KULTURA

Za svědky minulosti

27. června 2010, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Šumperk - Kam - ptáte se? Tentokrát do Výstavní síně Vlastivědného muzea v Šumperku. Od 1. července 2010 zde budou k vidění opravdoví svědci minulosti, kteří vstupovali do života babiček a dědečků, prababiček a pradědečků, také maminek a tatínků, ale také do života nás pamětníků.
Na práci s ruční valchou si už asi nikdo nepamatuje (nebo že by přece jen některá hospodyňka zavzpomínala), vyvolávání filmů v tzv. „tanku“ a zhotovování snímků „zvětšovákem“ je již také minulostí, jen málokterá švadlenka šije na pedálem poháněném šicím stroji a málokterý štamgast hudebních produkcí přehrává jehlou oblíbené skladby na gramofonové desce. Kolik hodin, dní, týdnů a roků strávili milovníci hudby u klasických gramofonů a kolik krásných chvil u záznamů hudebních produkcí uložených na pásek magnetofonu. Gramofon, magnetofon, černobílou televizi, vždyť kdysi jiná ani nebyla, telegraf, diaprojektor, domácí filmovou kameru a promítací přístroj, řadu dalších věcí, které tvořily kolorit konce 19. a následujícího 20. století, „odnes čas“.

Věci se rodí, slouží a umírají. Končí v muzeích a zde těší srdce každého, kdo dokáže ocenit důvtip a vynalézavost našich předků. Vždyť Edison, aniž to sám tušil, je objevitelem principu elektronky, která ovládla po dlouhou dobu elektrotechniku. Promítací přístroje od dob bratří Lumierů a dalších prvních konstruktérů nám zprostředkovaly a zprostředkovávají vzrušující i dojemné chvíle v kinech. Vynález pana Singera z Bostonu nemusíme představovat, zvláště ženám švadlenkám. A mohli bychom pokračovat ve výčtu jmen zasloužilých vědců, vynálezců a konstruktérů. Najdete je na výstavě.

Přijďte si připomenout tyto zašlé chvíle slávy elektronkových rádií a televizorů, tvořících kolorit vašich někdejších obýváků, ale i prvních tranzistoráků hrajících u vody a večerů u promítání „diáčků“ z dovolené. A vy později narození přijďte se podívat do světa vašich otců a babiček, poznat dobrodružství objevování, vynalézání a konstruování věcí dnes již považovaných za samozřejmost i věcí, jejichž čas již odzvání nebo již definitivně odzvonil.

Výstava techniky a nástrojů s názvem „Usnadňovaly práci, zpříjemňovaly volný čas“, zkomponovaná ze sbírek všech pracovišť Vlastivědného muzea v Šumperku, bude zahájena vernisáží 1. července 2010 v 18.00 hodin ve Výstavní síni Muzea v Šumperku. Potrvá do 26. září 2010. V jejím průběhu budou moci skupiny návštěvníků využít nabídky komentovaných prohlídek a odchovanci počítačů a mobilů také dílen zaměřených na zhotovování fotografií klasickou „mokrou“ cestou.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.