SPORT

XII. ročník stopařských přeborů služebních psů

24. dubna 2008, 12:46, Rejdakce
XII. ročník stopařských přeborů služebních psů Nový Malín - Ve dnech 19. až 20. dubna 2008 proběhl na cvičišti Základní kynologické organizace Nový Malín XII. ročník Stopařského přeboru služebních psů, který uspořádala skupina služební kynologie Okresního ředitelství Policie ČR Šumperk a Základní kynologické organizace (dále jen ZKO) Nový Malín č. 654. Klání psovodů Policie ČR z celé republiky a jejich služebních psů se účastnili i kynologové z civilního sektoru, pro které byl závod otevřen. Ve třech kategoriích se na startu sešlo třicet účastníků se svými psy.
Příprava závodu a disciplín byla velmi náročná, především přesné časové naplánování. Kladeči stop museli v okolí Nového Malína položit pro každého psa cizí stopu, která má své přesné parametry (délku, počet lomení) a v ní umístit předměty, které musí pes vyhledat a označit.


Vyhledávání stopy
Celkem bylo za oba dny položeno padesát pachových stop o délce od 400 do 1000 kroků. Přesné muselo být i načasování startu každého psovoda se svým psem, protože pachové stopy měly předepsané stáří, podle kategorií od 30 minut až po pět hodin staré stopy v kategorii C. Psi této kategorie měli, jako další z disciplín, vyhledávání nábojnic, kdy na louce v prostoru 10x10 m museli co nejdříve nalézt pět vystřelených nábojnic. Pro soutěžící v kategorii A byla vypsána další disciplína v poslušnosti, kde přítomní diváci mohli sledovat výkony psů v dovednostech aportování, skoku, chůze po kladině a další.


Vyhledávání stopy - nejstarší účastník

Průběh závodu měl i zdařilý doplňkový program pro diváky v podobě projížděk na koních, především pro ty nejmenší a ukázek paravoltiže. Příjemnou atmosféru přeboru nezkazilo ani chladné počasí s občasným deštěm či mrholením. Jak nám uvedl hlavní pořadatel závodu, vicemistr České republiky v pachových pracích 2007 a účastník mistrovství světa 2008, pan Radovan Morávek, právě takové počasí nejlépe vyhovovalo psům stopařům, protože vlhko kvalitně a nejdéle uchovává pachovou stopu.


Výsledky XII. přeboru :


  •  Kategorie A měla své soutěže naplánovány pouze na sobotu, a tak odpoledne došlo k slavnostnímu vyhlášení výsledku. První místo obsadil psovod František Poledna s fenou Fera Mirtan Bohemia ze ZKO Štěpánov. Druhé a třetí místo obsadila Marta Brtníková z ZKO Lipník nad Bečvou. Stříbro získala s fenou Erika Passo Doble a bronz s fenou Felicita Passo Doble.
  • V neděli odpoledne pak byli vyhlášeni vítězové zbylých kategorií. V kategorii B zvítězila Ludmila Ježková se psem Eros Stálica ze ZKO Ruda nad Moravou, druhé místo obsadil Ivan Lahuta se psem Grand od hradu Lipky ze ZKO Krakovany a na třetím místě skončila Marie Lohrerová  s fenou Poli ze Šternberské strže.

  •  V kategorii C zvítězil psovod Ladislav Košler se psem Aras z SKP Okresní ředitelství Policie ČR Pelhřimov, který se stal i celkovým vítězem přeboru a získal putovní pohár ředitele Policie ČR Šumperk, druhé místo získal Pavel Rucký s fenou Sany z SKP Okresní ředitelství Policie ČR a na třetím místě skončil Ladislav Křížek s fenou Axa z Malínského statku ze ZKO Nový Malín.

První místo obsadil psovod František Poledna s fenou Fera Mirtan Bohemia ze ZKO Štěpánov.

Vyhlášení vítězů kategorie B


Vyhlášení vítězů kategorie C a celkového vítěze přeboru


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.4.2008 13:07
Titulek: připomínka
Autor: Radek
109
Je jen zarážející, že většina účastníků této soutěže byla z celé republiky a z okolních cvičáků kromě domácích slovy dva. Kdyby se v místních klubech neřešilo kdo s kým a za kolik, určitě by zbyl i čas na pachové práce, které jsou bodem č. 1. Tak se už probudte a hurá do terénu. u stolu toho moc nspochytíte
Reagovat
Datum: 3.5.2008 12:06
Titulek: Re: připomínka
Autor: Alda
85
Vážený, je vidět, že o výcviku psů opravdu nic nevíte. Právě že je velkým úspěchem, že je v tomto kraji tolik aktivních psovodů, kteří se specializují na pachové práce. V dnešní době to není žádná sranda jednak je tento výcvik velmi časově náročný, navíc je i problém s terény, neboť většina pozemků je v soukromém majetku a tak se mnohdy stává, že psovodi nemají kde trénovat. A mimo jiné právě ze ZKO Malín se v letošním roce účastnil pan Morávek MS. To se také v každém kraji nestává. Takže vážený, příště až budete plácat nesmysly, tak si o dané problematice něco zjistěte a neplácejte "od stolu".
Reagovat
Datum: 19.7.2008 09:58
Titulek: Re: připomínka
Autor: Martina
121
Vážená paní...Příspěvek na který jste reagovala psal právě pan Morávek a obávám se, že zrovna ten ví o čem mluví.A zjevně jste nepochopila co chtěl svým příspěvkem říci.Trochu trapas, ale to se stává.
Reagovat