KULTURA

Za svědky minulosti

27. června 2010, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Šumperk - Kam - ptáte se? Tentokrát do Výstavní síně Vlastivědného muzea v Šumperku. Od 1. července 2010 zde budou k vidění opravdoví svědci minulosti, kteří vstupovali do života babiček a dědečků, prababiček a pradědečků, také maminek a tatínků, ale také do života nás pamětníků.
Na práci s ruční valchou si už asi nikdo nepamatuje (nebo že by přece jen některá hospodyňka zavzpomínala), vyvolávání filmů v tzv. „tanku“ a zhotovování snímků „zvětšovákem“ je již také minulostí, jen málokterá švadlenka šije na pedálem poháněném šicím stroji a málokterý štamgast hudebních produkcí přehrává jehlou oblíbené skladby na gramofonové desce. Kolik hodin, dní, týdnů a roků strávili milovníci hudby u klasických gramofonů a kolik krásných chvil u záznamů hudebních produkcí uložených na pásek magnetofonu. Gramofon, magnetofon, černobílou televizi, vždyť kdysi jiná ani nebyla, telegraf, diaprojektor, domácí filmovou kameru a promítací přístroj, řadu dalších věcí, které tvořily kolorit konce 19. a následujícího 20. století, „odnes čas“.

Věci se rodí, slouží a umírají. Končí v muzeích a zde těší srdce každého, kdo dokáže ocenit důvtip a vynalézavost našich předků. Vždyť Edison, aniž to sám tušil, je objevitelem principu elektronky, která ovládla po dlouhou dobu elektrotechniku. Promítací přístroje od dob bratří Lumierů a dalších prvních konstruktérů nám zprostředkovaly a zprostředkovávají vzrušující i dojemné chvíle v kinech. Vynález pana Singera z Bostonu nemusíme představovat, zvláště ženám švadlenkám. A mohli bychom pokračovat ve výčtu jmen zasloužilých vědců, vynálezců a konstruktérů. Najdete je na výstavě.

Přijďte si připomenout tyto zašlé chvíle slávy elektronkových rádií a televizorů, tvořících kolorit vašich někdejších obýváků, ale i prvních tranzistoráků hrajících u vody a večerů u promítání „diáčků“ z dovolené. A vy později narození přijďte se podívat do světa vašich otců a babiček, poznat dobrodružství objevování, vynalézání a konstruování věcí dnes již považovaných za samozřejmost i věcí, jejichž čas již odzvání nebo již definitivně odzvonil.

Výstava techniky a nástrojů s názvem „Usnadňovaly práci, zpříjemňovaly volný čas“, zkomponovaná ze sbírek všech pracovišť Vlastivědného muzea v Šumperku, bude zahájena vernisáží 1. července 2010 v 18.00 hodin ve Výstavní síni Muzea v Šumperku. Potrvá do 26. září 2010. V jejím průběhu budou moci skupiny návštěvníků využít nabídky komentovaných prohlídek a odchovanci počítačů a mobilů také dílen zaměřených na zhotovování fotografií klasickou „mokrou“ cestou.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.