KULTURA

Welzlování nabízí šamanskou show i běh s kufrem

21. ledna 2012, 08:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Zábřeh - Welzlování – zábřežský festival cestovatelů, dobrodruhů a recesistů – pokračuje o posledním lednovém víkendu dalšími akcemi. Zatímco v pátek 27. ledna bude patřit kino Retro především fotografiím z Afriky, následující den se vydají příznivci recese a dobré zábavy zdolávat místní kopec Humenec, a to s nezbytným kufrem a doutníkem. Připomenou si tak odkaz slavného zábřežského rodáka, dobrodruha a eskymáckého náčelníka Jana Eskymo Welzla.

Už vernisáž výstavy fotografií zachycujících život na Madagaskaru a v Mali nabídne neobvyklé setkání, a to nejen s autorkou vystavených snímků Janou Škubalovou, zábřežskou rodačkou, které má bohaté zkušenosti s humanitárními projekty v afrických zemích, ale i s Abdoulayem Traoré, Malijcem, jenž návštěvníkům předvede šamanskou show a ukázky originálních malijských tanců.

Na vernisáž výstavy, která začíná mimořádně již v 16 hodin, naváže cestovatelský audiovizuální pořad Jany Škubalové o krásách Madagaskaru, jednoho z největších ostrovů světa, a také o projektech fair trade usilujících o pomoc producentům v zemích této části světa. Součásti akce bude i prodejní výstava módních doplňků ze západní Afriky.

Pořádnou dávku humoru a nadsázky pak přinese další akce s názvem Welzlův kufr. Jedná se o závod s prvky recese, inspirovaný fotografiemi Eskymo Welzla při odjezdu z města, kdy jej oko neznámého fotografa zachytilo s kufry v rukách a doutníkem v ústech. „Běh je známý extrémní náročností trati, rafinovanými disciplínami a bezohledností pořadatelů,“ popisuje nástrahy, které čekají na účastníky, hlavní pořadatel Pavel Zubík.

Akce se koná v sobotu 28. ledna. Prezence účastníků bude probíhat už od devíti hodin v restauraci Rafanda, samotný závod pak startuje ve 14 hodin na nedalekém kopci Humenec. Soutěžící zde budou usilovat v co nejkratším čase uběhnout vytyčenou trasu, povinnou výbavou je kufr, nepovinnou, ale často použitou rekvizitou zapálený doutník. „Zvláštní cena bude udělena tomu, kdo nejvěrněji napodobí osobnost zábřežského cestovatele, případně dalším účastníkům, a to podle náhlého hnutí mysli pořadatelů,“ uvedl Zubík. Tradičně se bude soutěžit rovněž o nejkvalitnější pálenku, jejíž majitel získá právo používat pro ni označení Welzlova cestovatelská.

Předehrou k této recesi bude skutečný krosový závod, který startuje rovněž 28. ledna po desáté hodině od restaurace Rafanda. Závodníci se mohou hlásit pořadatelům v místě startu už od devíti hodin, připravena bude trať nejen pro dospělé závodníky, ale i pro děti. Pro každého závodníka je připraven účastnický list, drobná upomínka a malé občerstvení.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.