ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 30. týden

31. července 2016, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 30. týden
 • Otevřeným oknem vnikl do domu
 • Obcí se řítil „stovkou", nadýchal přes tři promile
 • Ukradl bourací kladivo
 • Opilý výtržník se sám zranil
 • Ukradl deodoranty
 • Poškrábal lak na autě
 • Z domu zmizela peněženka
 • Přišel o klíč od auta a o peněženku
 • Střízlivěla v cele
 • Řídil přes zákaz
 • Cyklistu porazilo divoké prase
 • Z auta zmizela jednokolka a telefony
 • Usnul ve vlaku, přišel o peněženku
 • Vandal rozbil zrcadlo v křižovatce
 • Vloupal se do auta
 • Neplatí výživné

Otevřeným oknem vnikl do domu
Mohelnice - V noci na sobotu 30. července vnikl neznámý pachatel na neoplocený pozemek u jednoho z domů v Mohelnici a poté otevřeným oknem do obývacího pokoje domu. Zde z odložené kabelky vzal dva a půl tisíce korun. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody, za který lze dle trestního zákoníku uložit trest odnětí svobody až na dvě léta.

Obcí se řítil „stovkou", nadýchal přes tři promile

Okres - Další ze série součinnostních dopravně bezpečnostních akcí Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje se uskutečnila v pátek 29. července odpoledne v okrese Šumperk. Před týdnem proběhla první ze série akcí tohoto charakteru na Přerovsku. Cílem je snaha snížit počty dopravních nehod na silnicích celého kraje a také ovlivnit přetrvávající nekázeň účastníků silničního provozu. Na Šumpersku bylo do akce nasazeno na pět desítek policistů, jak z územního odboru Šumperk, tak i z dopravních inspektorátů ostatních územních odborů v rámci krajského ředitelství. Policisté se zaměřovali především na kontrolu dodržování předepsané rychlosti jízdy motorových vozidel, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí, telefonování za jízdy, technický stav motorových vozidel, a na dodržování ostatních obecně platných ustanovení zákona o silničním provozu.
Během pátečního odpoledne bylo zkontrolováno celkem 602 vozidel a zjištěno 108 přestupků. Ve 46 případech se jednalo o překročení nejvyšší povolené rychlosti, ve 28 případech bylo vozidlo v nevyhovujícím technickém stavu, ve 12 případech nebyly osoby ve vozech za jízdy připoutány bezpečnostním pásem. Dva řidiči pak měli pozitivní orientační dechovou zkoušku na alkohol. Jeden bude za jízdu pod vlivem alkoholu v rovině přestupku řešen věcně a místně příslušným správním orgánem. Ve druhém případě byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dvacetiletý mladík kolem patnácté hodiny projel s vozem Škoda Forman obcí Rovensko, kde měla stanoviště jedna z policejních hlídek měřící rychlost v obci, stokilometrovou rychlostí. Než však dojel ke stanovišti další hlídky, která jej měla zastavit, způsobil dopravní nehodu. Kousek za obcí narazil zezadu do před ním jedoucího vozu Opel Zafira. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, vznikla pouze hmotná škoda na vozidlech v celkové výši asi 15 tisíc korun. Orientační dechová zkouška u mladého řidiče měla pozitivní výsledek, a to 3,06 promile alkoholu v dechu. Opakovanými dechovými zkouškami byla naměřeny hodnoty 3,23 a 3,14 promile. Policisté mladíkovi zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. U druhého řidiče byla orientační dechová zkouška negativní. Během vyšetřování dopravní nehody byl provoz v místě řízen kyvadlově dalšími policejními hlídkami. Dle trestního zákoníku lze za tento trestný čin uložit mimo jiné trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.


Ukradl bourací kladivo
Hanušovice - Zřejmě přes noc na pátek 29. července odcizil neznámý pachatel z volně přístupného prostranství u staveniště domu v Hanušovicích bourací kladivo k pásovému bagru. Poškozená firma škodu odhadla na 100 tisíc korun.

Opilý výtržník se sám zranil

Hanušovice - Podezřelým ze spáchání trestného činu výtržnictví je 28letý muž z Hanušovicka. V noci na čtvrtek 28. července v restauraci v Hanušovicích pod vlivem alkoholu nejprve slovně a poté i fyzicky napadl jednoho z hostů, který se zastal obsluhy. Obsluha totiž odmítala mladíkovi nalít další pivo, jelikož restaurace měla zavírat. Dalšímu z hostů, který přispěchal napadenému na pomoc, se podařilo agresora vyvést z restaurace, takže obsluhující personál mohl zamknout. Opilý muž se však chtěl dostat zpět a začal kopat do dveří a do skleněné výplně dveří bouchat rukama. Sklo se po chvíli rozbilo a poranilo jej. Na místo byla proto přivolána zdravotnická záchranná služba a také policejní hlídka. K ošetření zranění museli záchranáři odvézt výtržníka do šumperské nemocnice. Škoda, kterou způsobil na dveřích restaurace, bude vyčíslená dodatečně. Host, kterého fyzicky napadl, neutrpěl žádnou újmu. Dle trestního zákoníku lze za tento trestný čin uložit trest odnětí svobody až na dvě léta.

Ukradl deodoranty
Šumperk - Podezřelým ze spáchání trestného činu krádeže je 28letý mladík z Rychnova nad Kněžnou. Ve středu 27. července večer jej v Šumperku v prodejně na ulici Fialově zadržela ostraha, protože zde odcizil pět deodorantů v hodnotě 400 korun. Šetřením ve věci bylo zjištěno, že mladý muž byl v posledních třech letech za podobnou trestnou činnost odsouzen, naposledy k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce osm měsíců, přičemž z výkonu trestu byl propuštěn letos v dubnu. Dle trestního zákoníku lze za tento trestný čin uložit trest odnětí svobody až na dvě léta.

Poškrábal lak na autě

Velké Losiny - V úterý 26. července mezi šestnáctou a dvacátou hodinou poškodil neznámý pachatel lak na osobním motorovém vozidle, které bylo zaparkované na ulici Komenského ve Velkých Losinách. Pachatel na levém boku vozu, na předních i zadních dveřích a na zadním blatníku, vyryl několik různě dlouhých rýh. Způsobená škoda bude vyčíslena dodatečně. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, za který lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné trest odnětí svobody až na jeden rok.

Z domu zmizela peněženka
Petrov nad Desnou - V úterý 26. července během dne odcizil neznámý pachatel z rodinného domu v Petrově nad Desnou peněženku s hotovostí přes 2 tisíce korun a osobními doklady. Pachatel patrně využil toho, že 90letý majitel domu byl na zahradě a nechal odemknutou vstupní branku na pozemek i dveře do domu. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody, za který lze dle trestního zákoníku uložit trest odnětí svobody až na dvě léta.

Přišel o klíč od auta a o peněženku
Mohelnice - Na svoji roztržitost doplatil v úterý 26. července 29letý muž z Olomoucka. Ráno přijel svým vozem na parkoviště mohelnické firmy, kde je zaměstnán. Klíč od auta však zapomněl ve dveřích u řidiče. Po pracovní době, když se k autu vrátil, klíč již ve dveřích nebyl. Zmizela navíc také jeho peněženka s hotovostí, osobními doklady a několika platebními kartami. Podle jeho vyjádření byla peněženka buď ve voze, nebo ji nechal odloženou na střeše automobilu. Škodu předběžně odhadl na více jak 5 tisíc korun. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné trest odnětí svobody až na dvě léta.

Střízlivěla v cele
Šumperk - Podezřelou ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání je 36letá žena ze Šumperka. Jako řidičku osobního motorového vozidla ji v Šumperku na ulici Jesenické v noci na úterý 26. července zastavila policejní hlídka. Při kontrole policisté u řidičky provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol s pozitivním výsledkem, a to 3,64 promile alkoholu v dechu. Opakovanými dechovými zkouškami byly naměřeny hodnoty 3,75 a 3,62 promile. Navíc také policisté zjistili, že žena má od června letošního roku až do listopadu roku 2018 soudem uložený zákaz řízení motorových vozidel. Řidička byla zadržena a po lékařském vyšetření umístěna v policejní cele. Dle trestního zákoníku lze za tyto trestné činy uložit trest odnětí svobody až na tři léta.

Řídil přes zákaz
Šumperk - Podezřelým ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání je 26letý mladík ze Šumperska. V pondělí 25. července večer jej v Šumperku na ulici Jeremenkově jako řidiče motorového vozidla zastavili a kontrolovali strážníci městské policie. Při kontrole zjistili, že mladý muž má rozsudkem soudu mimo jiné také uložený zákaz řízení motorových vozidel, a to do srpna letošního roku. Na místo proto přivolali policisty ze šumperského obvodního oddělení. Dle trestního zákoníku lze za tento trestný čin uložit trest odnětí svobody až na tři léta.

Cyklistu porazilo divoké prase
Dolní Bušínov - Poměrně kuriózní nehodu řešili v noci na pondělí 25. července policisté šumperského dopravního inspektorátu. Chvíli po půlnoci jel sedmačtyřicetiletý cyklista od obce Dolní Bušínov směrem na obec Lupěné, když mu náhle před kolo z pravé strany vběhlo divoké prase, se kterým se střetnul. Po nárazu cyklista upadl na silnici a zranil se. Z místa nehody se pak vrátil zpět do Dolního Bušínova, kde si z místní restaurace přivolal záchrannou službu. Ta jej posléze převezla do šumperské nemocnice na ošetření. Okolnosti této nehody jsou předmětem dalšího šetření. Na jízdním kole škoda zjištěna nebyla.

Z auta zmizela jednokolka a telefony
Křemačov - V noci na neděli 24. července odcizil neznámý pachatel z osobního motorového vozidla zaparkovaného na louce u silnice mezi obcemi Křemačov a Mírov elektrickou jednokolku a dva mobilní telefony. Poškození škodu předběžně odhadli na bezmála 40 tisíc korun.

Usnul ve vlaku, přišel o peněženku
Mohelnice - V sobotu 23. července během cesty rychlíkem z Uherského Hradiště do Mohelnice odcizil neznámý pachatel 37letému muži ze Šumperka peněženku s hotovostí, osobními doklady, platebními kartami a snubním prstenem. Pachatel využil toho, že muž ve vlaku usnul. Peněženku mu vzal z kapsy krátkých kalhot. Muž škodu předběžně vyčíslil na asi 10 tisíc korun.

Vandal rozbil zrcadlo v křižovatce
Sobotín - Někdy v době od 22. do 25. července rozbil neznámý pachatel panoramatické zrcadlo umístěné v křižovatce silnic v Sobotíně. Obec škodu vyčíslila na 8 tisíc korun. Oznámení na policii bylo podáno až ve čtvrtek 28. července. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, za který lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné trest odnětí svobody až na jeden rok.

Vloupal se do auta

Šumperk - V době od 7. do 22. července vnikl neznámý pachatel do vozidla Mercedes-Benz, které bylo odstavené v prostoru před garážemi a opravárenskými dílnami na ulici Příčné v Šumperku. Z vozu odcizil vysílačku, zabudovaný reproduktor a dva hydraulické hevery. Majitel škodu předběžně vyčíslil na více jak 3 tisíce korun.

Neplatí výživné
Šumperk - Podezřelým ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy je 44letý muž z Českokrumlovska, který již více jak čtyři roky neplní řádně zákonnou vyživovací povinnost na svého syna. Tato povinnost jednak vyplývá z ustanovení občanského zákoníku a jednak muži navíc byla upravena rozsudkem soudu. Do současné doby muž dluží matce žijící se synem přes 150 tisíc korun. Dle trestního zákoníku lze za tento trestný čin uložit trest odnětí svobody až na dvě léta.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.