KULTURA

Zábřežský dechový orchestr slaví dvacetiny

5. dubna 2017, 12:00, Ondřej Polák
Zábřežský dechový orchestr slaví dvacetiny Šumperk - Jedno z nejúspěšnějších hudebních těles v našem regionu slaví 20. výročí. Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh si připomene uplynulé dvě dekády činnosti slavnostním koncertem v rámci festivalu Špek v Domě kultury v Šumperku. Koncertní lahůdku si mohou dopřát hudební fajnšmekři v neděli 9. dubna od 15 hodin.

Dechový orchestr Základní umělecké školy Zábřeh založil v dubnu 1997 učitel žesťových nástrojů Lubomír Vepřek, který jej vede do dnes, a právě on stojí za mimořádnými úspěchy souboru. „Začínali jsme v sedmnáctičlenné sestavě, ale už za dva roky jsme měli pětačtyřicet členů. V současnosti tvoří orchestr sedmdesát hráčů,“ říká se svým typickým úsměvem sympatický dirigent.

Daleká cesta do Číny

Orchestru hraje v klasickém nástrojovém obsazení repertoár se širokým žánrovým záběrem. Zpočátku se soustředil na klasické české pochodové skladby, které v současnosti vystřídaly náročnější skladby koncertního charakteru jak od českých, tak zahraničních autorů. Úspěch u publika sklízí i filmové nebo populární melodie, soubor však zcela nezanevřel ani na tradiční českou dechovku. Hudebníci také dlouhodobě spolupracují se skupinami mažoretek ZUŠ Zábřeh.
Vepřkovi svěřenci koncertovali v Norsku, Slovensku, Polsku, Slovinsku nebo v Kalábrii. Vystoupili také v Paříži při příležitosti státního svátku dobytí Bastily a v roce 2015 se vydali na cestu nejdelší, když dostali pozvánku na prestižní festival Shanghai Baoshan International v Číně.

Jeden úspěch za druhým

Nedílnou součást života dechového orchestru tvoří i soutěžní přehlídky. První výrazný úspěch orchestr zaznamenal v roce 2004, kdy jej porota v soutěži orchestrů základních uměleckých škol vyhodnotila jako nejlepší těleso v kraji. V letech 2006 a 2007 se zúčastnil festivalu Čermákovo Vysoké Mýto, odkud si přivezl cenu vítěze, a následovaly další úspěšné roky, během kterých orchestr posbíral řadu prestižních ocenění. Například v roce 2011 získali zábřežští hudebníci zlatou medaili a absolutní vítězství na mezinárodní soutěži v Praze 2011.

Trochu jiná dechovka

Dvouhodinový recitál zábřežského souboru pořádá šumperský kulturák v neděli 9. dubna od tří hodin odpoledne ve velkém sále. Vstupenka na sezení přijde v předprodeji na stokorunu, v den konání podraží o třicet korun.
„Neváhejte a přijďte, koncert vás určitě nadchne, tenhle soubor je totiž tak trochu jiná dechovka a její koncerty si užije opravdu každý,“ láká do Domu kultury jeho produkční Michaela Horáková.


Foto: archiv

Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh má za sebou dvacet let úspěšné činnosti. Někteří členové v něm působí od začátku, jako například trumpetista Víťa Komárek a pozounista Radim Sršen.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 6.4.2017 10:09
Titulek: Mají moje sympatie
Autor: Polášek
108
Velký obdiv a poklona zábřežskému dechové orchestru.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.