech 2006 a 2007 se zúčastnil festivalu Čermákovo Vysoké Mýto, odkud si přivezl cenu vítěze, a následovaly další úspěšné roky, během kterých orchestr posbíral řadu prestižních ocenění. Například v roce 2011 získali zábřežští hudebníci zlatou medaili a absolutní vítězství na mezinárodní soutěži v Praze 2011.

Trochu jiná dechovka

Dvouhodinový recitál zábřežského souboru pořádá šumperský kulturák v neděli 9. dubna od tří hodin odpoledne ve velkém sále. Vstupenka na sezení přijde v předprodeji na stokorunu, v den konání podraží o třicet korun.
„Neváhejte a přijďte, koncert vás určitě nadchne, tenhle soubor je totiž tak trochu jiná dechovka a její koncerty si užije opravdu každý,“ láká do Domu kultury jeho produkční Michaela Horáková.


Foto: archiv

Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh má za sebou dvacet let úspěšné činnosti. Někteří členové v něm působí od začátku, jako například trumpetista Víťa Komárek a pozounista Radim Sršen.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 6.4.2017 10:09
Titulek: Mají moje sympatie
Autor: Polášek
74
Velký obdiv a poklona zábřežskému dechové orchestru.
Reagovat