SPORT

XII. ročník stopařských přeborů služebních psů

24. dubna 2008, 12:46, Rejdakce
XII. ročník stopařských přeborů služebních psů Nový Malín - Ve dnech 19. až 20. dubna 2008 proběhl na cvičišti Základní kynologické organizace Nový Malín XII. ročník Stopařského přeboru služebních psů, který uspořádala skupina služební kynologie Okresního ředitelství Policie ČR Šumperk a Základní kynologické organizace (dále jen ZKO) Nový Malín č. 654. Klání psovodů Policie ČR z celé republiky a jejich služebních psů se účastnili i kynologové z civilního sektoru, pro které byl závod otevřen. Ve třech kategoriích se na startu sešlo třicet účastníků se svými psy.
Příprava závodu a disciplín byla velmi náročná, především přesné časové naplánování. Kladeči stop museli v okolí Nového Malína položit pro každého psa cizí stopu, která má své přesné parametry (délku, počet lomení) a v ní umístit předměty, které musí pes vyhledat a označit.


Vyhledávání stopy
Celkem bylo za oba dny položeno padesát pachových stop o délce od 400 do 1000 kroků. Přesné muselo být i načasování startu každého psovoda se svým psem, protože pachové stopy měly předepsané stáří, podle kategorií od 30 minut až po pět hodin staré stopy v kategorii C. Psi této kategorie měli, jako další z disciplín, vyhledávání nábojnic, kdy na louce v prostoru 10x10 m museli co nejdříve nalézt pět vystřelených nábojnic. Pro soutěžící v kategorii A byla vypsána další disciplína v poslušnosti, kde přítomní diváci mohli sledovat výkony psů v dovednostech aportování, skoku, chůze po kladině a další.


Vyhledávání stopy - nejstarší účastník

Průběh závodu měl i zdařilý doplňkový program pro diváky v podobě projížděk na koních, především pro ty nejmenší a ukázek paravoltiže. Příjemnou atmosféru přeboru nezkazilo ani chladné počasí s občasným deštěm či mrholením. Jak nám uvedl hlavní pořadatel závodu, vicemistr České republiky v pachových pracích 2007 a účastník mistrovství světa 2008, pan Radovan Morávek, právě takové počasí nejlépe vyhovovalo psům stopařům, protože vlhko kvalitně a nejdéle uchovává pachovou stopu.


Výsledky XII. přeboru :


  •  Kategorie A měla své soutěže naplánovány pouze na sobotu, a tak odpoledne došlo k slavnostnímu vyhlášení výsledku. První místo obsadil psovod František Poledna s fenou Fera Mirtan Bohemia ze ZKO Štěpánov. Druhé a třetí místo obsadila Marta Brtníková z ZKO Lipník nad Bečvou. Stříbro získala s fenou Erika Passo Doble a bronz s fenou Felicita Passo Doble.
  • V neděli odpoledne pak byli vyhlášeni vítězové zbylých kategorií. V kategorii B zvítězila Ludmila Ježková se psem Eros Stálica ze ZKO Ruda nad Moravou, druhé místo obsadil Ivan Lahuta se psem Grand od hradu Lipky ze ZKO Krakovany a na třetím místě skončila Marie Lohrerová  s fenou Poli ze Šternberské strže.

  •  V kategorii C zvítězil psovod Ladislav Košler se psem Aras z SKP Okresní ředitelství Policie ČR Pelhřimov, který se stal i celkovým vítězem přeboru a získal putovní pohár ředitele Policie ČR Šumperk, druhé místo získal Pavel Rucký s fenou Sany z SKP Okresní ředitelství Policie ČR a na třetím místě skončil Ladislav Křížek s fenou Axa z Malínského statku ze ZKO Nový Malín.

První místo obsadil psovod František Poledna s fenou Fera Mirtan Bohemia ze ZKO Štěpánov.

Vyhlášení vítězů kategorie B


Vyhlášení vítězů kategorie C a celkového vítěze přeboru


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.4.2008 13:07
Titulek: připomínka
Autor: Radek
114
100
Je jen zarážející, že většina účastníků této soutěže byla z celé republiky a z okolních cvičáků kromě domácích slovy dva. Kdyby se v místních klubech neřešilo kdo s kým a za kolik, určitě by zbyl i čas na pachové práce, které jsou bodem č. 1. Tak se už probudte a hurá do terénu. u stolu toho moc nspochytíte
Reagovat
Datum: 3.5.2008 12:06
Titulek: Re: připomínka
Autor: Alda
90
Vážený, je vidět, že o výcviku psů opravdu nic nevíte. Právě že je velkým úspěchem, že je v tomto kraji tolik aktivních psovodů, kteří se specializují na pachové práce. V dnešní době to není žádná sranda jednak je tento výcvik velmi časově náročný, navíc je i problém s terény, neboť většina pozemků je v soukromém majetku a tak se mnohdy stává, že psovodi nemají kde trénovat. A mimo jiné právě ze ZKO Malín se v letošním roce účastnil pan Morávek MS. To se také v každém kraji nestává. Takže vážený, příště až budete plácat nesmysly, tak si o dané problematice něco zjistěte a neplácejte "od stolu".
Reagovat
Datum: 19.7.2008 09:58
Titulek: Re: připomínka
Autor: Martina
139
Vážená paní...Příspěvek na který jste reagovala psal právě pan Morávek a obávám se, že zrovna ten ví o čem mluví.A zjevně jste nepochopila co chtěl svým příspěvkem říci.Trochu trapas, ale to se stává.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.