KULTURA

Welzlování nabízí šamanskou show i běh s kufrem

21. ledna 2012, 08:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Zábřeh - Welzlování – zábřežský festival cestovatelů, dobrodruhů a recesistů – pokračuje o posledním lednovém víkendu dalšími akcemi. Zatímco v pátek 27. ledna bude patřit kino Retro především fotografiím z Afriky, následující den se vydají příznivci recese a dobré zábavy zdolávat místní kopec Humenec, a to s nezbytným kufrem a doutníkem. Připomenou si tak odkaz slavného zábřežského rodáka, dobrodruha a eskymáckého náčelníka Jana Eskymo Welzla.

Už vernisáž výstavy fotografií zachycujících život na Madagaskaru a v Mali nabídne neobvyklé setkání, a to nejen s autorkou vystavených snímků Janou Škubalovou, zábřežskou rodačkou, které má bohaté zkušenosti s humanitárními projekty v afrických zemích, ale i s Abdoulayem Traoré, Malijcem, jenž návštěvníkům předvede šamanskou show a ukázky originálních malijských tanců.

Na vernisáž výstavy, která začíná mimořádně již v 16 hodin, naváže cestovatelský audiovizuální pořad Jany Škubalové o krásách Madagaskaru, jednoho z největších ostrovů světa, a také o projektech fair trade usilujících o pomoc producentům v zemích této části světa. Součásti akce bude i prodejní výstava módních doplňků ze západní Afriky.

Pořádnou dávku humoru a nadsázky pak přinese další akce s názvem Welzlův kufr. Jedná se o závod s prvky recese, inspirovaný fotografiemi Eskymo Welzla při odjezdu z města, kdy jej oko neznámého fotografa zachytilo s kufry v rukách a doutníkem v ústech. „Běh je známý extrémní náročností trati, rafinovanými disciplínami a bezohledností pořadatelů,“ popisuje nástrahy, které čekají na účastníky, hlavní pořadatel Pavel Zubík.

Akce se koná v sobotu 28. ledna. Prezence účastníků bude probíhat už od devíti hodin v restauraci Rafanda, samotný závod pak startuje ve 14 hodin na nedalekém kopci Humenec. Soutěžící zde budou usilovat v co nejkratším čase uběhnout vytyčenou trasu, povinnou výbavou je kufr, nepovinnou, ale často použitou rekvizitou zapálený doutník. „Zvláštní cena bude udělena tomu, kdo nejvěrněji napodobí osobnost zábřežského cestovatele, případně dalším účastníkům, a to podle náhlého hnutí mysli pořadatelů,“ uvedl Zubík. Tradičně se bude soutěžit rovněž o nejkvalitnější pálenku, jejíž majitel získá právo používat pro ni označení Welzlova cestovatelská.

Předehrou k této recesi bude skutečný krosový závod, který startuje rovněž 28. ledna po desáté hodině od restaurace Rafanda. Závodníci se mohou hlásit pořadatelům v místě startu už od devíti hodin, připravena bude trať nejen pro dospělé závodníky, ale i pro děti. Pro každého závodníka je připraven účastnický list, drobná upomínka a malé občerstvení.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.