ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 44. týden

3. listopadu 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 44. týden
  • Kradl v elektru
  • Zmizel vibrační pěch
  • Internetoví podvodníci si na své nepřišli
  • Parťák „za všechny prachy“
  • Pomoc při vyšetřování dopravní nehody
  • Zaměřeno na rychlost
  • Neukáznění fanoušci překazili utkání
  • Bomba na vlakovém nádraží
  • Vloupání do areálu sběrných surovin
  • Alkohol za volant nepatří

Kradl v elektru
Šumperk – Policisté podezírají šestadvacetiletého muže ze Šumperska z krádeže. Mladý muž měl na konci října ve dvou dnech navštívit prodejnu elektra v Šumperku. Při volném pohybu po prodejně měl odcizit tři notebooky značek Lenovo a Acer. Poškozená společnost vyčíslila škodu na 32 200 korun.

Zmizel vibrační pěch
Šléglov – Neznámý pachatel způsobil škodu za 70 tisíc korun. V noci na sobotu 2. listopadu zmizel z volně přístupného ovčína na pastvině u obce Šléglov vibrační pěch značky Husqvarna. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přečinu krádeže.

Internetoví podvodníci si na své nepřišli
Šumpersko – Policisté varují před podvodnými emaily, ve kterých mohou být účetní nebo jiní administrativní pracovníci různých firem, ale také samospráv, instruováni k převodu peněz, zejména na zahraniční účty. Podvodníci ke svým útokům stále více využívají elektronickou komunikaci. Zasílají podvržené emaily s příkazy o převedení peněz, okamžité či mimořádné platby, nebo například avizují změny v číslech účtů obvyklých plateb. Šumperští kriminalisté se zabývají případy pokusů o vylákání peněz na cizí účet pomocí emailové komunikace. Účetní jedné z obcí na Šumpersku obdržela v těchto dnech email s instrukcemi k provedení úhrady platby ve výši bezmála 50 tisíc euro na účet vedený v Německu. O převod peněz ji měla v emailu požádat starostka obce, která se v té době skutečně nacházela v zahraničí. Díky obezřetnosti účetní, která uvedený požadavek se starostkou neprodleně telefonicky konzultovala, si tentokrát podvodníci na své nepřišli. Obdobný případ zaznamenali policisté v srpnu letošního roku také na Zábřežsku, kde měla být administrativní pracovnice instruována jednatelem tamější firmy k odeslání částky přes 170 tisíc korun ve prospěch cizího účtu. Ani v tomto případě nebyli podvodníci úspěšní.

Parťák „za všechny prachy“
Šumpersko – Ze spáchání trestného činu podvodu obvinili kriminalisté jednatřicetiletého muže z Bruntálska, který se měl obohacovat na úkor svého parťáka, jemuž dříve sám zprostředkoval práci v zahraničí. Začátkem loňského roku odpověděl devětatřicetiletý muž ze Šumperska na inzerát, ve kterém inzerující hledal kolegu na sezónní práce v Rakousku. Vzhledem k tomu, že poškozený nedisponoval dostatečnými znalostmi německého jazyka, využil nabídky svého nového parťáka, který se měl postarat o veškeré administrativní náležitosti spojené se sjednáním pracovního poměru v zahraničí. Ten však zneužil důvěřivosti poškozeného a mzdu, kterou zaměstnavatel v období od května do prosince loňského roku poškozenému vyplácel, si nechal zasílat na účet svého otce, kterým volně disponoval. Na účet svého kolegy následně zasílal výplatu ve zhruba poloviční výši a za uvedené období jej tak připravil o více než čtvrt milionu korun. Výši mzdy pak deklaroval padělanými výplatními páskami. Že něco není v pořádku si poškozený uvědomil po rozhovoru s dalším spolupracovníkem, který si pochvaloval výši prosincové výplaty. Následně se poškozený obrátil přímo na firmu a vše tak vyšlo najevo.

Pomoc při vyšetřování dopravní nehody
Dubicko – Policisté prosí svědky dopravní nehody o pomoc. V neděli 15. září okolo půl dvanácté dopoledne došlo na silnici mezi obcemi Dubicko a Hrabová, u vjezdu na hřbitov obce Hrabová, k dopravní nehodě tří osobních vozidel, při níž došlo ke zranění osob. Z důvodu zjištění veškerých okolnostní, za nichž k havárii došlo, žádají policisté všechny svědky, kteří se v uvedené době na místě, případně také na přilehlém hřbitově, pohybovali, nebo kteří disponují poznatky o pohybu či průjezdu dalších vozidel místem události, aby informace sdělili na nejbližší policejní služebně nebo se přihlásili na lince 158.

Zaměřeno na rychlost
Olšany – Řidiči, kteří riskují a překračují nejvyšší dovolenou rychlost, ohrožují ostatní účastníky silničního provozu. Ke vzniku kolizní situace často stačí jen moment a následky mohou být fatální. Proto se policisté v rámci dopravně bezpečnostní činnosti zaměřují mimo jiné právě také na dodržování nejvyšší dovolené rychlosti v obcích. Nejinak tomu bylo během dopoledne v pátek 29. října kdy odhalili sedmnáct hříšníků. Rekordmanem dne se stal řidič osobního vozidla, který se obcí Olšany prohnal rychlostí 102 km/h. Pozadu nezůstala ani mladá řidička, které policisté naměřili rychlost 94 km/h. Oba nezodpovědní řidiči se ze svého protiprávního jednání budou zodpovídat před příslušným správním orgánem. Ve správním řízení jim hrozí pokuta ve výši od pěti do deseti tisíc korun, zákaz řízení motorových vozidel na šest až dvanáct měsíců, a také pět bodů.

Neukáznění fanoušci překazili utkání
Šumperk – Utkání 2. hokejové ligy mezi celky Draci Šumperk a BK Havlíčkův Brod se neobešlo bez narušení veřejného pořádku. Hokejovému zápasu, který se odehrál v sobotu 2. listopadu, přihlíželo přibližně osm set fanoušků. Jejich sportovní zážitek však na konci druhé třetiny znepříjemnila hromadná šarvátka mezi fanoušky obou týmů, která vedla k přerušení utkání. Vzhledem k tomu, že se pořadatelské službě nedařilo obnovit pokojný stav, zasáhli na místě policisté. V souvislosti s tímto incidentem byla zadržena jedna osoba, která je důvodně podezřelá ze spáchání trestného činu výtržnictví a násilí proti úřední osobě.

Bomba na vlakovém nádraží
Šumperk – Policisté šetří falešné oznámení o bombě na nádraží. V sobotu 27. října v osm hodin večer přijali policisté na lince tísňového volání anonymní oznámení o tom, že má být na vlakovém nádraží v Šumperku uložena bomba. Z tohoto důvodu byla neprodleně provedena veškerá potřebná opatření směřující k zajištění bezpečnosti osob. S prohlídkou nádražní budovy a přilehlého okolí policistům pomáhal také psovod se služebním psem (Rita) vycvičeným k vyhledávání výbušnin. V rámci provedeného opatření nebyl žádný nástražný výbušný systém nalezen. Provoz na nádraží byl obnoven krátce po desáté hodině večer.

Vloupání do areálu sběrných surovin
Zábřeh – Policisté řeší krádež kovů. V noci na pátek 25. října se zatím neznámý pachatel vloupal do areálu sběrných surovin v Zábřehu. Odsud odcizil bezmála dvě stě kilo barevných kovů. Poškozená společnost škodu předběžně odhadla na asi 18 tisíc korun.

Alkohol za volant nepatří
Zábřeh – Během jednoho dne byli chyceni dva řidiči pod vlivem alkoholu. V noci na sobotu 26. října policisté zastavili a kontrolovali osobní motorové vozidlo, které řídil šestatřicetiletý muž. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku na alkohol, a ta měla pozitivní výsledek 1,43 promile. Opakovaným měřením byla zjištěna hodnota 1,49 promile alkoholu v dechu. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.
Šumperk – Dalšího řidiče kontrolovala hlídka strážníků Městské policie Šumperk ten samý den, krátce po šesté hodině ráno, na ulici Nemocniční v Šumperku. U dvacetiletého mladíka ze Zábřeha provedli dechovou zkoušku na alkohol a její výsledek byl 1,75 promile. Na místo proto přivolali hlídku Policie ČR. Policisté mladíka zadrželi a umístili v policejní cele. Po provedení nezbytných úkonů byl mladý muž propuštěn na svobodu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes s Týdnem na severu soutěžíme o dvě vstupenky na divadelní představení Hodina duchů. V bludovském Kulturním domě ho 12. března od 18 hodin odehraje Divadlo Artur Praha. Můžete být u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Otázka:
Který z uvedených herců v představení Divadla Artur Hodina duchů nehraje?

a) Michal Kavalčík
b) Bořek Slezáček
c) Vlasta Korec

Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na nově otevřenou interaktivní výstavu Hrátky s penězi, kde se pobaví hlavně děti a která bude v zábřežském muzeu otevřená do 19. dubna vyhrávají: Jana H. z Bludova a Blanka Z. z Rohle. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.